Έσπασε το… ρόδι στο Καζακστάν η Γαλλία

Την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Μουντιάλ πήρε η Γαλλία

Με αρκετή όρεξη για επίθεση και χάνοντας πολλές ευκαιρίες, η Γαλλία επικράτησε 2-0 στο Καζακστάν και πέτυχε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Η ομάδα του Ντεσάν πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Εμπαπέ να χάνει πέναλτι στο 75'.

Σχετικά νωρίς… αποφορτίστηκε η Γαλλία, καθώς πήρε το προβάδισμα στο 19’ με ωραίο σουτ του Ντεμπελέ. Οι «τρικολόρ» συνέχισαν στον ίδιο φουλ επιθετικό ρυθμό και βρήκαν το δεύτερο γκολ στο 44’ με τον Μάλι να στέλνει –άθελά του- την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας, ύστερα από κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε ο Εμπαπέ για τους Γάλλους, οι οποίοι εξακολουθούσαν να χάνουν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Μάλιστα, ο επιθετικός της Παρί είχε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα για την ομάδα του με πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας του Καζακστάν το απέκρουσε στο 75’. Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε το σκορ και έτσι οι «τρικολόρ» πήραν την πρώτη τους νίκη στην προκριματική φάση.