«Καθάρισε» για τη Σουηδία ο Μπεργκ!

Κέρδισε την Εσθονία σε φιλικό παιχνίδι

Με τον Μάρκους Μπεργκ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 3ο λεπτό, η Σουηδία επικράτησε 1-0 της Εσθονίας σε φιλική αναμέτρηση, που διεξήχθη στη «Friends Arena» της Στοκχόλμης.

Η εκ των αντιπάλων της εθνικής Ελλάδας στον 2ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, παρατάχθηκε με διαφορετική 11άδα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στο Κόσσοβο, αφού ο Γιάνε Άντερσον έκανε 11(!) αλλαγές. Ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί και παρακολούθησε ως… θεατής τις προσπάθειες των συμπαικτών του. Σε ένα ακόμη παιχνίδι, βασίστηκε στην πολύ καλή της άμυνα, αφού μετά τα δύο επίσημα στον όμιλο, ήρθε και το φιλικό, στο οποίο κράτησε απαραβίαστη την εστία της.

Η Σουηδία μπήκε… φουριόζα και μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ με τον Μάρκους Μπεργκ. Ο 34χρονος επιθετικός, ο οποίος φορούσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού, εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Ιγκόνεν στο πλασέ του Κουέισον. Οι «Σκανδιναβοί» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν κυρίως με τους Μπεργκ και Κουέισον, δεν μπόρεσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Οι Εσθονοί περιορίστηκαν σε καθαρά παθητικό ρόλο και δεν έκαναν καθόλου αισθητή την παρουσία τους. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γιάνε Άντερσον «κατέβασαν ταχύτητα», αφού δεν έβγαλαν τόση ενέργεια, παρ’ όλα αυτά δεν απειλήθηκαν. Γκολ δεν μπήκε ούτε στο δεύτερο 45άλεπτο κι έτσι το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σουηδία (4-4-2) αγωνίστηκε με τους: Γιόνσον - Κραφτ, Στάρφελτ, Νίλσον, Μπένγκτσον - Κγιούστε, Σβάνμπεργκ, Κάρλσον, Σέμα - Κουέισον, Μπεργκ (62’Κουλουσέφσκι).