Ολυμπιακός - Λουκέρνη 4-0: Με Λάζαρο και Γκερέρο «ξεμπέρδεψε» με τους Ελβετούς

Ο επαναληπτικός έχει οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη (16/8) στις 20:30 στην Ελβετία..

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό ο οποίος πήρε σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 4-0 επί των Ελβετών, με τον Χριστοδουλόπουλο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστικής. Ο Έλληνας διεθνής σκόραρε τα πρώτα δυο γκολ για την ομάδα του, ενώ ο Γκερέρο έβαλε τα άλλα δύο… κερασάκια στην τούρτα. Ο επαναληπτικός έχει οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη (16/8) στις 20:30 στην Ελβετία.

Α’ ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός θέλησε να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα, ωστόσο το πέτυχε από το πρώτο 45λεπτο! Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ, αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, έπιασε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει μόλις έξω. Τρία λεπτά αργότερα η Λουκέρνη σημείωσε την πρώτη -και τελευταία- ευκαιρί, μετά από μακρινό σουτ του Γκρέντερ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννιώτη. Οι ερυθρόλευκοι στο 10’ άνοιξαν το σκορ με τον Χριστοδουλόπουλο ο οποίος βγήκε νικητής από τα μαρκαρίσματα και με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Ποντένσε που βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα, δοκίμασε το πόδι του και έκανε το συρτό σουτ το οποίο απέκρουσε ο Σάλβι, ενώ στο 23’ έκανε νέο δυνατό σουτ το οποίο ο κίπερ των Ελβετών εξουδετέρωσε. Η ομάδα του Μάρτινς συνέχισε να έχει τον έλεγχο, ενώ στο 33’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και πάλι με τον Χριστοδουλόπουλο ο οποίος μετά το σουτ του Φορτούνη (σταμάτησε στα σώματα), πήρε το… ριμπάουντ και από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί και στο 36’ πέτυχε και τρίτο γκολ όταν οι Φορτούνης και Γκερέρο συνεργάστηκαν άψογα με ο τελευταίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα εντελώς ανενόχλητος. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου άνηκε και πάλι στους ερυθρόλευκους, όταν ο Ποντένσε έδωσε εξαιρετική πάσα στον Τσιμίκα, όμως το δυνατό σουτ πλασέ του τελευταίου πέρασε μόλις έξω.

Β' ημίχρονο

Διαφύλαξε το υπέρ του αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός, ωστόσο δεν σταμάτησε να απειλεί την αντίπαλη εστία. Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους άνηκε στους φιλοξενουμένους όταν ο Σουπφ έκανε το δυνατό συρτό σουτ, με τον Γιαννιώτη να πέφτει και να μαζεύει σταθερά. Στο 55’ ο Φορτούνης σημάδεψε το δοκάρι μετά από απαθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής εκτέλεσε νέο φάουλ, όμως η κεφαλιά του Μιράντα κατέληξε λίγο έξω. Ο Έλληνας ακραίος επιθετικός ήταν εξαιρετικά άτυχος απόψε, καθώς το σουτ του στο 60’ δεν βρήκε στόχο. Στο 70’ ο Φορτούνης μπήκε στην περιοχή όμως ο Σάλβι είχε και πάλι σύμμαχο του το δοκάρι το σουτ του Έλληνα διεθνή ποδοσφαιριστή. Ο επίσης πολύ καλός Τσιμίκας αξιοποίησε πλήρως την πάσα του Ποντένσε στο 76’, όμως ο κίπερ των Ελβετών απέκρουσε το σουτ του νεαρού Έλληνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε μια σπουδαία ευκαιρία, καθώς στο 80’ ο Σάλβι απέκρουσε το πλασέ του Γκερέρο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν λάθεψε και πέτυχε το 4-0 μετά από εύστοχο πλασέ.

Κοουτσάρισμα

Ολυμπιακός Πειραιώς

Ο Πέδρο Μάρτινς παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 και έδωσε σαφείς οδηγίες για μεγάλη πίεση από ψηλά, κάτι που ακολούθησαν οι ποδοσφαιριστές του. Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις αμυντικές αδυναμίες των Ελβετών γι’ αυτό και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ από το πρώτο μέρος. Σημαντικό είναι επίσης πως δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, με την αμυντική γραμμή να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων.

Λουκέρνη

Ο Βάιλερ παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3, ωστόσο τίποτα δεν του βγήκε στον αγωνιστικό χώρο. Οι Ελβετοί προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως από στημένες φάσεις, καθώς δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν και να πιάσουν ρυθμό. Όμως η ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε, ωστόσο και οι ατομικές ενέργειες κάποιων ποδοσφαιριστών δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν απειλές.

Διακριθέντες

Πολύ καλός ο Ολυμπιακός καθώς στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι έδειξε σοβαρότητα και πήρε αυτό που ήθελε. Σε πολύ καλή μέρα ήταν ο Ποτέντσε και Φορτούνη, οι οποίοι ταλαιπώρησαν την αντίπαλη άμυνα με τις πολύ καλές ενέργειες τους με την δημιουργικότητα τους. ‘Οσον αφορά τον Χριστοδουλόπουλο πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του και την έβαλε σε θέση οδηγού, ενώ και ο Γκερέρο πέτυχε τα άλλα δύο. Επίσης ο Τσιμίκας έδειξε εξαιρετικά στοιχεία τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, καθώς δεν δίστασε να βρει μπροστά και να δημιουργήσει κινδύνους με τις σέντρες του.

Λουκέρνη

Φάνηκε η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων, και κανείς ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων δεν έδειξε πως μπορεί να δει την ομάδα του Πειραιά στα μάτια.

Απογοήτευσαν

Μετά από αυτή την ευρεία νίκη, δύσκολα μπορούμε να εντοπίσουμε κάποιον ποδοσφαιριστή που υστέρηση. Ωστόσο, ο Καμαρά σε κάποιες φάσεις έβαλε σε μικρούς… μπελάδες την ομάδα του με τις λάθος μεταβιβάσεις του.

Λουκέρνη

Γενικότερα η εικόνα και η εμφάνιση των Ελβετών ήταν απογοητευτική, κυρίως η αμυντική λειτουργία της ομάδα, καθώς και στα τρία γκολ που δέχθηκαν, η άμυνα συμπεριφέρθηκε εντελώς λανθασμένα.

Διαιτησία

Αρκετά καλή η διαιτησία του 29χρονου Γάλλου διαιτητή. Ο Φρανσουά Λετεξιέ ήταν κοντά στις φάσεις και δεν άφησε να χαθεί ο πειθαρχικός έλεγχος, ενώ έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας όσες φορές χρειάστηκε. Πολύ καλή και η παρουσία των βοηθών.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Ομάρ, Καμαρά (90'+1 Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος (78' Βουρσάι), Φορτούνης (86' Φετφατζίδης), Ποντένσε, Γκερέρο.

Λουκέρνη (Ρενέ Βάιλερ): Σάλβι, Άλβες, Ελέκε (74' Ντεμχασάι), Σουπφ, Γκρέντερ, Σιούλι (58' Σουλτς), Σμίτ, Σβέγκλερ (58' Βάργκας), Σίντλερ, Βόκα, Γκβιγιά.

Σκόρερ: 10', 33' Χριστοδουλόπουλος, 36', 84' Γκερέρο

Κίτρινες: Καμαρά, Μπουχαλάκης / Σμίτ, Βόκα, Σιούλι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση