Σάλτσμπουργκ - Ρόζενμποργκ 5-2: Πεντάρα πρόκρισης!

Ασταμάτητη η ομάδα απ' την Αυστρία

Δεν έχει αντίπαλο η Σάλτσμπουργκ που διέλυσε με 5-2 τη Ρόζενμποργκ και ουσιαστικά κλείδωσε πρόκριση και πρωτιά.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5ο μόλις λεπτό ο Μιναμίνο έκανε φοβερή ενέργεια και με σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 12’ ο Χάνσεν είπε όχι σε σουτ του Ούλμερ και ο Νταμπούρ στην επαναφορά δεν μπόρεσε να σκοράρει, αλλά στο 19’ ο Ραμάλιο έβγαλε όμορφη μπαλιά για τον Μιναμίνο που από κοντά με σουτ έκανε το 2-0. Στο 32’ ο Βάλκε έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γένσεν, αλλά στο 37’ ο Λάινερ έκανε τη σέντρα και ο Γκούλμπραντσεν από κοντά έγραψε το 3-0. Μάλιστα στο 41’ ο Νταμπούρ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χάνσεν σε τετ α τετ αλλά στο 45’ ο Μιναμίνο με διπλή προσπάθεια έκανε το 4-0 και πέτυχε ατόφιο χατ τρικ.

Στο 48’ ο Γκούλμπραντσεν σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 52’ ο Μπέντνερ έδωσε για τον Αντεγκμπένρο που με σουτάρα μείωσε σε 1-4. Ωστόσο στο 57’ ο Αϊνταρά έβγαλε για τον Μιναμίνο, που σούταρε και η μπάλα βρήκε στον Χόφλαντ και κατέληξε στα δίχτυα του Χάνσεν για το 1-5. Η Ρόζενμποργκ μείωσε σε 2-5 στο 61ο λεπτό με όμορφο πλασέ του Μπέντνερ,

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Χάνσεν, Γένσεν, Αντεγκμπένρο (75’ λεβί), Σέρμπεσιτς, Χόφλαντ, Σέντερλουντ (46’ Λουντεμό), Μπέντνερ, Ντένιτς (85’ Βίλιαλμσον), Ρεϊτάν, Κόνραντσεν

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Αϊνταρά, Ονγκουενέ, Νταμπούρ, Ούλμερ, Σαμασεκού, Μιναμίνο (77’ Βολφ), Ραμάλιο, Γκούλμπραντσεν (85’ Πρέβλιακ), Λάινερ, Σλάγκερ (89’ Λάιτγκεμπ)

Πηγή: aek365.com

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση