«Πάρτι» για την Τότεναμ που έχει… συγκάτοικο στην κορυφή την Αντβέρπ!

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση και με συνοπτικές… διαδικασίες, η Τότεναμ συνέτριψε 4-0 την Λουντογκόρετς, για να μείνει στην κορυφή του 10ου ομίλου με 9 βαθμούς, όσους έχει και η Αντβέρπ που νίκησε 2-0 τη Λίντσερ, μέσα στην Αυστρία.

Με το «καλημέρα» του παιχνιδιού –όπως αναμενόταν- η Τότεναμ είχε το πάνω χέρι και τις ευκαιρίες. Η Λουντογκόρετς κατάφερε να… κρατήσει 16 λεπτά, καθώς σε εκείνο το λεπτό ο Κάρλος Βινίσιους έβαλε μπροστά τα «σπιρούνια», ανοίγοντας μάλιστα… λογαριασμό με τη φανέλα τους. Ο Βραζιλιάνος «γλυκάθηκε» με το πρώτο τέρμα και στο 34’ παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία των Βούλγαρων, με το 2-0 να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο παθητικός ρόλος των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι των Λονδρέζων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Στο 63’ ήταν η σειρά του Γουίνκς να βρει δίχτυα -με έναν πολύ εντυπωσιακό τρόπο- για την Τότεναμ, η οποία δεν χαλάρωσε καθόλου, εξακολουθούσε να χάνει ευκαιρίες, με τον Μόουρα να βάζει και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, στο 73’, διαμορφώνοντας και το τελικό 4-0.

Πήρε τη… ρεβάνς η Αντβέρπ!

Με το ίδιο… νόμισμα πλήρωσε τη Λίντσερ η Αντβέρπ, για την ήττα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι Βέλγοι επικράτησαν 2-0 στην Αυστρία και πλέον έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είχαν καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά το σκορ να μην ανοίγει.

Ωστόσο, πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50’ ήρθε η φάση που άλλαξε όλο το ματς. Σε εκείνο το λεπτό, αποβλήθηκε ο Τράουνερ για φάουλ εκτός της μεγάλης περιοχής πάνω στον Ντε Λαέτ, με τον Ρεφαέλοφ να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση στο 53’ για το προβάδισμα της Αντβέρπ. Παρά την αλλαγή στις ισορροπίες, η Λίντσερ προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε και το χειρότερο για εκείνη ήρθε στο 83’, καθώς ο Γκέρκενς έκανε για τους φιλοξενούμενους το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.