Καθάρισαν Τσέλσι, Νάπολι και Βαλένθια(vids)

Όλα όσα θα γίνουν στα γήπεδα της Ευρώπης

Την θεωρητική ανωτερότητά τους απέδειξαν τα φαβορί στους βραδινούς αγώνες για τους «32» του Europa League, καθώς Τσέλσι, Νάπολι και Βαλένθια πέτυχαν εκτός έδρας νίκες που τους εξασφαλίζουν σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση. Ματσάρα στην Ουκρανία και 2-2 για Σαχτάρ και Άιντραχτ.

Μάλμο-Τσέλσι 1-2

Δεν φόρτσαρε και πολύ η Τσέλσι στη Σουηδία αλλά δεν είχε και προβλήματα για να επικρατήσει τελικά με 2-1. Στην πρώτη της καλή στιγμή ο Μπάρκλι άνοιξε το σκορ στο 30’ ενώ ήρθε ο Ζιρού στο 58’ από ασσίστ του Ουίλιαν να βάλει και δεύτερο. Η Μάλμο μείωσε στο 80’ με τον Κρίστιανσεν.

30' Μπάρκλι 0-1

58' Ζιρού 0-2

80' Κρίστιανσεν 1-2

Σπόρτινγκ-Βιγιαρεάλ 0-1

Μια νίκη που την είχε απόλυτα ανάγκη πέτυχε η Βιγιαρεάλ στη Λισαβόνα, καθώς είχε από την προηγούμενη συμμετοχή της στη διοργάνωση να κάνει νίκη! Ο Πεδράθα στο 3’ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ στο 77’ αποβλήθηκε για τη Σπόρτινγκ ο Ακούνια.

3' Πεδράθα

Σέλτικ-Βαλένθια 0-2

Ανεβασμένη έδειξε η Βαλένθια στο Σέλτικ Παρκ και αφού επιβλήθηκε με 2-0 των πρωταθλητών Σκωτίας έκανε αποφασιστικό βήμα για να περάσει. Σομπρίνο και Τσέρισεφ οι πρωταγωνιστές αφού έβαλαν από ένα και σέρβιραν ο ένας στον άλλο τα δυο γκολ.

42' Τσερίσεφ 0-1

49' Σομπρίνο 0-2

Ζυρίχη-Νάπολι 1-3

Απλοποίησε από νωρίς τα πράγματα η Νάπολι του Αντσελότι στην Ελβετία, καθώς στο 21΄ήταν ήδη 2-0 μπροστά στο σκορ με Ινσίνιε και Καγιεχόν. Όταν δε έβαλε και τρίτο με τον Ζιελίνσκι στο 77’ όλα κρίθηκαν. Το πέναλτι του Κολολί απλά παρηγοριά για τη Ζυρίχη.

12' Ινσίνιε 0-1

21' Καγιεχόν 0-2

77' Ζιελίνσκι 0-3

83' Κολολί 1-3

Σαχτάρ-Άιντραχτ 2-2

Πολύ καλό ματς στην Ουκρανία, με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι εκρηκτικό αφού στο 7’ ο Χιντερέγκερ έβαλε την Άιντραχτ μπροστά στο σκορ, στο 10’ ο Μάρλος ισοφάρισε και ένα λεπτό μετά η Σαχτάρ έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Στεπανένκο! Το γεγονός εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Χούττερ και με τον Κόστιτς στο 50’ πήρε ξανά προβάδισμα όμως δεν το κράτησε. Ο Τάισον στο 67’ μετά από ωραία ενέργεια ισοφάρισε εκ νέου.

7' Χιντερέγκερ 0-1

10' Μάρλος 1-1

50' Κόστιτς 1-2

67' Τάισον 2-2

Κλαμπ Μπριζ-Σάλτσμπουργκ 2-1

Το γκολ του Γιονούζοβιτς από το 18ο λεπτό δεν έφτασε στην Σάλτσμπουργκ να πάρει αποτέλεσμα στο Βέλγιο, αφού η Μπριζ με αντεπίθεση στο Β΄μέρος ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε προβάδισμα. Ντενσβίλ και Ουέσλι σκόραραν για τους γηπεδούχους.

18' Γιουνούζοβιτς 0-1

66' Ντενσβίλ 1-1

81' Ουέλσι 2-1

Βικτόρια Πλζεν-Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-1

Το ματς της ζωής του έκανε ο Πέρνικα για τη Βικτόρια Πλζεν, καθώς εκεί που δεν είχε σκοράρει ποτέ έβαλε δυο για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του επί της Ντινάμο. Για τους Κροάτες ο Όλμο είχε δώσει προβάδισμα στο 41'.