Με Γιόβετιτς οδηγό το Μαυροβούνιο - Άνετα η Νορβηγία

Τα αποτελέσματα στον 7ο όμιλο

Ένας... μικρός χαμός με το ξεκίνημα στον 7ο όμιλο των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, με την Τουρκία (μετά το 4-2 επί της Ολλανδίας νωρίτερα) να αποκτά γρήγορα συγκατοίκους στην κορυφή μετά το πέρας της 1ης αγωνιστικής.

Τόσο γιατί η Νορβηγία είχε εύκολο έργο στο Γιβραλτάρ (0-3), αλλά και όσο γιατί το Μαυροβούνιο έβγαλε χαρακτήρα και πέρασε από τη Λετονία με ανατροπή (1-2). Κάπως έτσι, το ταμπλό γράφει ήδη τρεις ομάδες στην κορυφή με 3 βαθμούς και ακριβώς από κάτω άλλες τρεις με 0 για... αρχή.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Τουρκία-Ολλανδία 4-2
(15', 34' πέν., 81' Γιλμάζ, 46' Τσαλχάνογλου - 75' Κλάασεν, 76' Ντε Γιονγκ)

Λετονία-Μαυροβούνιο 1-2
(40' Ικάουνιεκς - 41', 83' Γιόβετιτς)

Γιβραλτάρ-Νορβηγία 0-3
(43' Σόρλοθ, 45' Θόρστβεντ, 57' Σβένσον)

Γιβραλτάρ 0 (0-3)

Στη Ρίγα, η Λετονία κατάφερε να βρει το προβάδισμα στο 40ο λεπτό με τον Ικάουνιεκς, αλλά είδε στα... καπάκια τον Γιόβετιτς (41') να φέρνει το σκορ στα ίσα για το 1-1 του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ανήκε στο Μαυροβούνιο που βρισκόταν διαρκώς στην επίθεση, με τη Λετονία να ψάχνεται αρκετά στην κόντρα για να βρει το γκολ. Παρόλα αυτά, ο Γιόβετιτς χτύπηξε ξανά στο 83ο λεπτό και έδωσε σπουδαία νίκη στους φιλοξενούμενους.

Από την άλλη μεριά, η Νορβηγία είχε εύκολο έργο στο Γιβραλτάρ από το οποίο πέρασε με 3-0. Ο Χάαλαντ δεν κατάφερε να νικήσει τον... τίμιο Κόλεϊνγκ στις πολλές φάσεις που του παρουσιάστηκαν, αλλά οι Σόρλοθ και Θόρστβεντ χτύπησαν σε ένα δίλεπτο (43'-45') για να καθαρίσουν από το ημίχρονο τη δουλειά. Ο Σβένσον στο 57ο λεπτό έγραψε το 3-0, με τους Νορβηγούς να έχουν πάνω από 30 τελικές στο ματς αλλά τελικά το σκορ να μην ξεφεύγει.