Ματσάρα στην Μόσχα/ Καθάρισε η Τσέλσι!

Τα πρώτα αποτελέσματα του Γιουρόπα Λιγκ

Απίθανα πράγματα στο Σπαρτάκ Μόσχας – Ρέιντζερς, που έληξε 4-3 υπέρ των γηπεδούχων. Στο άλλο ματς της 4ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο του Europa League: Ραπίντ Βιέννης – Βιγιαρεάλ 0-0.

Το παιχνίδι στη Μόσχα ανάμεσα στη Σπαρτάκ και την Ρέιντζερς ήταν… τρελό! Μόλις στο 5’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, χάρη σε αυτογκόλ του Ερεμένκο, για να ισοφαρίσει σε 1-1 για τους γηπεδούχους ο Μελγκαρέχο στο 22’.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ρέιντζερς πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Καντέιας, αλλά στο 35΄ήταν η σειρά του Γκόλντσον να βάλει αυτογκόλ για να κάνει το 2-2!

Η απάντηση για την ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ ήταν άμεση, καθώς 6 λεπτά αργότερα, ο Μίντλετον σκόραρε για να κάνει το 2-3, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Σπαρτάκ μπήκε πιο δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση. Τα κατάφερε στο 58’ όταν ο Λουίς Αντριάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-3 και ένα λεπτό αργότερα, οι Ρώσοι έκαναν την ανατροπή για το 4-3 με σκόρερ τον Χανί!

Στο άλλο ματς του ομίλου, Ραπίντ Βιέννης και Βιγιαρεάλ έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Επειτα και από τα σημερινά αποτελέσματα ο όμιλος παίρνει φωτιά, καθώς όλες οι ομάδες έχουν ελπίδες πρόκρισης. Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά από την πρώτη Βιγιαρεάλ μέχρι την 4η Ραπίντ Βιέννης είναι μόλις δυο βαθμοί.

11ος όμιλος

Έτοιμη για… check-in. Η Ντιναμό Κιέβου επικράτησε 3-1 της Ρεν, ζευγάρωσε τις νίκες της κόντρα στους Γάλλους βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Η Ντιναμό έκανε αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους «32» του Europa League, επικρατώντας 3-1 της Ρεν στο Κίεβο και έφτασε τους οκτώ βαθμούς στον 11ο όμιλο. Όσους, δηλαδή, έχει και η Αστάνα, που νωρίτερα «λύγισε» τη Γιάμπλονετς στο Καζακστάν.

Με αυτόν τον τρόπο αμφότερες βρέθηκαν στο +5 από τους Γάλλους, που είδαν τις ελπίδες τους για παρουσία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης να ψαλιδίζονται αισθητά. Εκτός με τους Τσέχους και εντός με την Αστάνα έχει να παίξει στα δύο επόμενα ματς η ομάδα του Γιάκομπ Γιόχανσον (πρώην χαφ της ΑΕΚ), που δεν έπαιξε στο σημερινό ματς.

Πάμε να δούμε πως διαμορφώθηκε αυτό το σχετικά εύκολο 3-1…

Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσιγκάνοφ από τ’ αριστερά, ο Βέρμπιτς με σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων στο 13ο λεπτό του αγώνα. Στο 68’ o Τσιγκάνοφ έγινε και πάλι… σερβιτόρος, εκτελώντας αυτήν τη φορά φάουλ από τα δεξιά και ο Μικολένκο με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κούμπεκ, που μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο μάζεψε δις την μπάλα από τα δίχτυά του.

Διότι στο 72’ ο βραχύσωμος και παράλληλα ταχύτατος, Σαπαρένκο, έκανε ωραία κίνηση από τ’ αριστερά και με περίτεχνη ενέργεια έγραψε το 3-0. Στο 89’ ο Σιεμπατού μείωσε για τους φιλοξενούμενους.

Η 4η αγωνιστική στον 11ο όμιλο:

Αστάνα – Γιάμπλονετς 2-1
(18’ Πέδρο Ενρίκε, 88’ Ποστνίκοφ-41’ αυτ. Ζαϊνουντίνοφ)

Ντιναμό Κιέβου - Ρεν: 3-1
(13' Βέρμπιτς, 68' Μικολένκο, 72' Σαπαρένκο-89' Σιεμπατού)

Γιάμπλονετς – Ρεν

Η Λάτσιο «ντούμπλαρε» τις νίκες της απέναντι στη Μαρσέιγ, επικρατώντας, μέσα στο «Ολίμπικο» αυτή τη φορά, με 2-1 και «σφράγισε» κι αυτή το «εισιτήριό» της για τους 16 του Europa League.

Οι Μασσαλοί παρουσιάστηκαν πολύ συμπαγείς στα μετόπισθεν, είχαν 55% κατοχή της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο, καθώς επίσης και έξι προσπάθειες για γκολ, αλλά καμία εξ αυτών δεν κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα, για να «κεφαλαιοποιήσουν» την ανωτερότητά τους.

Κάτι που, αντιθέτως, συνέβη στην περίπτωση των «λατσιάλι» οι οποίοι κατάφεραν να σκοράρουν στην πρώτη τους -ουσιαστικά- ευκαιρία... Όταν ο Ιμπόμπιλε σήκωσε την μπάλα από τα αριστερά και η κεφαλιά του Παρόλο πέρασε πάνω από τον Πελέ, για να καταλήξει -με τη βοήθεια και του δεξιού δοκαριού- στην εστία του τελευταίου, στο τέταρτο λεπτό του έξτρα χρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο ήταν και πάλι εκείνη που «χτύπησε» πρώτη, πετυχαίνοντας μάλιστα ένα ωραίο τέρμα, στο 55’. Με τον Κορέα να έρχεται από τα αριστερά, να παίζει το «ένα-δύο» με τον Ιμόμπιλε, ο οποίος καθυστέρησε τόσο όσο έπρεπε να του ξαναδώσει, για να τον βγάλει τετ α τετ με τον Πελέ, που δεν μπόρεσε παρά να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του…

Με την ψυχολογία της στα… τάρταρα, η Μαρσέιγ μπόρεσε να μειώσει από το… πουθενά, με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τον Σανσόν να κλέβει μια χαλαρή πάσα και να βγάζει την κάθετη για τον Τοβέν, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον εκτεθειμένο Στρακόσα.

Ωστόσο, οι περυσινοί φιναλίστ του Europa League δεν κατάφεραν να φτάσουν στο 2-2, με αποτέλεσμα έξι μόλις μήνες μετά την παρουσία τους στον περυσινό τελικό να αποκλειστούν από τη συνέχεια της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής ποδοσφαιρικής διασυλλογικής διοργάνωσης!

10ος όμιλος

Προβάδισμα για την πρόκριση στους «32» του Europa League, μέσω του δέκατου ομίλου, πήραν οι Σεβίλλη και Κράσνονταρ το απόγευμα της Πέμπτης.

Οι Ανδαλουσιανοί νίκησαν 3-2 στην Τουρκία την Ακίσασπορ σε ένα ματς «θρίλερ» και την απέκλεισαν και μαθηματικά, ενώ οι Ρώσοι νίκησαν 2-1 με «ανατροπή» τη Σταντάρ στην έδρα τους.

Ακίσασπορ-Σεβίλλη 2-3
Οι Ανδαλουσιανοί μπήκαν πιο δυνατά και άρχισαν να πιέζουν την εστία των Τούρκων, δημιουργώντας ευκαιρίες. Οπότε, στο 12’, ο Νολίτο με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή εκμεταλλεύτηκε άψογα την ωραία προσπάθεια και το γύρισμα του Μουριέλ. Οι Ισπανοί συνέχυσαν στο ίδιο μοτίβο και μέχρι το 30’ δημιούργησαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες για γκολ και δικαιώθηκαν στο 38’, όταν ο Πρόμες με καταπληκτική προσπάθεια έδωσε έτοιμο γκολ στον Μουριέλ που σε κενή εστία έκανε το 0-2.

Άκρως αντίθετο ήταν το σκηνικό στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Τούρκους να μειώνουν στο 52’, με τον Μανού να φεύγει από το κέντρο να ξεπερνά τρεις αντιπάλους και με ωραίο πλασέ να κάνει το 1-2. Μάλιστα, στο 56’ο Σέρχιο Γκόμεθ ανέτρεψε τον Μανού μέσα στην περιοχή και δόθηκε πέναλτι και αποβολή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Βουράλ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Οι προσπάθειες της Ακίσα δικαιώθηκαν στο 78’, όταν ο Βουράλ έκανε τη σέντρα και ο Αγίκ με κεφαλιά έκανε το 2-2. Η Σεβίλλη βγήκε μπροστά και στο 86’ ο Μιγκέλ Λόπες ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Βάσκεθ και στο πέναλτι που δόθηκε, ευστόχησε ο Μπανέγκα και έκανε το 2-3.

Κράσνονταρ-Σταντάρ Λιέγης 2-1
Μετά το πρώτο τέταρτο, η Σταντάρ ανέλαβε την υπεροχή και άρχισε να πιέζει την εστία των Ρώσων, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες. Έτσι, στο 19’ ο Λαΐφης έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά στον Καρσελά και αυτός με απευθείας πλασέ μέσα στην περιοχή έκανε το 0-1. Μετά από αυτό, οι καλές στιγμές ήταν αυτές του Λεστιέν στο 29’ και του Ουάντερσον στο 44’.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ρώσοι άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες και να πιέζουν διαρκώς τη βελγική εστία. Έτσι, μέσα σε τρία λεπτά έγινε η «ανατροπή». Στο 79’, ο Σουλεϊμάνοφ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1 και στο 82’ ο Αρι έδωσε στον Ουάντερσον και αυτός έκανε το 2-1.

12ος όμιλος

Στην επόμενη φάση του Europa League είναι και τυπικά η Τσέλσι! Με κεφαλιά του Ζιρού στο 52’ οι «μπλε» επικράτησαν εκτός έδρας της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (0-1) και έχει το απόλυτο έπειτα από 4 αγωνιστικές.

ΜΠΑΤΕ μπορεί να είχε δυο δοκάρια στην αναμέτρηση (ένα σε κάθε ημίχρονο), ωστόσο η Τσέλσι ήταν αρκετά καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να φύγει με το διπλό, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ζιρού με ωραία κεφαλιά.

Την κατοχή η Τσέλσι, δοκάρι η ΜΠΑΤΕ!

Με άσχημες καιρικές συνθήκες διεξήχθη η αναμέτρηση στη «Μπορίσοφ Αρένα», καθώς η θερμοκρασία άγγιζε τους 6 C, ενώ επικρατούσε και έντονη βροχόπτωση με ομίχλη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΜΠΑΤΕ, σε αντίθεση με το παιχνίδι στο Λονδίνο, προσπάθησε να αποφύγει να δεχτεί ένα γρήγορο γκολ, δείχνοντας παράλληλα και μια καλύτερη εικόνα στην επίθεση. Μόλις στο 12’ η πρωταθλήτρια Λευκορωσίας έχασε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Μπάγκα να βρίσκει δοκάρι, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντράχουν επιχείρησε ακόμα ένα σουτ χωρίς να βρίσκει στόχο.

Από την άλλη η Τσέλσι ήταν αναμενόμενα η ομάδα που είχε την μεγαλύτερη κατοχή. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο δεν κατάφερε να «σπάσει» την άμυνα των αντιπάλων και να πετύχει κάποιο τέρμα. Οι Άγγλοι απείλησαν με τα σουτ του Ζιρού στο 18’ και στο 41’ και το σουτ του Έμερσον στο 37’.

Έδωσε την... λύση ο Ζιρού για την Τσέλσι

Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκε η Τσέλσι στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει το προβάδισμα. Στο 52ο λεπτό μετά από σέντρα του Έμερσον, ο Ζιρού βρίσκει τη μπάλα και με μια χαμηλή κεφαλιά τη στέλνει στα δίχτυα.

Από τη στιγμή που άνοιξαν το σκορ οι Άγγλοι είχαν τόσο την κατοχή όσο και τις ευκαιρίες. Στο 56’ και στο 61’ ο Αζάρ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά οι αμυντικοί της ΜΠΑΤΕ επενέβησαν την τελευταία στιγμή. Ο τερματοφύλακας των Λευκορώσων  απέκρουσε ένα σουτ του Ζιρού στο 63’, ενώ οι Μπάρκλει και Ζορζίνιο ήταν άστοχοι στις προσπάθειες που επιχείρησαν στο 68’ και 75’ αντίστοιχα.

Μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Σίγκνεβιτς στο 58ο λεπτό που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Αριζαμπαλάνγκα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες της ΜΠΑΤΕ ήταν φανερά κουρασμένοι, καθώς η «στρατηγική» της Τσέλσι, να διατηρεί την κατοχή και να κυκλοφορεί συνεχώς την μπάλα, ανάγκασε τους Λευκορώσους να τους «κυνηγούν» σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα.