Εκκωφαντική Ιταλική πεντάρα!!

Ίντερ - Σαχτάρ 5-0

Μια Ίντερ «δαιμονισμένη» έριξε πέντε τέρματα στην Σαχτάρ και εξασφάλισε μια θέση στον μεγάλο τελικό της Παρασκευής όπου θα συγκρουστεί με την Σεβίλλη, με φόντο το τρόπαιο του Europa League. Από δυο τέρματα πέτυχαν οι Λαουτάρο Μαρτίνες και Λουκάκο με τον Ντ’Αμπρόζιο να σκοράρει επίσης μια φορά.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο ρυθμό. Στα πρώτα 15 λεπτά οι δυο ομάδες αναλώθηκαν στο να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Γι’ αυτό και δεν είχε καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε στο 19’ και μάλιστα ήταν και τέρμα. Η Ίντερ άνοιξε το σκορ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Ήταν το λάθος του τερματοφύλακα της Σαχτάρ Πιατόβ, ο Βαρέλα κέρδισε τη μπάλα έκανε την ντρίμπλα και τη σέντρα με τον Λαουτάρο να σκοράρει με κεφαλιά. Η Σαχτάρ έψαξε την αντίδραση όμως η επόμενη φάση ήταν και πάλι για την Ίντερ. Στο 26’ ο Ντ'Αμπρόζιο δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από μπαλιά που έγινε απ' τα δεξιά. Στο 29’ ο Ντοντό έκανε το γύρισμα στην περιοχή της Ίντερ με τον Μοράες στην προβολή όμως η μπάλα βρήκε σε σώματα και πέρασε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαρέλα δοκίμασε το πόδι του με τον τερματοφύλακα της Σαχτάρ να του λέει όχι. Ο χρόνος περνούσε με την Σαχτάρ να πιέζει αλλά να μην βρίσκει διαδρόμους προς την εστία των Ιταλών. Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 43’ όταν ο Τάισον δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Χαντάνοβιτς.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καλύτερος και υπήρχαν περισσότερες φάσεις. Στο 49’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της Σαχτάρ, όμως ο Πιάτοβ άναψε κόκκινο στον ποδοσφαιριστή της Ίντερ στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ήρθε νέο σουτ απ’ τον Μαρτίνες, με τον πορτιέρο της Σαχτάρ να λέει και πάλι όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Λουκάκου βρέθηκε στην περιοχή έκανε το πλασέ, όμως δεν βρήκε στόχο. Η απάντηση της Σαχτάρ ήρθε στο 62’ με τον Μοράες να κερδίζει την καρφωτή κεφαλιά από κοντά και τον Χαντάνοβιτς να του λέει όχι. Στο 64’ όμως ο η Ίντερ έγραψε το 2-0. Σκόρερ ο Ντ’ Αμπρόζιο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρόζοβιτς. Το τέρμα αυτό έδωσε «φτερά» στους παίκτες της Ίντερ. Στο 71’ ο Λουκάκου απείλησε, όμως ο Πιάτοβ του είπε όχι. Τρία λεπτά αργότερα και μετά από λάθος του Στεπανένκο ο Λουκάκου έδωσε στον Λαουτάρο Μαρτίνες που βρήκε δίχτυα με υπέροχο τελείωμα κάνοντας έτσι το 3-0. Η ομάδα του Κόντε όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στο 79’ και ο Μαρτίνες σέρβιρε τον Λουκάκου που αυτή τη φορά δεν λάθεψε και έγραψε το 4-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε μια κούρσα από δεξιά και αφού πέρασε τον Κοτσολάβα, πάτησε περιοχή, πλάσαρε σωστά και έγραψε το 5-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με την Ίντερ να παίρνει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Παρασκευής.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ίντερ:  Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Μπαζτόνι, Ντ’Αμπρόζιο (80’ Μόουζες), Γιανγκ (66’ Μπιράγκι), Μπρόζοβιτς (85’ Σένσι), Μπαρέλα, Γκαλιαρντίνι, Λαουτάρο Μαρτίνες (80’ Έρικσεν), Λουκάκου (85’ Εσπόζιτο)

Σαχτάρ: Πιάτοβ, Κριβτσόβ, Ντοντό, Κοτσολάβα, Ματβιγένκο, Στεπανένο, Μάρκος Αντόνιο, Άλαν Πάτρικ (58’ Σόλομον), Μάρλος (75’ Κονοπλιάνκα), Τάισον, Μοράες

Σκόρερς: Μαρτίνες (19', 74'), Ντ’Αμπρόζιο (64'), Λουκάκου (78', 83') / -

Κίτρινες Κάρτες: - / Τάισον

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Szymon Marciniak