8ος όμιλος: Διπλό πρωτιάς για Ρωσία - Κλείδωσε δυάδα η Κροατία

Παραμένει πρώη η μία, στο -2 η άλλη

Σπουδαίο διπλό, με το οποίο γίνεται φαβορί για να πάρει την πρωτιά και να προκριθεί στο Κατάρ πήρε στη Σλοβενία η Ρωσία με 2-1. Την ίδια ώρα, έχει εξασφαλίσει μία θέση στην πρώτη δυάδα, με την Κροατία να είναι στο -2 (μετά το 2-2 με την Σλοβακία) και τις δύο ομάδες να κοντράρονται την τελευταία αγωνιστική για το απευθείας εισιτήριο!

Στο 28’ ο Ντιβέεφ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ντζικίγια στο 32ο λεπτό με φανταστικό ψαλιδάκι να γράφει το 2-0. Ο Ίλιτσιτς στο 40’ μείωσε σε 2-1 με φοβερό πλασέ, μετά από εξαιρετική ομαδική ενέργεια των συμπαικτών του. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα του Βάλερι Κάρπιν να ανεβαίνει στην κορυφή με 19 βαθμούς.

Στο άλλο ματς, Κροατία και Σλοβακία έμειναν στο 2-2, με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν μια θέση στη δυάδα και να βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Ρωσία.

Ο Σραντς στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Σλοβακία, με τον Κράμαριτς να φέρνει το ματς στα ίσα πέντε λεπτά αργότερα. Ο Χαράσλιν στο 45’ έκανε το 2-1 και ο Μόντριτς στο 71’ ισοφάρισε σε 2-2. Η Κροατία δεν σταμάτησε εκεί με τον Βλάσιτς στο 83’ να σκοράρει το 3-2 ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να κάνουν τίποτα μέχρι το τέλος του αγώνα και να μένουν στο 2-2.