Έλαμψε, αλλά δεν άντεξε ο Αστέρας

Μπορεί να προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Αστέρας Τρίπολης λύγισε στο δεύτερο μέρος και δέχθηκε τρία γκολ από τη Χιμπέρνιαν για να ηττηθεί 3-2 στη Σκωτία.

Αρκετά διαβασμένος εμφανίστηκε ο Αστέρας Τρίπολης στο Εδιμβούργο κόντρα στη Χιμπέρνιαν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 0-2 με τα δύο τέρματα του Κυριακόπουλου (12’, 35’).

Οι Σκωτσέζοι ωστόσο πίεσαν αρκετά στο δεύτερο μέρος και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με τα γκολ των Αμπρόουζ (64’), Γκρέι (77’), Καμπερί (93’) για να φτάσουν στη νίκη 3-2.

Με 10 παίκτες από το 84’ οι Αρκάδες, την Πέμπτη 3 Αυγούστου η ρεβάνς των δύο ομάδων στην Τρίπολη.

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας τον Αθανασιάδη κάτω από τα γκολπόστ. Στην αμυντική τετράδα (από δεξιά προς τα αριστερά) ήταν οι Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, ενώ ως αμυντικοί χαφ θα αγωνιστούν οι Ιγκλέσιας, Μπελόκ. Οι Καλτσάς, Μουνάφο, Τσιλιανίδης θα παίξουν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μανιά.

Η Χιμπέρνιαν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε στο πρώτο πεντάλεπτο για να αναγκάσει τους Αρκάδες να υποπέσουν σε κάποιο λάθος. Εντούτοις, η ομάδα του Παντελίδη διατήρησε την ψυχραιμία της και ισορρόπησε το ματς. Στο 12’ ο Κυριακόπουλος με μια ατομική προσπάθεια ξεκλείδωσε την άμυνα των Σκωτσέζων και έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα (0-1).

Οι Σκωτσέζοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ανέβασαν την πίεσή τους μετά το πρώτο τέταρτο και προσπάθησαν να απειλήσουν, ενώ δημιούργησαν δύο καλές στιγμές, στο 19’ με τον ΜακΓκιν και στο 22’ με τον Γουϊτάκερ. Στο 35’ ο Κυριακόπουλος με ένα δυνατό σουτ «εκτέλεσε» τον τερματοφύλακα της Χιμπέρνιαν για να γράψει το 0-2.

Η εξαιρετική τακτική και το σωστό διάβασμα του αγώνα από τον Παντελίδη έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο μέρος, με τους φιλάθλους των γηπεδούχων να αποδοκιμάζουν την ομάδα τους.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Χιμπέρνιαν ξεκίνησε πολύ δυνατά θέλοντας να βρει ένα γρήγορο γκολ και να ξαναμπεί στο ματς. Παρ’ όλα αυτά, η πίεσή της στο πρώτο δεκάλεπτο δεν απέφερε καρπούς. Στο 64’ ο Αμπρόουζ βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή του Αστέρα και με κεφαλιά νίκησε τον Αθανασιάδη και μείωσε σε 1-2.

Η Χιμπέρνιαν συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο 77’ ισοφάρισε σε 2-2, με τον Γκρέι να πλασάρει εύστοχα μέσα από την περιοχή, σε μια φάση που ξεκίνησε από βαθιά μπαλιά στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 84’ ο Πασαλίδης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας τους Αρκάδες με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά.