Σουηδία – Ελβετία 1-0: Ο Φόρσμπεργκ την έστειλα στους «8»!

Με τη… ψυχή στο στόμα..

Η Σουηδία πανηγυρίζει την πρόκριση της στους «8» του Μουντιάλ, καθώς επικράτησε 1-0 επί της Ελβετίας με τη… ψυχή στο στόμα. Ο Φόρσμπεργκ ήταν ο «χρυσός» σκόρερ που χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Α’ ημίχρονο

Θέαμα είδαμε, γρήγορο ρυθμό είδαμε, γκολ όμως δεν είδαμε. Κάπως έτσι μπορούμε να περιγράψουμε το πρώτο 45λεπτο του αγώνα. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Στο 7ο λεπτό ο Ζούμπερ έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Όλσεν να αποκρούσει σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπεργκ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν από πλάγια θέση εντελώς μόνος, έστειλε τη μπάλα απελπιστικά ψηλά έξω. Στην αμέσως επόμενη φάση (9’) ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε ξανά το σουτ το οποίο σταμάτησε στα σώματα, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Έκνταλ κατέληξε και αυτό ψηλά έξω. Στη συνέχεια η Σουηδία κατέγραψε σπουδαία φάση και πάλι με πρωταγωνιστή των Μπεργκ, ο οποίος υποδέχτηκε τη μπάλα, γύρισε, έκανε το σουτ το οποίο απέκρουσε εκπληκτικά ο Ζόμερ. Η Ελβετία προσπάθησε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους να απειλήσει μέσω σεντρών και σουτ, και στο 39’ ο Τζεμαϊλί με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Ένα λεπτό έπειτα, ο Φόρσεμπεργκ εκτέλεσε απευθείας μακρινό φάουλ το οποίο κόντραρε και κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι των Ελβετών. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους Σουηδούς και ήταν σπουδαία, καθώς ο Εκνταλ εντελώς μόνος και από κοντινή απόσταση έκανε το κοντινό πλασέ το οποίο δεν βρήκε στόχο.

Β’ ημίχρονο

Λίγες φάσεις, ένα γκολ και πρόκριση για τη Σουηδία. Χωρίς να σημειωθούν πολλές φάσεις, και με τον ρυθμό να διατηρείται ψηλός, οι γηπεδούχοι στο 67’ και στην πρώτη τους φάση μπήκαν μπροστά στο σκορ μετά από δυνατό σουτ του Φόρσμπεργκ το οποίο κατέληξε στα δίκτυα. Πέραν κάποιων μακριών σουτ τα οποία δεν έφτασαν στην αντίπαλη εστία, η Ελβετία αδυνατούσε να δημιουργήσει κλασσική φάση ώστε να φέρει το ματς στα ίσα. Η πιο ξεκάθαρη φάση για τους φιλοξενουμένους ήταν στο 80’ όταν ο Φόρσμπεργκ απέκρουσε στην γραμμή τη κεφαλιά του Εμπολό. Στο 90’+1 με νέα κεφαλιά απείλησε τους Σουηδούς, όμως ο Όλσεν δήλωσε «παρών». Στο 90’+3 ο ρέφερι καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων μετά από ανατροπή του Λανγκ στον Τελίν, όμως με τη βοήθεια του VAR αποφάσισε πως η παράβαση ήταν εκτός περιοχής.

Κοουτσάρισμα

Σουηδία

Ο Άντερσον παρέταξε την ομάδα του σε σύστημα 4-4-2 και είχε σαφώς επιθετικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι. Επίσης, πίεζε τόσο στην άμυνα όσο και στην μεσαία γραμμή, «αναγκάζοντας» τους Ελβετούς να κάνουν το λάθος.

Ελβετία

Ο Πέτκοβιτς παρέταξε την ομάδα του σε σύστημα 4-2-3-1 και προσπάθησε να διασπάσει τη διπλή αμυντική γραμμή των Σουηδών. Επίσης, προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Διακριθέντες

Σουηδία

Ο Φόρσμπεργκ είχε τη λύση καθώς το δικό του γκολ χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του, ενώ στο 80’ βρέθηκε στην γραμμή και έδωσε τη Σουηδία από την ισοφάριση. Τέλος, ο Όλσεν πραγματοποίησε καθοριστικές επεμβάσεις και κράτησε το μηδέν.

Ελβετία

Κίνδυνος-θάνατος ήταν ο Σακίρι ο οποίος μέσω των στημένων φάσεων αλλά και τον σεντρών του, δημιουργούσε ρήγματα στην αντίπαλη εστία.

Απογοήτευσαν

Σουηδία

Πάλεψαν όλοι και έδωσαν τα πάντα για τη νίκη, έτσι κανείς δεν απογοήτευσε από την ομάδα των γηπεδούχων.

Ελβετία

Ο Τσάκα υστέρησε σε σχέση με τις προηγούμενες του εμφάνισες και δεν παρουσίασε το καλό του πρόσωπο.

Διαιτησία

Εύκολο έργο για τον Νταμίρ Σκόμινα ο οποίος ήταν κοντά στις φάσεις ενώ δεν ξέφυγε ούτε ο πειθαρχικός έλεγχος. Στο 90’+3 ο ρέφερι καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων μετά από ανατροπή του Λανγκ στον Τελίν, όμως με τη βοήθεια του VAR αποφάσισε πως η παράβαση ήταν εκτός περιοχής. Σωστή κρίνεται η απόφαση του μετά από τις πολλές επαναληπτικές προβολές. Θετική και η παρουσία των βοηθών.

Σουηδία (Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (85' Κραφθ), Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Σβένσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ (85' Όλσον), Κλάεσον, Μπεργκ (90' Θελίν), Τοϊβόνεν.

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λανγκ, Ακάνζι, Ροντρίγκες, Ντζούρου, Τσάκα, Μπεχράμι, Τζεμαϊλί (74' Σεφέροβιτς), Ζούμπερ (74' Εμπολό), Σακίρι, Ντρμιτς.

Σκόρερ: 67' Φόρσμπεργκ

Κίτρινες: Λούστιγκ / Μπεχράμι, Τσάκα

Αποβολές: 90'+4 Λανγκ

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα