Έδειξε ψυχή και έμεινε πρώτη σε όμιλο «φωτιά» η Γκενκ, έμπλεξε η Μπεσίκτας

Ισόπαλα 1-1 ολοκληρώθηκαν τα δύο παιχνίδια στον 9ο όμιλο του Europa League

Όλα ανοιχτά παρέμειναν στον 9ο όμιλο του Europa League μετά τα σημερινά αποτελέσματα, με τις τέσσερις ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση τριών βαθμών, μετά το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών!

Ισόπαλα 1-1 ολοκληρώθηκαν και τα δύο παιχνίδια για τον 9ο όμιλο του Europa League. Η Μπεσίκτας αν και προηγούνταν μέχρι το 87’ στο Βέλγιο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, με τον Μπεργκέ μα σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ και να κρατάει τους Βέλγους στην κορυφή του ομίλου. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Μάλμε και Σάρπσμποργκ μοιράστηκαν από ένα βαθμό, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, αλλά δεν κατάφεραν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν σε γκολ.

Στη «Λούμινους Αρένα» οι Τούρκοι ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ του Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 16’, μετά από γρήγορη αντεπίθεση. Στη συνέχεια η Γκενκ (η οποία είχε κερδίσει με 4-2 στην Τουρκία πριν από δύο εβδομάδες) πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε, χωρίς αποτέλεσμα. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Βέλγους να έχουν για περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους, αλλά να μην μπορούν να ανησυχήσουν τον Ζενγκίν. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 87’, με τον Μπεργκέ να σκοράρει με ένα φανταστικό μακρινό σουτ και να κρατάει τη Γκενκ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στη Σουηδία, Μάλμε και Σάρπσμποργκ σκόραραν από μία φορά και τελικά έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, η Σάρπσμποργκ ήταν αυτή που μπήκε σε θέση οδηγού, με κεφαλιά-ψαρακί του Μόρτενσεν στο 63’, μετά από κακή αμυντική λειτουργία των Σουηδών. Η Μάλμε όμως απάντησε άμεσα, στο 67’, με σκόρερ τον Άντονσον και μέχρι το τέλος πίεσαν για τη νίκη, χωρίς όμως να βρουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη.