Ισοπαλία-πρόκριση για Φενέρ, πρωτιά για Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Αποκλεισμός για Σπάρτακ Τρνάβα, μετά το 0-0 με την Άντερλεχτ

Καθόλου δεν «χάλασε» τη Φενερμπαχτσέ η ισοπαλία χωρίς τέρματα, που παραχώρησε στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Κωνσταντινούπολη για την 5η αγωνιστική του Δ’ ομίλου του Europa League. Σε συνδυασμό με την ισοπαλία, επίσης χωρίς τέρματα, της Σπάρτακ Τρνάβα με την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες, η τουρκική ομάδα είναι αυτή που ακολουθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης τους Κροάτες, οι οποίοι σφράγισαν την πρωτιά.

Όλα μηδέν στην Πόλη

Η Φενερμπαχτσέ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, οι ευκαιρίες ήταν περίπου μοιρασμένες, αφού και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ βγήκε κάποιες φορές με αξιώσεις στην επίθεση. Οι Τούρκοι απείλησαν στο 18’ με τον Ζαΐλσον και στο 32’ με τον Φρέι, ενώ οι Κροάτες είχαν επίσης δύο καλές στιγμές με τους Γκαβράνοβιτς στο 10’ και Αντέμι στο 29’. Η καλύτερη στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, όταν μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σκρτελ, ο Λιβάκοβιτς έδιωξε με υπερένταση πάνω στη γραμμή.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για την Φενερμπαχτσέ στο 54’, αλλά ο Φρέι παρά την ωραία ατομική προσπάθεια, τα χάλασε στο τέλος. Η Ντιναμό είχε κύριο μέλημα το μηδέν και προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο το ματς άνοιξε περισσότερο, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο 71’ με τον Χαΐροβιτς και στο 74’ με τον Πέτκοβιτς, ενώ ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους στιγμή με τον Αλί Καλντιρίμ. Οι Κροάτες λίγο έλειψε να κάνουν «κηδεία» στην αντίπαλό τους, αλλά στο σουτ του Στογιάνοβιτς στο 86’, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, αλλά δεν «χάλασε» καμία ομάδα.

Αποκλεισμός για Σπάρτακ Τρνάβα

Η Άντερλεχτ, μολονότι δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, εντούτοις, ήταν εκείνη που έδειχνε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι. Η Σπάρτακ Τρνάβα «καιγόταν» για τη νίκη, αλλά το τρίποντο θα είχε αξία μόνο αν δεν κέρδισε η Φενέρ στο άλλο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 17’ με τον Σάεφ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντάουντα αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 25’ ήταν η σειρά του Καγιεμπέ να μην βρει στόχο, ενώ επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους με το σουτ του Μπάκος, το οποίο απέκρουσε ο Ντιντιγιόν. Στο 40’ οι Βέλγοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να ανοίξουν το σκορ, αλλά στο σουτ του Ντάουντα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έχασαν ευκαιρίες με τους Σανέ (54’), Λόρενς (58’), Μουσόνα (62’) και Άπια (64’). Το γήπεδο είχε αρχίσει να γίνεται… κατηφορικό για τη Σπάρτακ Τρνάβα, η οποία προσπαθούσε με «νύχια και δόντια» να κρατήσει το μηδέν. Η καλύτερη στιγμή για την Άντερλεχτ ήρθε στο 76’ με τον Μοριόκα, αλλά τον σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο ο Τσουντί. Ακόμη και στο φινάλε, οι Σλοβάκοι παρότι χρειάζονταν τους τρεις βαθμούς δεν ρίσκαραν καθόλου και δεν απείλησαν καν την αντίπαλό τους, που ήταν καλύτερη, αλλά δεν επιβραβεύτηκε με ένα γκολ, που θα της έδινε τη νίκη.