Όλα... «Χ» στον 11ο όμιλο

Συνεχίσουν όλοι από την ίδια αφετηρία

Μοιρασιά για Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Φέγενορντ που ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο «Stadion Maksimir» με τους φιλοξενούμενους ίσως να αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα. Οι Ολλανδοί ήταν συνολικά καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές ενώ μάλιστα έχασαν και πέναλτι στο 8'. Παθητική η στάση της Ντιναμό που κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας.

Η Φέγενορντ κέρδισε πέναλτι στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' για μαρκάρισμα του Γιάκιτς στον Ντίμερς, με τον Μπεργκίς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Λιβάκοβιτς ν' αποκρούει! Στο 15' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Τούρνστρα αλλά ο Λιβάκοβιτς ήταν και πάλι εκεί, όπως και στο 22' σε προσπάθεια του Ζοάο Τεχέιρα. Στο 28' η Ντιναμό απείλησε με τον Γκαβράνοβιτς, αλλά ο Μπίλοου απέκρουσε, ενώ στο 37' είχε ευκαιρία και η Φέγενορντ με κεφαλιά του Λίνσεν αλλά ο Λιβάκοβιτς ήταν και πάλι εκεί.

Η Φέγενορντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 56' με Ντίμερς να περνά για τον Λίνσεν που σούταρε αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε. Στο 73' οι φιλοξενούμενοι έμεινα με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Σενεσί για φάουλ στον Αντέμι.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Στογιάνοβιτς, Καθερίν, Λοριστέν, Γκαβρντιόλ, Καατράτι (54' Ιβανούσεβιτς), Γιάκιτς (71' Φράνιτς), Αντέμι, Μάιερ, Όρσιτς, Γκαβράνοβιτς (54' Πέτκοβιτς)

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Μπίλοου, Νιεβκούπ, Σπάχιτς, Σενεσί, Χαπς, Ζοάο Τεχέιρα, Κόκτσου (74' Μποτεγκίν), Τούρνστρα, Μπεργκίς, Ντίμερς (81' Γιόργκενσεν), Λίνσεν

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: 1-1

Γήπεδο: Wörthersee Stadion - Klagenfurt

Όλα σε ένα ημίχρονο για Βόλφσμπεργκερ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας που ήρθαν ισόπαλες 1-1 έχοντας από ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και απολύτως τίποτα στο δεύτερο.

Η ΤΣΣΚΑ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 5' με τον Βλάσιτς να κάνει ωραία ενέργεια και πέρασμα για τον Γκάιτς που με ωραίο σουτ έκανε το 0-1. Στο 12' η Βόλφσμπεργκερ απείλησε για πρώτη φορά με τον Λιντλ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 23' ο Ακινφέεφ σταμάτησε προσπάθεια του ίδιου παίκτη. Δύο λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Ακινφέεφ να λέει ''όχι'' αυτή τη φορά στον Βέρνιτζινγκ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι Ρώσοι είχαν καλή στιγμή με βολέ του Τικνιζιάν που απέκρουσε ο Κόφλερ, όπως και στο 39' σε μακρινό σουτ του Ομπλιάκοφ. Στο 41' η Βόλφσμπεργκερ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Βάσιν στον Γιόβελιτς, με τον Λιντλ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1.

Η Βόλφσμπεργκερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 65' με τον Λιντλ να βρίσκει ωραία τον Νόβακ στο δεύτερο δοκάρι κι αυτός με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή σε ένα πολύ κακό δεύτερο μέρος.

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ: Κόφλερ, Νόβακ, Λοτσοσβίλι, Μπαουμγκάρτνερ, Σέρζερ (84' Πάβελιτς), Λέιτγκεμπ, Βέρνιτζινγκ (73' Πέρετζ), Λίντλ, Τάφερνερ, Γιόβελιτς, Ντινγκ (78' Σμέρμποκ)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεφ, Ζαϊνουντίνοφ, Βάσιν (45' Τζαγκόεφ), Ντιβέεφ, Μάνγκουσον, Μαραντισβίλι, Κουτσάεφ (77' Αχμέντοφ), Βλάσιτς (87' Μπίστροβιτς), Ομπλιάκοφ, Τικνιζιάν (45' Εχουκέ), Γκάιτς (61' Τσαλόφ)

Πηγή: aek365.org