Αγγλία-Βέλγιο 0-1: Πρωτιά με ζωγραφιά για τους «κόκκινους διαβόλους»

Το γκολ του Γιανουζάι έκανε τη διαφορά σε ένα παιχνίδι κατώτερο των προσδοκιών

Ένα γκολ του Γιανουζάι έφτανε και περίσσευε ώστε οι Βέλγοι να επικρατήσουν των Άγγλων και να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, με το απόλυτο στους τρεις αγώνες που έδωσαν. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν ήταν εφάμιλλη της αξίας των δεκαπέντε και πλέον ποδοσφαιριστών επιπέδου Πρέμιερ Λιγκ, οι οποίοι αγωνίστηκαν ως βασικοί με αποτέλεσμα αποδοκιμασίες να κάνουν συχνά-πυκνά την εμφάνισή τους. Στη φάση των «16» της διοργάνωσης, το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία και η Αγγλία την Κολομβία.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βάρντι εκμεταλλεύτηκε λάθος στην βελγική άμυνα και με μπαλιά από δεξιά σημάδεψε τον Ντελφ, ωστόσο ο Κουρτουά απόκρουσε με τα πόδια. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τίλεμανς προσπάθησε να αιφνιδιάσει ανεπιτυχώς τον Πίκφορντ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 10o λεπτό μετά από φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή, ο Κέιχιλ με αυτοθυσία διατήρησε το μηδέν παθητικό για τα «τρία λιοντάρια».

Οι Βέλγοι κατάφεραν να διαχειριστούν το δυναμικό ξεκίνημα των Άγγλων, με τον Τίλεμανς να βλέπει κίτρινη κάρτα στο 19ο λεπτό και τον Τσαντλί στην εξέλιξη της φάσης να απομακρύνει εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ από αριστερά. Στο 26ο λεπτό ο Μπατσουαγί πάτησε περιοχή ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Τζόουνς, ενώ καθοριστική ήταν η προβολή του Άρνολντ δύο λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Φελαϊνί.

Στο 34ο λεπτό ο Άρνολντ σημάδεψε τον Τσικ με εκτέλεση φάουλ ωστόσο ο τελευταίος αστόχησε με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βάρντι κέρδισε την εναέρια μονομαχία αλλά δεν μπόρεσε να κατευθύνει τη μπάλα στα δίκτυα. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα υπό τις αποδοκιμασίες του κόσμου που βλέπει στο γήπεδο λόγω του κακού θεάματος που παρουσίασαν.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη υποψία φάσης στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης δημιουργήθηκε στο 48ο λεπτό με τον Ράσφορντ να πλασάρει από δεξιά και τον Κουρτουά να ελέγχει την τροχιά της μπάλας. Τρία λεπτα αργότερα ο Γιανουζάι απέφυγε με περίτεχνη ενέργεια τον Ρόουζ και έκανε το πλασέ το οποίο κατέληξε στο βάθος της εστίας του Πίκφορντ για το 0-1.

Οι Άγγλοι φλέρταραρ με την ισοφάριση στο 54ο λεπτό ωστόσο η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ σταμάτησε στο ανθρώπινο τείχος, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Τσικ πλαγιοκόπησε ωστόσο ο Κουρτουά μπλοκάρε ασταθώς την προσπάθειά του. Στο 66ο λεπτό ο Ράσφορντ έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτουά ο οποίος με υπερένταση παραχώρησε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντεντόκερ πρόταξε το κορμί του ώστε να σταματήσει την προσπάεθα του Ντελφ.

Ο Άρνολντ σημάδεψε το κεφάλι του Μαγκουάιαρ στο 76ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Ράσφορντ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουρτουά από στημένη φάση πέντε λεπτά αργότερα. Στο 83ο λεπτό ο Φελαϊνί είχε καθοριστική παρέμβαση σε σουτ του νεοεισελθόντα Γουέλμπεκ, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής αστόχησε με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, δύο λεπτά αργότερα. Λίγο πριν το φινάλε ο Πίκφορντ σταμάτησε το σουτ του Μέρτενς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης ο τερματοφύλακας της Αγγλίας σταμάτησε την προβολή του Φελαϊνί από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Μια στιγμή ποδοσφαιρικής λάμψης και ευφυίας από τον Άνταν Γιανουζάι ήταν αρκετή για να σηκώσει τους οπαδούς που βρέθηκαν στο Σταλίνιγκραντ από τις θέσεις του. Ο πρώην ακραίος επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και νυν της Ρεάλ Σοσιεδάδ, με μια εξαιρετική ντρίπλα έστειλε τον Ρόουζ δεξιά και τη μπάλα αριστερά, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις ώστε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα και να κάνει το 0-1.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Φανέλα βασικού στη γραμμή κρούσης των «τριών λιονταρίων» πήρε ο Μάρκους Ράσφορντ ωστόσο παρασύρθηκε από τη μετριότητα του συνόλου. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία που παρουσιάστηκε για την Αγγλία στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό όταν απώλεσε τετ-α-τετ απέναντι στον Κουρτουά.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Χωρίς τη συνδρομή της τεχνολογίας και του VAR ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Νταμίρ Σκόμινα ο οποίος δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο. Έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας δύο φορές για να τιμωρήσει μαρκαρίσματα των Τίλεμανς και Ντεντόκερ στο δεύτερο ημίχρονο.

Αγγλία (Γ. Σάουθγκεϊτ): Πίκφορτ, Κέιχιλ, Ρόουζ, Τζόουνς, Στόουνς (46' Μακγουάιαρ), Άρνολντ (78' Γουέλμπεκ), Ντελφ, Ντάιερ, Τσικ, Βάρντι, Ράσφορντ

Βέλγιο (Ρ. Μαρτίνες): Κουρτουά, Βερμάλεν (75' Κομπανί), Μπογιατά, Ντεμπελέ, Φελαϊνί, Τσαντλί, Αζάρ Τ., Ντεντόκερ, Γιανουζάι (85' Μέρτενς), Τίλεμανς, Μπατσουαγί

Σκόρερς: 51' Γιανουζάι

Διατητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Κίτρινες κάρτες: Τίλεμανς, Ντεντόκερ

Γήπεδο: Καλίνιγκραντ