«Γλυκιά» ήττα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έφυγε για τελικό

Χορταστικό και το δεύτερο παιχνίδι με τη Ρόμα

Την πρόκριση στον τελικό του Europa League τσέκαρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Ιταλία, καθώς παρά την ήττα της 3-2 από τη Ρόμα στο «Ολίμπικο», πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του που θα πραγματοποιηθεί στις 26 Μαΐου στο Γκντανσκ της Πολωνίας μετά και το υπέρ της 6-2 του πρώτου αγώνα.

Στο μυαλό του κόουτς:

Ο Πάουλο Φονσέκα παρέταξε τη Ρόμα με σύστημα 4-2-3-1. Στο τέρμα βρέθηκε ο Μιράντε, ο οποίος μπροστά του είχε στην αμυντική τετράσα τους Κάρσντορπ, Σμόλινγκ, Ιμπάνιεθ και Μπρούνο Πέρεζ. Στις θέσεις των αμυντικών χαφ αγωνίστηκαν οι Κριστάντε και Μαντσίνι, με την επιθετική «τριπλέτα» να αποτελείτο από τους Πέδρο, Πελεγκρίνι και Μχιταριάν. Στην αιχμή του «δόρατος» βρέθηκε ο Ντζέκο.

Από την άλλη, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ επέλεξε και αυτός το 4-2-3-1. Ο Ντε Χέα υπερασπίστηκε την εστία της Γιουνάιτεντ, με τους Μπισάκα, Μαϊγί, Μαγκουάιρ και Σο να βρίσκονται στην τετράδα της άμυνας. Στα χαφ ξεκίνησαν οι Φρεντ και Φαν ντε Μπέεκ, με τους Πογκμπά και Γκρίνγουντ να παίζουν στα «φτερά» και τον Μπρούνο Φερνάντεζ σε ρόλο «δεκαριού». Μοναδικός προωθημένος ο Καβάνι.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τη Ρόμα να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Ολίμπικο», ψάχνοντας από νωρίς το γκολ. Δεν άργησε πολύ να έρθει η πρώτη απειλή των Ιταλών, καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό και μετά από στημένη φάση, η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι μέσα στην μικρή περιοχή, με τον Ντε Χέα να τον σταματάει εξ επαφής με εντυπωσιακό τρόπο, και ενώ στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Κριστάντε βρήκε σε σώματα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πελεγκρίνι απείλησε με δυνατό μακρινό σουτ, ενώ στο 14' ήταν η σειρά του Πέδρο να κάνει αισθητή την παρουσία του με ωραίο φαλτσαριστό σουτ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 20' για να απειλήσουν για πρώτη φορά, όταν ο Καβάνι δοκίμασε ωραία λόμπα με την μπάλα όμως να σταματάει στο δοκάρι του Μιράντε.

Ο Ουγουρουανός ήταν εκείνος που στο 28' είχε ακόμα μία καλή στιγμή, με το δυνατό του σουτ όμως να βγάζει ενστικτωδώς ο Μιράντε. Ότι δεν μπόρεσε να κάνει στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις, το κατάφερε στο 39' ο Καβάνι με εξαιρετικό τελείωμα στο τετ-α-τετ με τον κίπερ των γηπεδούχων, μετά από ωραία κάθετη του Φρεντ για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μχιταριάν έφτασε μια... ανάσα από την ισοφάριση, ωστόσο και πάλι ο Ντε Χέα, ο οποίος βρισκόταν σε τρομερή βραδιά κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε «φωτιά», με το παιχνίδι να αποκτά έναν «ξέφρενο» ρυθμό και τους «τζιαλορόσι» να... βομβαρδίζουν τα καρέ των Άγγλων από νωρίς. Αφού προειδοποίησαν αρχικά στο 47' με τον Κριστάντε, στο 57' έφεραν το ματς στα ίσα με κοντινή κεφαλιά του Τζέκο, έπειτα από ωραίο γύρισμα στην «καρδιά» της περιοχής από τον Πέδρο.

Πριν καλά καλά καταλάβει η Γιουνάιτεντ τι είχε συμβεί, τρία λεπτά αργότερα η Ρόμα έφερε τούμπα το ματς με τον Κριστάντε να πιάνει ένα δυνατό σουτ και να στέλνει την μπάλα να αναπαυτεί στη δεξιά πλαϊνή γωνία του Ντε Χέα για το 2-1. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα εκείνη την ώρα βρισκόταν στη ζώνη του... σεληνόφωτος, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό αλλά και να τους κρατήσουν μακριά από την εστία τους.

Συγκεκριμένα, στο 61' η Ρόμα... άγγιξε το 3-1 με τεράστια διπλή ευκαιρία, πρώτα με την κοντινή κεφαλιά του Τζέκο που έβγαλε εξ επαφής ο Ντε Χέα και στη συνέχεια με το σουτ του Πέδρο που πήρε το ριμπάουντ. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μχιταριάν στάθηκε πολύ άτυχος, όταν η κοντινή προβολή του βρήκε στα πόδια του Ισπανού κίπερ, αλλάζοντας πορεία, περνώντας βασανιστικά παράλληλα από την τελική γραμμή.

Και ενώ οι Ρωμαίοι... σφυροκοπούσαν την αντίπαλη άμυνα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «πάγωσε» το «Ολίμπικο» στο 68', όταν ο Καβάνι κινήθηκε εξαιρετικά πίσω από την άμυνα των Ιταλών και με καρφωτή κεφαλιά έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα (2-2).

Η Ρόμα πάντως, ήθελε να αποχαιρετήσει τον θεσμό με ψηλά το κεφάλι, πιέζοντας για τη νίκη. Στο 73', στάθηκε για ακόμα μία φορά άτυχη, όταν το πλασέ στην κίνηση του Μχιταριάν βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι της Γιουνάιτεντ. Δέκα λεπτά αργότερα όμως, κατάφερε και έφτασε στο πολυπόθητο γκολ, και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν χαλαρώσει αρκετά, με κοντινή προβολή του Ζαλέβσκι για το τελικό 3-2.