Προκρίθηκε και περιμένει Γουλβς ή Ολυμπιακό η Σεβίλλη

Άνετη νίκη επί της Ρόμα

Η Σεβίλλη κέρδισε εύκολα τη Ρόμα με 2-0 και πέρασε στο Final-8 του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, Γουλβς-Ολυμπιακός.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λόπεθ μπλόκαρε το συρτό σουτ του Εν Νεσιρί, ενώ στο 7’ ο Ισπανός είπε όχι και σε όμορφο σουτ του Οκάμπος από το ύψος της περιοχής. Η Σεβίλλη ήταν ανώτερη και στο 12’ μετά από κόρνερ, ο Κουντέ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Ρόμα, ενώ στο 21’ ο Ρεγκιλόν έκανε πανέμορφη κούρσα από αριστερά, πάτησε περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-0 για τη Σεβίλλη.

Μάλιστα στο 30’ ο Οκάμπος έβγαλε κάθετα στον Νάβας, που απέφυγε και τον Λόπεθ αλλά από δύσκολη γωνία, πλασάρε στο πλαϊνό δίχτυ και στο 35’ ο Κάρλος έκοψε με προβολή το σουτ του Τζανιόλο.

Και στο 44’ ο Οκάμπος άδειασε τον Ιμπάνιεθ στα δεξιά έκανε και το γύρισμα και ο Εν Νεσιρί σε κενό τέρμα, έγραψε το 2-0 με πλασέ.

Στο 71’ ο Ντζέκο υποδέχτηκε την μπάλα εντός περιοχής, γύρισε κι έκανε το σουτ αλλά ο Μπόνο μπλόκαρε εύκολα και δύο λεπτά μετά, ο Κουντέ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 82ο λεπτό ο Κουντέ απείλησε ξανά με κεφαλιά, αλλά ο Λόπεθ μπλόκαρε, ενώ στο 90+1' οι Ισπανοί είχαν κι άλλο δοκάρι με τον Έβερ Μπανέγα και στο 90+6' μετά από κόρνερ, ο Κουντέ έχασε κι άλλη ευκαιρία.

Στο 90+10' αποβλήθηκε ο Μαντσίνι για αγκωνιά στον Ντε Γιονγκ.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Φερνάντο, Μπανέγα, Χορδάν, Οκάμπος (90+6' Βάσκες), Σούσο (68’ Σούσο), Εν Νεσιρί (90+3' Ντε Γιονγκ)

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Ιμπάνιεθ, Κολάροβ (78’ Βιγιάρ), Μαντσίνι, Κριστάντε, Σπινάτσολα, Μπρούνο Πέρες, Ντιαβαρά (57’ Πέρεθ), Τζανιόλο (57’ Πελεγκρίνι), Μχιταριάν, Ντζέκο

Πηγή: aek365.org