Με νίκη στα γήπεδα της Ρωσίας η Κροατία (vid)

Κέρδισε με 2-1 την Σενεγάλη και είναι πανέτοιμη για Μουντιάλ

Θετικά τα δείγματα της Κροατίας στην τελευταία πρόβα ενόψει Μουντιάλ, καθώς επικράτησε 2-1 της Σενεγάλης. Βασικοί Μανέ και Μάντζουκιτς.

Με τον Μάντζουκιτς να ξεπερνά τον τραυματισμό του και να επιστρέφει στο βασικό σχήμα, η Κροατία επικράτησε στο Οσιγιεκ της Σενεγάλης με 2-1.

Ηταν η τελευταία μουντιαλική πρόβα για τις δυο ομάδες, με τη Χρβάτσκα να έχει καλά διαστήματα μόνο στην επανάληψη. Οι Κροάτες είχαν τον έλεγχο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σακό είχε δυο καλές ευκαιρίες, ενώ και ο Σαρ είδε το σουτ να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 48΄η Σενεγάλη άνοιξε το σκορ, ο Εντιαγέ έκανε τη σέντρα, ο Βίντα έχασε τη φάση και ο Σαρ με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 1-0. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 52' για να δούμε την πρώτη καλή φάση της Κροατίας, αλλά το σουτ του Κράμαριτς σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 63' ήρθε η ισοφάριση με δόση τύχης.

Ο Πέρισιτς ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Κράμαριτς έδωσε τη νίκη γοήτρου στο 78' με πλασέ έπειτα από διπλή προσπάθεια.