Ολυμπιακός - Μπέρνλι 3-1: «Αρχηγικό» βήμα πρόκρισης για τους ερυθρόλευκους (vid)

Να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα στην Αγγλία ώστε να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ..

Είχε Φορτούνη, είχε τα… πάντα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 επί της Μπέρνλι στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, με τον αρχηγό των ερυθρόλευκων να σκοράρει τα δύο εκ των τριών τερμάτων, και να δίνει μια ασίστ στο γκολ του Μπουχαλάκη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, και πλέον καλούνται να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα την ερχόμενη Πέμπτη (30/8) στην Αγγλία ώστε να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Για τους φιλοξενουμένους σκόραρε ο Γουντ.

Α’ ημίχρονο

Νεύρα και πολλά φάουλ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, παρά φάσεις. Η Μπέρνλι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να κρατήσει μπάλα, ωστόσο δεν κατάφερνε να πλησιάσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Μετά το πρώτο 10λεπτο, ο Ολυμπιακός ισοζύγισε και κυκλοφορούσε με υπομονή την μπάλα, ενώ στην πρώτη φάση που κατέγραψε, άνοιξε το σκορ. Στο 19ο λεπτό, ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ από πολύ καλό σημείο, και με απευθείας εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Οι Άγγλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, και δέκα λεπτά αργότερα κατέγραψαν την πρώτη τους φάση μετά από γυριστό σουτ του Γουντ από κοντινή απόσταση, το οποίο κατέληξε ψηλά έξω. Η φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Γουντ ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 33’. Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο ρέφερι λανθασμένα καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Μπέρλνι, καθώς δεν φαίνεται πως υπάρχει παράβαση του Καμαρά στον σκόρερ. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, σημειώθηκαν πολλές διακοπές λόγω φάουλ και διαμαρτυριών, με το παιχνίδι να ήταν ισοζυγισμένο.

Β’ ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος ηρέμησε, κυκλοφόρησε τη μπάλα και έδειξε από νωρίς πως θέλει να πάρει τη νίκη. Μόλις στο 47’ ο Μπουχαλάκης δοκίμασε το πόδι του με μακρινό σουτ, το οποίο κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Χιτόν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης εκτέλεσε υποδειγματικά το φάουλ και ο Μπουχαλάκης όμορφη γυριστή κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (2-1). Στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον αρχηγό να καταγράφει άλλη μια φάση στο 57’ όταν έπιασε το σουτ το οποίο μπλόκαρε ο κίπερ των φιλοξενουμένων. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Γκίπσον αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα όταν η μπάλα χτύπησε στο εκτεθειμένο χέρι του, και ο ρέφερι σωστά έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Φορτούνης στο 60’ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και διαμόρφωσε το 3-1. Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους όταν στο 73’ ο Γκερέρο έκανε το συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο κατέληξε λίγο έξω. Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ η Μπέρνλι δεν αντέδρασε.

Κοουτσάρισμα

Ολυμπιακός

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Πέδρο Μάρτινς και προσπάθησε μέσω οργανωμένων επιθέσεων και κοντινές πάσες να φτάσει στην αντίπαλη εστία. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αρχίσουν τις ενέργειες τους από τους Φορτούνη και Χριστοδουλόπουλο, οι οποίοι πήραν αρκετές πρωτοβουλίες.

Μπέρνλι

Από την άλλη, ο Σον Ντάις παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-4-2 και προσπάθησε πλησιάσει την αντίπαλη εστία μέσω αντεπιθέσεων, ενώ ταυτόχρονα δεν θέλησε να δώσει χώρο στον Ολυμπιακό να αναπτυχθεί, γι’ αυτό και ήθελε να σπάσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Επίσης, αυτό που ξεχώρισε στους Άγγλους είναι οι γρήγορες επιστροφές όταν αντεπιτίθετο ο Ολυμπιακός.

Διακριθέντες

Ολυμπιακός

Ο Φορτούνης ήταν αρχηγός με τα όλα του, καθώς σκόραρε δύο φορές, έδωσε ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του, ενώ πολλές φάσεις άρχισαν από τα πόδια του. Επίσης ο Μπουχαλάκης πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ (2-1) με όμορφη γυριστή κεφαλιά, ενώ ιδιαίτερα κινητικοί ήταν και οι Γκερέρο-Ποτένσε.

Μπέρνλι

Ο Γουντ προσπάθησε να… δώσει ελπίδα στην ομάδα του και ήταν αρκετά καλός στο πρώτο μέρος, ενώ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε -προσωρινά- το ματς στα ίσα.

Απογοήτευσαν

Ολυμπιακός

Κανείς ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων δεν υστέρησε, αφού αντιμετώπισαν με σοβαρότητα το παιχνίδι ώστε να πάρει η ομάδα αυτό το πολύ καλό αποτέλεσμα.

Μπέρνλι

Έλειπε το καθαρό μυαλό στους ποδοφαιριστές των Άγγλων και δεν κατάφεραν να δείξουν θετικά στοιχεία. Ο Γκίπσον αφού είχε ήδη δει κίτρινη κάρτα, στο 59’ είχε εκτεθειμένο το χέρι του με αποτέλεσμα να δεχθεί την δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίχτες, ενώ μέσω αυτής της παράβασης ο Ολυμπιακός πέτυχε το τρίτο του γκολ.

Διαιτησία

Δεν τα πήγε καλά ο Σλάβκο Βίντσιτς στο αποψινό παιχνίδι. Ο Σλοβάκος ρέφερι «έχασε» αρκετές φάσεις με αποτέλεσμα να εκνευρίσει τόσο τους πάγκους, όσο και τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Αρχικά, χαρίστηκε σε αρκετές φάσεις στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων, ενώ στο 30’ λανθασμένα δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε τράβηγμα του Λονγκ στον Ποντένσε, καθώς σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή φαίνεται πως υπάρχει παράβαση.

Δύο λεπτά αργότερα έδειξε την άσπρη βούλα για λογαριασμό της Μπέρνλι, όμως και αυτή ενδέχεται να είναι λάθος απόφαση, αφού δεν φαίνεται να υπάρχει φάουλ του Καμαρά στον Γουντ.

Όσον αφορά τη φάση του 43ου λεπτού όταν οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ουάρντ, η μπάλα όντως χτυπά στο χέρι του αντιπάλου ποδοσφαιριστή, όμως σηκώνει… συζήτηση αν το ήταν μαζεμένο ή όχι.

Στο δεύτερο μέρος, σωστά έδειξε την δεύτερη κίτρινη στον Γκίπσον αφού είχε εκτεθειμένο το χέρι του εντός περιοχής, και σωστά καταλόγισε το πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Γιαννιώτης, Ομάρ, Βούκοβιτς, Μιράντα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Λάζαρος (84' Ανσαριφάρντ), Φορτούνης (88' Φεντφατζίδης), Ποντένσε, Γκερέρο.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Τέιλορ, Κορκ, Γκούντμουνσον (78' Βόουκς), Μπαρνς, Χέντρικ, Γουντ (62' Ταρκόφσκι), Γκίπσον, Ουάρντ (67' Λένον), Μπάρτσλι, Λονγκ.

Σκόρερ: 19', 60' Φορτούνης, 49' Μπουχαλάκης / 33' Γουντ

Κίτρινες: Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος / Γκούντμουνσον, Γκίπσον, Λονγκ, Τέιλορ

Αποβολές: 59' Γκίπσον (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση