Ισορροπία στο Λέστερ-Ρόμα και τώρα… «Ολίμπικο»

Eντός έδρας νίκη της Φέγενορντ με 3-2 κόντρα στη Μαρσέιγ... στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς για το Κόνφερενς Λιγκ

Τα είχε όλα εκτός από νικητή! Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, Λέστερ και Ρόμα έμειναν στο 1-1 στο «King Power Stadium» και θα λύσουν τις διαφορές τους σε μία εβδομάδα στη ρεβάνς του «Ολίμπικο» με τα πάντα να μένουν πλέον ανοιχτά.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τους «τζαλορόσι» στο παιχνίδι, αφού βρήκαν το προβάδισμα μόλις στο 15ο λεπτό με τον Ζαλέφσκι να μοιράζει το 1-0 στον Πελεγκρίνι. Αυτό το τέρμα έκανε τον ρυθμό πολύ γρήγορο, με την Λέστερ να παίρνει τα ηνία και να πιέζει και τη Ρόμα να ψάχνεται στην κόντρα-επίθεση. Μάντισον και Ολμπράιτον απείλησαν αλλά δεν βρήκαν εστία, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν με προβάδισμα στο ημίχρονο, αλλά οι «αλεπούδες» συνέχιζαν να πιέζουν και να έχουν το μομέντουμ.

Μέχρι που στο 67ο λεπτό και μετά από σέντρα-σουτ, ο Μαντσίνι στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα και υπό την πίεση του Λούκμαν, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1 στο… καυτό «King Power Stadium». Ιεανάτσο και Ολιβέιρα είχαν από μία ευκαιρία για να δώσουν το προβάδισμα σε Λέστερ και Ρόμα, αντίστοιχα, με το σκορ να παραμείνει ως είχε ως το φινάλε και οι δύο ομάδες να ετοιμάζονται για τη μεγάλη μάχη της επόμενης εβδομάδας στη Ρώμη.

Στο άλλο ματς βραδιάς για το Europa Conference League, η Φέγενορντ νίκησε 3-2 σε ένα συναρπαστικό ματς τη Μαρσέιγ στο Ρότερνταμ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό, απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, ενόψει της ρεβάνς του «Βελοντρόμ» την επόμενη Πέμπτη και υποχρέωσε τους «Φωκαείς» στην πρώτη τους ήττα στα φετινά «νοκ άουτ».

Η Φέγενορντ ξεκίνησε δυνατά και έχασε τρεις τουλάχιστον καλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μανταντά στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης με πρωταγωνιστές τους Ντέσερς και Κοκτσού. Έτσι, στο 18’, μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών της ολλανδικής ομάδας, ο Σινιστέρα με καταπληκτικό τακουνάκι ελευθέρωσε τον Ντέσερς, που με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Στο 20’, ο Νέλσον σέντραρε για τον Σινιστέρα και αυτός έκανε το 2-0.

Εκεί, η Μαρσέιγ αποφάσισε να γίνει πιο επιθετική και στο 28’, ύστερα από ωραίο συνδυασμό, ο Μπακαμπού έδωσε στον Ντιενγκ και αυτός μείωσε με πλασέ μέσα από την περιοχή σε 2-1. Στο 40’ ο Γκεντουζί πάσαρε μέσα στην περιοχή στον Ζέρσον και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 2-2.

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Φέγενορντ στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 46’ ο Τσαλέτα-Σαρ έκανε λάθος γύρισμα στον Μανταντά, ο Ντέσερς το εκμεταλλεύτηκε, τον προσπέρασε και σε κενή εστία έγραψε το 3-2. Στο 56’ ο Γκουέι έχασε μια καλή ευκαιρία για τους «Φωκαείς», κάτι που έκαναν και οι Σαλιμπά στο 62΄ και Παγέ στο 72’ για τους αντιπάλους του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ντέσερς απάντησε στο 76΄ για τη Φέγενορντ σε ένα πλέον «ανοιχτό» ματς. Ο Σαλιμπά εξελισσόταν σε μοιραίο παίκτη για τους Μασσαλούς, οι οποίοι πίεζαν «ασφυκτικά» την ολλανδική εστία και έχαναν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, με τον Παγέ να χάνει μια καταπληκτική ευκαιρία στο 90’ και τον Σινιστέρα να απαντά με χαμένο τετ α τετ στο 92’ και τελικά τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1970 να αποκτούν το προβάδισμα.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση