ΠΑΟΚ-Τσέλσι 0-1: Παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Λονδρέζων

Οι επίδοξοι πρωταθλητές Αγγλίας αποδείχθηκαν ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους Θεσσαλονικείς

Στην κλάση και την ποιότητα των μπλε του Λονδίνου παραδόθηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος ηττήθηκε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι μαρτυρά το τελικό σκορ. Η αστοχία του Μοράτα σε πέντε τελικές προσπάθειες αλλά και η συντήρηση δυνάμεων από πλευράς των ποδοσφαριστών του Μαουρίτσιο Σάρι κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα με τον ΠΑΟΚ να αφυπνίζεται στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης αλλά να μην μπορεί να αποσπάσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ μιας και στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια, η Τσέλσι έφτασε στο γκολ στο 6ο λεπτό με τον Μπάρκλεϊ να τροφοδοτεί τον Γουίλιαν μέσα στην μεγάλη περιοχή και τον Βραζιλιάνο με πλασέ να κάνει το 0-1. Οι Λονδρέζοι απείλησαν ξανά από τη δεξιά πλευρά τρία λεπτά αργότερα με τον Μοράτα να αστοχεί με κεφαλιά και τον Βαρέλα να τον μιμείται στο 11ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ρούντιγκερ ανέβηκε στο αντίπαλο μισό και σημάδεψε τον Μοράτα στην πλάτη της ελληνικής άμυνας με τον Ισπανό να αστοχεί από δύσκολη γωνιά, όντας μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του ΠΑΟΚ. Στο 27ο λεπτό ο επιθετικός της Τσέλσι εκδήλωσε την τέταρτη (!) άστοχη τελική προσπάθειά του, με τον Γουίλιαν να είναι ασταμάτητος και τον Βιερίνια να δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στο ρόλο του δεξιού μπακ.

Μια εκτέλεση κόρνερ του Βραζιλιάνου στο 32ο λεπτό απομακρύνθηκε από τον Βαρέλα, ενώ μια μεταβίβαση του Τόσκα προς τον Πέλκα τρία λεπτά αργότερα, δεν συνοδεύτηκε από θετικό πρόσημο. Στο 39ο λεπτό οι Λονδρέζοι εκδήλωσαν υποδειγματική αντεπίθεση με τον Πέδρο να βγαίνει φάτσα με τον Πασχαλάκη και τον Έλληνα τερμαφύλακα να βγαίνει κερδισμένος παραχωρώντας κόρνερ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μαουρίτσιο δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Μπάρκλεϊ μέσα στην περιοχή των Λονδρέζων με τον Ισπανό διαιτητή να μην υποδεικνύει την παράβαση.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με επιθετικές διαθέσεις επανεμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο η Τσέλσι καθώς μετά από σωρεία μεταβιβάσεων στο 49ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Γουίλιαν ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη. Ο Βραζιλιάνος συνέχισε να αποτελεί τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή στο γήπεδο ψάχνοντας τον Μοράτα στην περιοχή του ΠΑΟΚ στο 56ο λεπτό με τον Χατζερίδη να απομακρύνει μπάλα και κίνδυνο.

Με τη συμπλήρωση μίας και πλέον ώρας παιχνιδιού ο Ουάρντα επιστρατεύτηκε αντί του Πέλκα, με την Τσέλσι να απειλεί στην αντεπίθεση στο 63ο λεπτό με τον Χατσερίδη να παραχωρεί κόρνερ σε προσπάθεια του Αλόνσο. Ένα μπαράζ αλλαγών μέχρι το 70ο λεπτό δεν επέτρεψε τη διατήρηση ρυθμού στην αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν στροφές και να μην επιδεικνύουν τις επιθετικές τάσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 71ο λεπτό ο Πέδρο απείλησε με σουτ στην κίνηση με τον Πασχαλάκη να κατεβάζει τα ρολά, ενώ μια εκτέλεση φάουλ του Βιερίνια τρία λεπτά αργότερα δεν έφερε το ζητούμενο. Στο 82ο λεπτό ο Ζαμπά πλαγιοκόπησε σημαδεύοντας τον Ουάρντα το πλασέ του οποίου κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Κέπα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αιγύπτιος δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στο πλεκτό μετά από σουτ του Βιερίνια.

Στο δεύτερο λεπτό της τρίλεπτης καθυστέρησης ο Πέδρο τραυματίστηκε σοβαρά στο χέρι μετά από μαρκάρισμα του Ελ Καντουρί ανάγοντας τη νίκη των Λονδρέζων σε πύρρειο.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Πέραν από το γκολ που πέτυχε, ο Γουίλιαν ήταν αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε το βράδυ της 20ης Σεπτεμβρίου 2018 στην «Τούμπα», επωμιζόμενος και τον ρόλο του ηγέτη λόγω της απουσίας του Εντέν Αζάρ. Ο Βραζιλιάνος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του ΠΑΟΚ έχοντας τουλάχιστον άλλα δύο σουτ προς τον στόχο, ενώ είχε και δημιουργικό ρόλο επιτρέποντας στον Αλβάρο Μοράτα να εκδηλώσει πέντε τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Δεν κατάφερε να προσαρμοστεί στη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα ο Αντελίνιο Βιερίνια με τον αντίπαλο να διαβάζει την αδυναμία του και να επιτίθεται από το άκρο που υπερασπίστηκε ο Πορτογάλος. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αποτελέσει την ηγετική φιγούρα που θα ωθούσε τον «δικέφαλο του Βορρά» στα δύσκολα, μη μπορώντας να συνεισφέρει ούτε στο επιθετικό κομμάτι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Το ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας της Τσέλσι δεν επέτρεψε την ύπαρξη αμφισβητούμενων φάσεων ωστόσο στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου, ο Αλμπέρτο Ουντιάνο έκλεισε τα μάτια σε παράβαση του Μπάρκλεϊ πάνω στον Μαουρίτσιο. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Άγγλος μέσος κράτησε τη φανέλα του ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ ωστόσο ο Ισπανός διαιτητής δεν υπέδειξε την άσπρη βούλα.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Τόσκα, Ελ Καντουρί, Μαουρίσιο, Πέλκας (64' Ουάρντα), Βερνμπλουμ, Βιερίνια, Σάκοφ (70' Πρίγιοβιτς), Χατσερίδης, Ζαμπά (83' Μπίσεσβαρ)

Τσέλσι (Μ. Σάρι): Κέπα, Ρούντιγκερ, Αλόνσο (66' Αζπιλικουέτα), Ζορζίνιο (66' Φάμπρεγκας), Καντέ, Μπάρκλεϊ, Πέδρο, Ζαπακόστα, Γουίλιαν, Κρίστενσεν, Μοράτα (81' Ζιρού)

Σκόρερς: 6' Γουίλιαν

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο (Ισπανία)

Κίτρινες κάρτες: Βέρνμπλουμ, Ουάρντα, Ελ Καντουρί/Μπάρκλεϊ

Γήπεδο: Τούμπα