6ος όμιλος: Πάει Κατάρ η Δανία - Αγκάλιασε τη 2η θέση η Σκωτία

Η Δανία νίκησε 1-0 την Αυστρία και εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Η Δανία έγινε η δεύτερη ομάδα από την ευρωπαϊκή ζώνη, μετά τη Γερμανία, που εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, που θα διεξαχθεί στο Κατάρ.

Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν δύσκολα με σκορ 1-0 της Αυστρίας στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης και έκαναν το «8 στα 8» στον ΣΤ’ προκριματικό όμιλο με 27-0 τέρματα! Έτσι, θα είναι παρόντες σε τελικά για έκτη φορά στην ιστορία τους. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Μέλε στο 53’.

Αγκαλιά με τη 2η θέση βρίσκεται πλέον η Σκωτία. Στο ματς με τα Νησιά Φερόε τα βρήκε… μπαστούνια, ωστόσο, έστω και με μπόλικο άγχος κατάφερε να πάρει το διπλό και να διατηρεί το +4 από το Ισραήλ, δύο στροφές πριν το φινάλε της διαδικασίας των προκριματικών. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Ντάικς στο 86’.

Στο τρίτο παιχνίδι της βραδιάς, το Ισραήλ επικράτησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1 τη Μολδαβία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28’ με τον Ζάχαβι και στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (49’) διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νταμπούρ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νικολέσκου, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.