Με «υπογραφή» Μανέ στα προημιτελικά η Σενεγάλη

Επικράτησε με 2-0 του Πράσινου Ακρωτηρίου και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής πανηγύρισε η Σενεγάλη, η οποία επικράτησε με 2-0 του Πράσινου Ακρωτηρίου, το οποίο αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 21' και με εννιά από το 57', λόγω δύο αποβολών. Βασικός αγωνίστηκε για το Πράσινο Ακρωτήρι ο Γκάρι Ροντρίγκες του Ολυμπιακού, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 59' και θα επιστρέψει άμεσα στην χώρα μας μετά τον αποκλεισμό, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Παπ Αμπού Σισέ για τους νικητές.

Η Σενεγάλη ήταν ανώτερη από τους αντιπάλους της καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τελικά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 67', χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του αρχηγού της, Σαντιό Μανέ. Ωστόσο, ο ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή από την αναμέτρηση λίγα λεπτά αργότερα, αφού τραυματίστηκε μετά από μία σφοδρή σύγκρουση με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιένγκ, μετά από αντεπίθεση και με την ομάδα του Πράσινου Ακρωτηρίου να έχει βγει μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση