10ος όμιλος: Τεσσάρα και έφυγε για Κατάρ η Γερμανία - Βλέπει 2η θέση η Ρουμανία

Πήραν θέση για το Παγκόσμιο τα... πάντσερ

Πήρε… θέση στο Κατάρ η Γερμανία! Τα «πάντσερ» φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος και πέρασαν με το εμφατικό 4-0 από την Βόρεια Μακεδονία για να γίνουν η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022.

Στη Βόρεια Μακεδονία, η Γερμανία πέταξε ένα ημίχρονο χωρίς γκολ (0-0) παρότι είχε τις τελικές, αλλά τα βρήκε όλα στην επανάληψη. Ο Χάβερτς στο 50’ μετά από αντεπίθεση φωτιά των «πάντσερ» άνοιξε το σκορ με πλασέ σε κενή εστία, με τον Βέρνερ να χτυπάει δις στη συνέχεια (70’, 73’) για να καθαρίσει το ματς. Ο Μουσιάλα δέκα λεπτά αργότερα (83’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε πανηγυρικό στιλ στην πρόκριση της Γερμανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Από τη μεριά της η Βόρεια Μακεδονία έμεινε στο -1 από τη δεύτερη θέση και συνεχίζει να ελπίζει στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι του ομίλου, η Ρουμανία κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Αρμενίας και να γίνει… αφεντικό για την δεύτερη θέση. Ο Αλεξάντρου Μιτρίτσα στο 26ο λεπτό με κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, με την Ρουμανία να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος αλλά να μην βρισκει και δεύτερο γκολ στη συνέχεια. Κάτι που άγχωσε τους γηπεδούχους, με τους Αρμένιους να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο αλλά κάθε τους τελική να μην βρίσκει εστία και να γνωρίζουν τελικά την ήττα!

Η Ισλανδία από τη μεριά της διέλυσε με 4-0 το Λιχτενστάιν, φτάνοντας τους 8 βαθμούς. Διατηρεί ελπίδες πρόκρισης, αλλά είναι ελάχιστες. Ο Θόρνταρσον στο 19’ άνοιξε το σκορ, με τον Γκούντμουντσον να σκοράρει δις (35’, 79’) με εκτελέσεις πέναλτι για το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 89’ ο Γκούντγιονσεν.