«Αφεντικό» στο Europa είναι η Σεβίλλη! (vid)

Η Σεβίλλη απέδειξε πως είναι η «βασίλισσα» του Europa League

Παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Σεβίλλη κέρδισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 και θα βρεθεί σε τελικό Europa League για ακόμη μια φορά.

Αυτή θα είναι η 6η συμμετοχή της Σεβίλλης σε τελικό του Europa, έχοντας το απόλυτα στους πέντε προηγούμενους!

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Μαρσιάλ έδωσε όμορφα στον Ράσφορντ, ο οποίος νικήθηκε από τον Μπόνο, αλλά το μαρκάρισμα του Κάρλος έριξε στο έδαφος τον Άγγλο φορ και ο Μπριχ έδωσε το πέναλτι. Ο Φερνάντες το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 0-1.

Στο 14’ ο Φερνάντες έστρωσε όμορφα στον Φρεντ που έκανε κακό τελείωμα από ιδανική θέση και στο επόμενο λεπτό ο  Χορδάν γύρισε στην περιοχή, αλλά ο Ουίλιαμς απομάκρυνε. Στη συνέχεια ο Οκάμπος σούταρε στη κλειστή γωνία του Ντε Χέα, ο οποίος πέταξε σε κόρνερ και στο 26’ ο Ρεγκιλόν έκανε την κούρσα και το γύρισμα από αριστερά και ο Σούσο με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 1-1.

Στο 33ο λεπτό οι παίκτες του Σόλσκιερ άλλαξαν όμορφα και ο Μαρσιάλ σούταρε από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 39’ ο Μπόνο έδιωξε μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ. Στο 45+1’ ο Φερνάντες έπιασε όμορφο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μπόνο έδιωξε ξανά.

Στο 46’ ο Γκρίνγουντ βρέθηκε απέναντι από τον Μπόνο, έπειτα από πάσα του Φερνάντες, αλλά ο γκολκίπερ της Σεβίλλης απέκρουσε. Στο 50’ ο κίπερ της Σεβίλλης είπε όχι και σε σουτ του Μαρσιάλ όπως έκανε και στο 53’ και στο 69’ το σουτ του Πογκμπά πέρασε ψηλά έξω.

Στο 77’ ο Γκρίνγουντ έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Μπόνο δεν ανησύχησε και στο 79’ ο Νάβας έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντε Γιονγκ εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής της Γιουνάιτεντ, πλάσαρε για το 2-1.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Μπανέγα, Φερνάντο, Χορδάν (87’ Γκουντέλι), Σούσο (74’ Βάσκες), Εν Νεσιρί (55’ Ντε Γιονγκ), Οκάμπος (55’ Μουνίρ)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Ουίλιαμς (87’ Τζέιμα), Μαγκουάιρ, Γουάν Μπισάκα (88’ Φοσού Μενσά), Πογκμπά, Φρεντ, Φερνάντες;, Γκρίνγουντ (90+3' Ιγκαλό), Ράσφορντ (87’ Μάτα), Μαρσιάλ

Πηγή: aek365.gr