Νιγηρία - Ισλανδία 2-0: Έμεινε ζωντανή με σούπερ Μούσα (video)

Μεγάλος πρωταγωνιστικής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μούσα ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του...

Σπατάλησε ολόκληρο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μπήκε αποφασισμένη και πήρε τη νίκη. Η Νιγηρία επικράτησε 2-0 επί της Ισλανδίας και παραμένει ζωντανή για την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ. Μεγάλος πρωταγωνιστικής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μούσα ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του, ενώ ο Σίγκουρντσον έχασε την μεγάλη ευκαιρία από τα 11 βήματα να μειώσει στο 82’.

Με το σημερινό αποτέλεσμα, η βαθμολογία στο τέταρτο όμιλο έχει ως εξής: Στην πρώτη θέση είναι η Κροατία με 6 βαθμούς, ακολουθεί η Νιγηρία με 3, ενώ η Ισλανία (3η) με την Αργεντινή (4η) έχουν από ένα βαθμό.

Α’ ημίχρονο

Μέτριο έως κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τη Ισλανδία να έχει τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για επίτευξη γκολ. Η πρώτη φάση σημειώθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Σίγκουρντσον εκτέλεσε το φάουλ και ο Ουζόχο απέκρουσε σωτήρια για τους γηπεοδύχους. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Κίπερ της Νιγηρίας δήλωσε και πάλι «παρών». Στο 21’ η ομάδα του Χάλγκριμσον κατέγραψε άλλη μια φάση, όταν έγινε η σέντρα-σουτ, ο Ουζόχο απέκρουσε ασταθώς και στο «ριμπάουντ» ο Γκούναρσον έστειλε τη μπάλα στο σώμα του Μόουζες. Η Ισλανδία συνέχισε να απειλεί και στο 34’ το σουτ του Μπιάρνασον πέρασε λίγο έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Σαέβαρσον έκανε την μπαλιά-ξυράφι όμως ούτε ο Μπόντβαρσον, ούτε ο Μπιάρνασον κατάφεραν να μπουν... σφήνα και να απειλήσουν με προβολή. Η τελευταία φάση άνηκε και πάλι στους φιλοξενουμένους (45’), όταν ο Σίγκουρντσον εκτέλεσε το φάουλ και ο Φινμπόγκασον με προβολή έστειλε τη μπάλα μόλις έξω. Τέλος, στην εκπνοή του ημιχρόνου μετά αοπ κόρνερ ο Μοντβάρνσον έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ουζόχο. Σε κάποια διαστήματα η Νιγηρία είχε την -ανούσια- κατοχή, ωστόσο δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Β’ ημίχρονο

Αλλιώτικο πρόσωπο παρουσίασε η Νιγηρία στο δεύτερο μέρος του αγώνα, και μόλις στο 46ο λεπτό απείλησε μετά από σουτ του Ετέμπο το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Χάλντορσον. Στο 49’ η ομάδα του Ρορ άνοιξε το σκορ όταν μετά από ξαιρετική αντεπίθεση μετά από πλάγιο της Ισλανδίας, ο Μούσα με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Εντίντι έκανε το δυνατό σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Χάλντορσον. Η Ισλανδία έδειχνε χαμένη μετά το γκολ που δέχθηκε και δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις, ενώ η Νιγηρία έψαχνε το δεύτερο γκολ. Στη συνέχεια (66’) ο Μόουζες με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω, ενώ η κεφαλιά του Μπαλογκάν είχε την ίδια τύχη. Οι γηπεδούχοι στο 74’ στάθηκαν άτυχοι όταν το σουτ του Μούσα σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστές… χόρεψε την άμυνα της Ισλανδίας και από πολύ κοντά εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σπουδαία ευκαιρία στο 83’ να ισοφαρίσουν από την άσπρη βούλα, όμως ο Σίγκουρντσον ο οποίο ανέλαβε την εκτέλεση του, έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Προηγουμένος ο Εμπουέχι ανέτρεψε τον Φινμπόγκασον, εντός περιοχής, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να καταλογίζει το πέναλτι. Τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στους Ισλανδούς (88’) όταν ο Φινμπόγκασον έκανε το πλασέ, και τον Ουζόχο να αποκρούει με τα πόδια.

Κοουτσάρισμα

Νιγηρία

Ο τεχνικός των γηπεδούχων άλλαξε τη διάταξη της ομάδας του και παρέταξε τρεις ποδοσφαιριστές στην άμυνα, ώστε να γίνει πιο συμπαγής η ομάδα του στα μετόπισθεν (3-5-2). Η Νιγηρία στάθηκα αρκετά καλά μεσοαμυντικά, ωστόσο υστέρησε στον επιθετικό τομέα. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε κατακόρυφα, καθώς άλλαξε ο προσανατολισμός της Νιγηρίας, γι’ αυτό και σκόραρε δύο γκολ.

Ισλανδία

Ο προπονητής των φιλοξενουμένων παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2 και πραγματοποίησε τρεις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Με αυτό τον τρόπο θέλησε να πιέσει τη Νιγηρία και να μεταφέρει τη πίεση στην αντίπαλο ομάδα, κάτι το οποίο κατάφερε. Επίσης από την αρχή έδειξε τις επιθετικές της διαθέσεις, ενώ αμυντικά δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου. Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος η Ισλανδία αποπροσανατολίστηκε και άφησε ανοικτούς χώρους στα μετόπισθεν.

Διακριθέντες

Νιγηρία

Ο Μούσα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς με τα δύο δικά του γκολ η ομάδα του έφτασε στη νίκη. Επίσης, ο Ετέμπο κατάπιε πολλά χιλιόμετρα στο χώρο του κέντρου, ενώ ο Μόουζες ήταν πολύ δραστήριος στη δεξιά πλευρά κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου.

Ισλανδία

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο οι Μπιάρνασον και Γκίσλασνον, και παρά την ήττα έδειχναν διάθεση να κυνηγήσουν το παιχνίδι.

Απογοήτευσαν

Νιγηρία

Δεν υπάρχουν ποδοσφαιριστές που απογοήτευσαν από την ομάδα του Ρορ, καθώς όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Μπορεί στο πρώτο μέρος να υπήρχαν περισσότεροι κίνδυνοι από τους Ισλανδούς, ωστόσο η Νιγηρία είχε τον έλεγχο.

Ισλανδία

Για την ομάδα του Χάλγκριμσον σαφώς και απογοήτευσε ο Σίγκουρντσον, ο οποίος στο 83’ αστόχησε από την άσπρη βούλα. Παρά το γεγονός πως ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, ίσως η έκβαση του αγώνα να ήταν διαφορετική αν η Ισλανδία μείωνε στο συγκεκριμένο σημείο.

Διαιτησία

Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Ματ Κόνγκερ, το έργο του οποίου ήταν αρκετά εύκολο. Ο ρέφερι, ήταν κοντά στις φάσεις, ενώ δεν του ξέφυγε ούτε ο πειθαρχικός έλεγχος, στον οποίο βοήθησε και η συμπεριφορά τον ποδοσφαιριστών. Πολύ καλή και η παρουσία των βοηθών. Στο 82’ σωστά έκανε χρήση του VAR, καθώς υπήρχε παράβαση του Εμπουέχι στον Φινμπόγκασον, και ορθά καταλόγισε το πέναλτι υπέρ των Ισλανδών.

Νιγηρία (Ρορ): Ουζόχο, Ομουέρο, Μπαλογκάν, Ιντόγου (46' Εμπουέχι), Εκόνγκ, Εντίντι, Ετέμπο (90' Ιγουόμπι), Μόουζες, Μίκελ, Μούσα, Ιεανάτσο (85' Ιγκάλο).

Ισλανδία (Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Άρνασον, Σίγκουρντσον (65' Ίνγκασον), Μάγκνουσον, Γκίσλασνον, Γκούναρσον (87' Σκούλασον), Μοντβάρνσον (71' Σιγκούνταρσον), Μπιάρνασον, Σίγκουρντσον, Φινμπόγκασον.

Σκόρερ: 49', 75' Μούσα

Κίτρινες: Ιντόγου / -