Μπενφίκα – Άϊντραχτ 4-2: Ο Φέλιξ την σκόρπισε (vid)

Με μεγάλη εμφάνιση από τον μικρό, οι αετοί της Λισαβόνας πήραν μεγάλη νίκη

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπενφίκα σκορπώντας στους τέσσερις ανέμους την Άϊντραχτ με 4-2. Οι αετοί της Λισαβόνας είχαν σε μεγάλη μέρα τον νεαρό Ζοάο Φέλιξ να έχει μεγάλα κέφια και να πετυχαίνει χατ ρικ. Μετά από συγκυρίες που έγιναν κατά την διάρκεια του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Λάγκε εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αριθμητική υπεροχή που είχαν και πήραν ένα δυνατό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού. Πρώτη ήττα για το 2019 για την Άϊντραχτ μέσα στο 2019 που έδειξε να καταρρέει μετά την κόκκινη κάρτα του Ν' Τινγκά.

Πλέον ο επαναληπτικός σε 7 βράδια στην Φρανκφούρτη με το κάθε αποτέλεσμα να είναι ανοικτό.

Α’ ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση με την Άϊντραχτ να βάζει μεγάλη πίεση και να καταφέρνει να κλείνει την Μπενφίκα στο μισό της το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί κρατούσαν την μπάλα και έφταναν με αξιώσεις μέχρι και την περιοχή του Βλαχοδήμου. Δεν κατάφεραν να βγάλουν κλασική ευκαιρία με τους Ρέμπιτς και Γιόβιτς να έχουν μερικά καλά σουτ. Η Μπενφίκα με την πάροδο του χρόνου κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα αλλά και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Άφησε την Άϊντραχτ να έχει τον έλεγχο της μπάλας και χτυπούσε στην αντεπίθεση. Μια εξ αυτών ήρθε και το τέρμα που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Ν’Τινγκά ανέτρεψε τον Γκέτσον Φερνάντες μέσα στην περιοχή όπου ήταν έτοιμος να σκοράρει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φέλιξ κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Η Άϊντραχτ κατάφερε να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Φέισα έκανε το λάθος με τον Ρέμπιτς να δίνει στον Γιόβιτς και με τον νεαρό Σέρβο να πλασάρει τον Βλαχοδήμο για το 1-1. Η Μπενφίκα απάντησε άμεσα και πάλι με τον Φελίξ να κάνει το 2-1 μετά από ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 43ο λεπτό. Η Μπενφίκα έφτασε και πάλι πολύ κοντά στο τέρμα με τον Τραπ να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ Σέρβι στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου η Άϊντραχτ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον βοηθό να ακυρώνει λανθασμένα το τέρμα που πέτυχαν οι Γερμανοί. Ο Ρέμπιτς έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Χασέμπε την στιγμή που ο συμπαίχτης του έκανε του σουτ ήταν σε θέση οφ σάιντ χωρίς να έχει επαφή με την μπάλα. Αν και πολύ δύσκολη φάση δεν έπρεπε να ακυρωθεί το τέρμα από τον διαιτητή.

Β’ ημίχρονο

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους αετούς της Λισαβόνας. Από το 50ο λεπτό πήραν αέρα δυο τερμάτων στην αναμέτρηση με τον Ντίας να πιάνει μια δυνατή κεφαλιά και να κάνει το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ασταμάτητη έμοιαζαν οι Πορτογάλοι με τον Φέλιξ 3 λεπτά αργότερα να κάνει το 4-1 και να κάνει χατ ρικ. Ο εξαιρετικός από τα αριστερά Γκριμάλντο έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον νεαρό άσσο της Μπενφίκα να βάζει την προβολή νικώντας τον Τράπ για τέταρτη φορά στην βραδιά. Ο ρυθμός έπεφτε και η Άϊντραχτ έχανε τις ελπίδες της για να μπει ξανά στο κόλπο για την πρόκριση. Ο Πασιέντσια όμως ήταν εκεί και έβαλε ξανά την ομάδα του για τα καλά στο κόλπο επιτυχαίνοντας δεύτερο τέρμα για την ομάδα του. Ο Χασέμπε εκτέλεσε το κόρνερ με τον νεαρό πορτογάλο να πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Μπενφίκας και με δυνατή κεφαλιά να νικάει τον Βλαχοδήμο για το 4-2. Η Μπενφίκα έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει και πέμπτο τέρμα με τον Σεφέροβιτς ωστόσο ο Τραπ τον σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ελβετός επιθετικός έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Άϊντραχτ με τον Κέβιν Τραπ να εκτινάσσεται στην γωνία του και να αποσοβεί το τέρμα. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να βάλουν πίεση μέχρι και το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα για τρίτη φορά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Μπενφίκα: Δεν μπορεί να απουσιάζει από την στήλη αυτή ο Φέλιξ. Ο νεαρός άσσος της Μπενφίκα σκόραρε 3 τέρματα απέναντι στην Άϊντραχτ και ήταν το πρόσωπο του αγώνα. Πολύ καλό παιχνίδι στο χώρο του κέντρου έκανε ο Σάμαρης

Άϊντραχτ: Καλό παιχνίδι έκανε ο Πασιέντσια που κατάφερε να σκοράρει και να βάλει ξανά την ομάδα του στο κόλπο της πρόκρισης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Μπενφίκα: -

Άϊντραχτ: Μοιραίος της βραδιάς ήταν ο Ν’ Τινγκά με την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε. Κακό παιχνίδι έκανε και ο Κόστιτς που δεν βοήθησε την ομάδα του σε καμία περίπτωση.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μπενφίκα (Μπρούνο Λάγε): 4-4-2 για την Μπενφίκα με τον Σέρβι να βρίσκεται αριστερά στην επίθεση και τον Γκέτσον στα δεξιά. Φέισα και Σάμαρης στο χώρο του κέντρου καθώς οι Ντίας και Ζαρντέλ κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Σωστές επιλογές από τον τεχνικό της Μπενφίκα που πήρε μια μεγάλη νίκη.

Άϊοντραχτ (Άντι Χούτερ): Με το παράξενο 3-4-1-2 παρέταξε την ομάδα του ο Χούτερ. Ο Ρόντε θα δίνει βοήθειες στους Ρέμπιτς και Γιόβιτς. Η Κόκκινη κάρτα του Ν’ Τινγκά στο 20ο λεπτό του άλλαξε τα σχέδια και ήταν μοιραία για την ομάδα του. Προσπάθησε να κρατήσει όσο μπορούσε απέναντι σε μια εξαιρετική Μπενφίκα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Αρκετές φάσεις είχε να διαχειριστεί ο Άγγλος σήμερα. Η μεγαλύτερη ήταν εκείνη όπου στην εκπνοή του ημιχρόνου ακύρωσε τέρμα της Άϊντραχτ θεωρώντας πως ο Χασέμπε ήταν σε θέση οφ σαιντ. Πολύ δύσκολη φάση αφού όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή το τέρμα έπρεπε να μετρήσει κανονικά