Την «πάτησε» η Γκενκ, ανατροπάρα από Μπεσίκτας

Τα αποτελέσματα του 9ου όμιλου του Γιουρόπα Λιγκ

Η Γκενκ ήρθε ισόπαλη 2-2 στη Σουηδία με τη Μάλμε για την πέμπτη αγωνιστική του ένατου ομίλου του Europa League, ενώ προηγήθηκε 2-0, χάνοντας την ευκαιρία να «σφραγίσει» από απόψε την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τους φιναλίστ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1979.

Σε όλα αυτά συνετέλεσε το 3-2 της Μπεσίκτας στη Νορβηγία επί της Σάρπσμποργκ, ενώ οι αετοί» έχαναν 0-2, που έφερε τους Τούρκους κοντά στην πρόκριση και άφησε σε πιο δύσκολή θέση τους γηπεδούχους.

Μάλμε-Γκενκ 2-2
Οι Βέλγοι ξεκίνησαν δυνατά και πίεζαν «ασφυκτικά» την αντίπαλη εστία, την οποία έσωζε ο Νταλίν. Έτσι, στο 42’ ο Ποθουέλο συνδυάστηκε με τον Μπεργκέ μέσα στην περιοχή και έκανε το 0-1.

Οι Σουηδοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν ευκαιρία στο 49’ με τον Τραούσταον. Όμως, στο 53’ ο Πέιντσιλ συνδυάστηκε με τον Ποθουέλο και έκανε το 0-2 μέσα από την περιοχή. Αφού ο Μαλινόσκι και Τροσάρ έχασαν ευκαιρίες για το 0-3, ο Λεβίτσκι στο 65’ με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2. Ο Ντογκαλά απάντησε με ευκαιρία στο 66’για την Γκενκ και στο 67’ ο Αντονσον συνδυάστηκε με τον Αϊντού και ισοφάρισε.

Σάρπσμποργκ-Μπεσίκτας 2-3
Μόλις στο 1’, ο Μουχάμεντ δέχτηκε την μπαλιά του Χέιντς και έκανε το 1-0. Στο 6’, ο δεύτερος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0, «σοκάροντας» τους Τούρκους. Οι δύο ομάδες άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες μπροστά στις εστίες, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και χάθηκαν, τουλάχιστον, δέκα μεγάλες ευκαιρίες για γκολ εκατέρωθεν.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν να χάνουν σωρηδόν τις ευκαιρίες στη νορβηγική εστία. Έτσι, στο 62’ ο Λιάιτς έδωσε στον Λενς και από το ύψος της περιοχής αυτός μείωσε σε 2-1. Ο Χαχάρντ απάντησε με ευκαιρία και στο 65’ ο Βάγκνερ Λοβ με βολίδα έξω από την περιοχή έκανε το 2-2. Στη συνέχεια, ακυρώθηκε κανονικό γκολ των Νορβηγών με τον Μόρτενσεν. Στο 81΄, ο Λουντ-Νίλσεν έχασε ευκαιρία και στο 91’ το καταπληκτικό ψηλοκρεμαστού σουτ του Λενς έδωσε την απίστευτη νίκη στους «αετούς».