Ισλανδία - Κροατία 1-2: Έκανε το 3Χ3 και είναι πανηγυρικά στους «16»

Επόμενη αντίπαλος είναι η Δανία...

Η Κροατία επικράτησε 1-2 επί της Ισλανδίας και πάει… φουριόζα στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Δανία.

Στο αποψινό (26/6) ματς, οι φιλοξενούμενοι με σκόρερ τους Μπαντέλι και Πέρισιτς πήρε το τρίποντο και έκανε το 3Χ3 στον όμιλο τους. Από την άλλη, η Ισλανδία παρουσίασε αξιοπρεπή εμφάνιση, με τον Σίγκουρντσον να ισοφαρίζει μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Α’ ημίχρονο

Αργήσαμε να δούμε ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, καθώς ο ρυθμός ήταν μέτριος έως κακός, με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην απειλεί. Η πρώτη… υποψία φάσης σημειώθηκε στο 26ο λεπτό όταν ο Μάγκνουσον με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα, η νέα κεφαλιά του ίδιου ποδοσφαιριστή είχε την ίδια τύχη. Στο 31’ ο Σίγκουρντσον ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ από μακρινή θέση, όμως ο Κάλινιτς δήλωσε «παρών» και απέκρουσε σταθερά. Ο Μπιάρνασον στο 34’ εκμεταλλεύτηκε την λάθος απομάκρυνση από την άμυνα των φιλοξενουμένων, και από το ύψος του πέναλτι δοκίμασε δύο φορές για το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα. Η πρώτη ευκαιρία για την Κροατία καταγράφηκε στο 37’ μετά από αδύναμο σουτ του Πέρισιτς το οποίο πέρασε λίγο έξω, χωρίς να ανησυχήσει τον Χάλντορσον. Πέντε λεπτά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, η Ισλανδία βρήκε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Φινμπόγκασον εντελώς μόνος στο ύψος της περιοχής, έκανε το πλασέ που πέρασε μόλις έξω. Στο τελευταίο λεπτό, η Ισλανδία απείλησε ξανά μετά από πλασέ του Μπιάρνασον, το οποίο εξουδετέρωσε ο Κάλινιτς με τα πόδια, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Γκούναρσον με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής, ανάγκασε τον κίπερ της Κροατίας να… απογειωθεί ώστε να αποκρούσει σωτήρια.

Β’ ημίχρονο

Φορτσάτες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, και ο ρυθμός ήταν σαφώς καλύτερος από το πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι στο 51’ έδειξαν τις… διαθέσεις τους όταν ο Μπαντέλι έκανε το δυνατό του το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής τρία λεπτά αργότερα δεν λάθεψε και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κοντινό πλασέ, μετά από προσπάθεια του Μόντριτς. Η Ισλανδία δεν το έβαλε κάτω, πίεζε και σε δύο φάσεις (55’, 56’) έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από ισάριθμες κεφαλιές του Ίνγκασον, καθώς στην πρώτη ο Κάλινιτς απέκρουσε εξαιρετικά, ενώ η δεύτερη σταμάτησε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι στο 73’ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μπιάρνασον εντελώς μόνος σε κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία της Κροατίας. Τρία λεπτά αργότερα ο ρέφερι σωστά έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Λόβρεν εντός περιοχής, με τον Σίγκουρντσον να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα. Οι Ισλανδοί συνέχισαν να πιέζουν για την ανατροπή, όμως η Κροατία βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο για τα δίκτυα όταν στο 90’ ο Πέρισιτς με δυνατό και άπιαστο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Κοουτσάρισμα

Ισλανδία

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε ο Χάλγκριμσον την ομάδα του, ωστόσο περιοριστικέ αισθητά στα αμυντικά καθήκοντα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρία μέσω αντεπιθέσεων, ενώ και στην μεσαία γραμμή πίεζαν την αντίπαλη ομάδα.

Κροατία

Ο Ντάλιτς πραγματοποίησε εννέα αλλαγές, αφού η ομάδα του ήταν σαφώς πιο άνετη καθώς είχε εξασφαλίσει ήδη το εισιτήριο για τους «16». Σε σχηματισμό 4-3-2-1 η Κροατία είχε την κατοχή αλλά και τον έλεγχο του αγώνα, όμως λόγω των πολλών αλλαγών φαινόταν πως η ομάδα δεν είχε ομοιογένεια.

Διακριθέντες

Ήταν κινητικός, ενώ έφερε το ματς στα ίσα ο Σίγκουρντσον μετά το εκπληκτικό σε εκτέλεση πέναλτι. Ο ποδοσφαιριστής της Ισλανδίας κατάφερε να κάνει το 1-1 και να δώσει ελπίδες στην ομάδα του η οποία άξιζε το γκολ.

Κροατία

Αρκετά κινητικός και ορεξάτος ήταν ο Μόντριτς, ο οποίος προσπάθησε να ταλαιπωρήσει την αντίπαλη άμυνα, είτε μέσω των διεισδύσεων του είτε μέσω σουτ. Το καλό του πρόσωπο έδειξε και ο Κάλινιτς, ο οποίος πραγματοποίησε καθοριστικές επεμβάσεις. Τέλος δεν θα μπορούσε να μην είναι στου διακριθέντες ο σκόρερ, Μαντέλι.

Απογοήτευσαν

Ισλανδία

Ήταν σίγουρα ο μοιραίος ποδοσφαιριστής καθώς ο Μπιάρνασον βρέθηκε αρκετές φορές σε πλεονεκτική θέση, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στην ίδια περίπτωση ανήκει και ο Ίγκανσον.

Κροατία

Δεν απογοήτευσε κάποιος ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων, οι οποίοι παρά το γεγονός πως είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση, προσπάθησαν να παρουσιάσουν καλή εμφάνιση μετά τις πολλές αλλαγές που έκανε ο προπονητής της ομάδας.

Διαιτησία

Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Αντόνιο Ματέου Λαόθ ο οποίος δεν έχασε τον έλεγχο, ενώ ήταν κοντά στις φάσεις. Επίσης, σωστά καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ισλανδίας σε χέρι του Λόβρεν. Σωστή και η παρουσία των βοηθών.

Ισλανδία (Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Ίνγκασον, Σίγκουρντσον (71' Σιγκούνταρσον), Μάγκνουσον, Γκουντμουντσον, Γκούναρσον, Μπιάρνασον (90' Τραούνστασον), Σίγκουρντσον, Χάλφρεντσον, Φινμπόγκασον (85' Γκούνμπανσον).

Κροατία (Ντάλιτς): Κάλινιτς, Τσόρλουκα, Γεβντάι, Καρλέτα, Πίβαριτς, Κόβατσιτς (83' Ράκιτιτς), Μόντριτς (65' Μπράνταριτς), Μπαντέλι, Πέρισιτς, Κράμαριτς, Πιάτσα (70' Λόβρεν).

Σκόρερ: 75' Σίγκουρντσον (πεν.)54' Μπαντέλι, 90' Πέρισιτς

Κίτρινες: Χάλφρεντσον, Φινμπόγκασον / Πιάτσα, Γεβντάι