Μπετίς – Ολυμπιακός 1-0: Ελπίζει σε ένα… θαύμα

Νίκη πρόκριση για την Μπέτις

Ο Ολυμπιακός παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν κατάφερε να φύγει με βαθμολογικό όφελος από την Ανδαλουσία. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μερικά καλά ξεσπάσματα στο παιχνίδι τους αλλά η ποιότητα της Μπέτις ήταν αρκετή για να διαχειριστεί το τέρμα του Κανάλες και να τους φέρει το σημαντικό τρίποντο που έστειλε την ομάδα του Σολάρ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Α’ ημίχρονο

Εκπληκτικό το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δυο ομάδες στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού μετρώντας δυο τελικές προσπάθειες από τον Κώστα Φορτούνη και τον Αντρέα Μπουχαλάκη που λίγο έλειψε να βάλει και μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Αξίζε σχολιασμού και η απόδοση του Φορτούνη που έκανε ένα εξαιρετικό 45λεπτο. Από εκεί και πέρα η Μπέτις ανέβασε στροφές. Στο 17ο λεπτό ο Σισέ με κεφαλοκλείδωμα γκρέμισε τον Σανάμπρια μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι. Σωστή ήταν η απόφαση του Ρώσσου ρεφ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σέρχιο Λεόν με τον Χοσέ Σα να τον σταματά όχι μια φορά αλλά δυο! Έτσι λοιπόν με δυο αποκρούσεις για σεμινάριο από τον Πορτογάλο τερματοφύλακα ο Ολυμπιακός κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε ένα δεκάλεπτο μετά με τον Μπουχαλάκη να φέρνει τον Ολυμπιακό πιο κοντά από ποτέ για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η μπάλα δεν έκανε την χάρη στον Έλληνα μέσο του Ολυμπιακού αφού πέρασε εκατοστά δίπλα από τον κάθετο δοκάρι του Ρόμπλες. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Σανάμπρια έστρωσε ωραία για τον Κανάλες που με συρτό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν λειτούργησε καλά το κέντρο του Ολυμπιακού εδώ, ειδικά ο Μπουχαλάκης έχασε εντελώς τη φάση. Οι «ερυθρόλευκοι» που δεν σταμάτησαν να προσπαθούν και στο 43’, ο Ομάρ σέντραρε ωραία από τα δεξιά και ο Φορτούνης τσίμπησε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά οι γηπεδούχοι έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Οι δυο ομάδες που πρόσφεραν αρκετό θέαμα στο πρώτο 45λεπτο με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τις δυο ομάδες να επιτίθονται χωρίς σκέφτονται. Η Μπέτις χάρη στο τέρμα του Κανάλες πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 μπροστά στο σκορ.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ανάλογο του πρώτου για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί μπροστά στην εστία του Ρόπμλες. Η Μπέτις κρατούσε την μπάλα και έλεγχε τον αγώνα όπου στο 59ο λεπτό ο Σανάμπρια βρήκε δοκάρι. Ο Ισπανός έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή του Σα με το δοκάρι να τον σταματά. Η Μπέτις είχε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία για να «σκοτώσει» το παιχνίδι στο 78ο λεπτό μετά από αντεπίθεση. Σαν αστραπή ο Τέγιο διάσχισε όλο το γήπεδο φτάνοντας στην εστία του Σα. Ο Σισέ που ακολούθησε την φάση έκανε την άμυνα αποσοβώντας τον κίνδυνο. Ο Ολυμπιακός που ανέβηκε τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά μετά από μια πολιορκία στην άμυνα της Μπέτις και αλλεπάλληλες σέντρες του Φορτούνη δεν είχε την τύχη με την μπάλα να φτάνει στα πόδια του Νάτχο μετά από κόντρα, αλλά το σουτ του ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού ήταν άσχημο. Ο Ολυμπιακός είχε την μεγαλύτερη του ευκαιρία για το δεύτερο μέρος στο 92ο λεπτό όταν στο κόρνερ του Φορτούνη ο Σισέ έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αστοχώντας και στέλνοντας την μπάλα έξω.

Παρά την μεγάλη προσπάθεια του Ολυμπιακού στο παιχνίδι η Μπέτις πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Πλέον ο Ολυμπιακός θέλει νίκη απέναντι στην Μίλαν την τελευταία αγωνιστική με διαφορά τερμάτων για να πάρει αυτός την πρόκριση και να αφήσει την ομάδα του Μιλάνο εκτός.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Σαφώς ο Κανάλες από το τέρμα που πέτυχε αλλά και γενικά η παρουσία του ήταν πολύ καλή. Ο Τέγιο δημιούργησε μεγάλα ρίγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού με την ταχύτητα του.

Ο Χοσέ Σα έκανε ένα πραγματικά απίστευτο παιχνίδι. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε εξαιρετικές επεμβάσεις κατά την διάρκεια του αγώνα με κορυφαία την διπλή στην φάση του πέναλτι. Ίσως να ήταν και διαφορετικό το σκορ αν ο Σα δεν έκανε εξαιρετικό παιχνίδι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Σε καμία περίπτωση ο Σέρχιο Λεόν δεν βοήθησε την ομάδα του. Ο Ισπανός μέσος που συνήθως είναι από τους διακηρυχθέντες στην ενδεκάδα της Μπέτις είχε ένα πολύ κακό παιχνίδι χάνοντας και το πέναλτι του 39ου λεπτού.

Ο Ναουέλ ήταν ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού που θα μπορούσε να αγωνιστεί στην επίθεση μετά και τις μεγάλες απουσίες που είχε ο Μαρτίνς για την αναμέτρηση. Ο Πορτογάλος δεν ήταν καθόλου καλός.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ:

Μπετίς (Ενρίκε Σολάρ): Σαφώς πιο ποιοτική η ομάδα του από τους «ερυθρόλευκους» κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Με την είσοδο του Ινούϊ έκανε την ομάδα του πιο επιθετική και έτσι δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανέβει όταν ήταν πίσω στο σκορ. Διαχειρίστηκε πολύ καλά το αποτέλεσμα και πήρε τη νίκη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Ξεκίνησε το παιχνίδι αναγκαστικά χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό πράγμα που στο τέλος του στοίχησε. Μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου και να σκόραρε κάποιο τέρμα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Σωστές όλες οι αποφάσεις του Ρώσσου διαιτητή αν και σε μερικές περιπτώσεις ήταν αυστηρός δίνοντας κίτρινες κάρτες αρκετά ευκολά.