Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 1-3: Πέταγμα ημιτελικού για τις «νυχτερίδες» μέσω... καθυστερήσεων (vid)

Ένα δίλεπτο στο τέλος άλλαξε τα δεδομένα ενόψει του επαναληπτικού

Σκορ πρόκρισης εξασφάλισε απόψε η Βαλένθια απέναντι στην Βιγιαρεάλ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Οι νυχτερίδες με ένα γκολ του Βας στο 91΄ και ένα του Γκουέδες στο 93΄ κατάφερα να ανατρέψει τα  δεδομένα που ίσχυαν μέχρι εκείνη τη στιγμή και να πάρουν πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης με 3-1 ενόψει του επαναληπτικού. Το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό ο Γκουέδες με πλασέ εντός περιοχής, μετά από απόκρουση του Φερνάντες στην εκτέλεση πέναλτι του Παρέχο, ενώ το κίτρινο υποβρύχιο ισοφάρισε στο 36΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καθόρλα.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενουμένους. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κάσερες ανέτρεψε εντός περιοχής τον Γκουέδες με αποτέλεσμα ο Όλιβερ να υποδείξει πέναλτι. Μπορεί ο Φερνάντεζ να έσωσε σε πρώτο χρόνο την εκτέλεση του Παρέχο, αλλά ο Γκουέδες πλάσαρε εύστοχα στην επαναφορά ανοίγοντας το σκορ για την Βαλένθια. Χρειάστηκε να περάσει ένα δεκάλεπτο για να υπάρξει κάποια φάση. Στο 15ο λεπτό ο Γκαμεϊρό δέχτηκε ωραία προωθημένη πάσα στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά αυτό κατέληξε πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη φάση για τους γηπεδούχους που, παρά την κατοχή της μπάλας, δεν μπορούσαν να φτάσουν με καλές προϋποθέσεις την αντίπαλη εστία. Στο 17΄ ο Καθόρλα έπιασε με την μία το σουτ εντός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα εκτός εστίας. Στο 20΄ ο Άλβαρο με σωτήρια προβολή δεν επέτρεψε στο σουτ του Γκαμεϊρό εντός περιοχής να γίνει επικίνδυνο. Στο 26΄ ο Ιμπόρα πήρε την κεφαλιά εντός μικρής περιοχής, αλλά η προσπάθειά του έφυγε πάνω από την εστία. Στο 32΄ ο Καθόρλα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με την μπάλα να παίρνει πορεία λίγο πλάγια από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νέτο. Τελικά, στο 36ο λεπτό η Βιγιαρεάλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον ίδιο τρόπο που δέχτηκε το γκολ. Ο Όλιβερ έδειξε ξανά την άσπρη βούλα μετά από (αμφιλεγόμενο) πέσιμο του Ιμπόρα εντός περιοχής και ο Καθόρλα ευστόχησε για το 1-1. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να βρουν ακόμη δύο καλές στιγμές εντός περιοχής. Στο 42΄ , μετά από κλέψιμο, ο Μορένο σούταρε εντός περιοχής αναγκάζοντας τον Νέτο σε δύσκολη απόκρουση χαμηλά στην γωνιά του. Δυο λεπτά αργότερα ο Τσουκουέζε έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων «είπε όχι».

Β΄ Ημίχρονο: Πρώτη που προσπάθησε να απειλήσει στην επανάληψη ήταν η Βαλένθια. Στο 47΄ ο Βας πήρε μέτρα με την μπάλα εκτός περιοχής και έκανε το σουτ αλλά αυτό δεν ήταν το επιθυμητό. Δέκα λεπτά αργότερα είχαμε διπλή καλή φάση για τη Βιγιαρεάλ. Αρχικά ο Τσουκουέζε έκανε το σουτ που ανάγκασε τον Νέτο να απομακρύνει δύσκολα και στην συνέχεια ο Καθόρλα έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία. Στο 67΄ οι γηπεδούχοι, οι οποίοι συνέχισαν να έχουν το πλεονέκτημα στην κατοχή της μπάλας, βρήκαν ακόμη μία φάση με τον Τσουκουέζε ο οποίος, μετά από ατομική ενέργεια, σύγκλινε εντός περιοχής και έκανε το σουτ που μάζεψε όμως σταθερά ο Νέτο. Ένα σουτ από τον Καθόρλα εκτός περιοχής στο 72΄ πέρασε πάνω από την εστία. Δυο λεπρά αργότερα ο Γκουέδες επιχείρησε, με σουτ εκτός περιοχής, να απειλήσει τον Φερνάντες αλλά η προσπάθεια του έφυγε ψηλά. Το τελευταίο δεκάλεπτό της αναμέτρησης είχε έντονο ρυθμό με την μπάλα να ανεβοκεβαίνει συνεχώς και τις δυο ομάδες να ψάχνουν το 2ο γκολ. Στο 83΄ ο Βας μπήκε από πλάγια θέση εντός περιοχής και έκανε το σουτ αλλά αυτό έφυγε αρκετά εκτός στόχου. Στις καθυστερήσεις η Βαλένθια κατάφερε τελικά να σκοράρει δυο γκολ και να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Στο 91΄ ο Βας με εξαιρετικό πλασέ με την μία εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Φερνάντες για το 1-2 και δύο λεπτά αργότερα, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Γκουέδες που με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 1-3.

Κοουτσάρισμα:

Καγιέχα (Βιγιαρεάλ): Με σχηματισμό 4-3-3 ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι, παρά την αρχική αμυντική πεντάδα που έδειχναν τα πλάνα πριν την έναρξη. Το γρήγορο γκολ που δέχτηκε ανάγκασε την Βιγιαρεάλ να πάρει την μπάλα και να ψάξει την ισοφάριση. Δεν ήταν απειλητική αλλά μετά το γκολ του Καθόρλα ανέβασε στροφές και βρήκε δυο φάσεις. Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν περίπου στα ίδια επίπεδα. Το τελικό σκορ αδικεί την εμφάνιση και την προσπάθεια της Βιγιαρεάλ που πλέον να κοιτάξει να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα και την σωτηρία της.

Μαρσελίνο (Βαλένθια): Σε σχηματισμό 4-4-2 κατέβασε τις νυχτερίδες ο Μαρσελίνο. Το γρήγορο γκολ που πέτυχε τον οδήγησε σε μία πιο συντηρητική προσέγγιση όπου έδωσε μπάλα, ωστόσο από εκεί και πέρα δεν έκανε κάτι περισσότερο πριν την ανάπαυλα. Η ποιότητα των επιθετικών της και η εκμετάλλεση των κενών που άφησαν οι γηπεδούχοι ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά και έδωσαν ένα μεγάλο διπλό στην Βαλένθια.

Διακριθέντες:

Βιγιαρεάλ: Ο Τσουκουέζε ήταν από πλευράς γηπεδούχων ό,τι πιο απειλητικό είχαν να δείξουν στο παιχνίδι καθώς ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ πήρε πάνω του αρκετές ατομικές ενέργειες και τελείωσε φάσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Νέτο.

Βαλένθια: Ο Γκουέδες ήταν ανάμεσα στους διακριθέντες για τις νυχτερίδες καθώς πέτυχε δύο τέρματα, ήταν μέσα στο παιχνίδι συνεχώς και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης και ο Νέτο.

Απογοητεύσαντες:

Βιγιαρεάλ: Ο Καθόρλα, παρά το γκολ από τα έντεκα βήματα, δεν έδωσε το κάτι παραπάνω που περιμέναν οι φίλοι της ομάδας από το πρόσωπό του.

Βαλένθια: Ο Ρονκάλια αντιμετώπισε μερικά προβλήματα στα αμυντικά του καθήκοντα και γι αυτό αντικαταστάθηκε νωρίς στο ματς.

Διαιτησία (Μάικλ Όλιβερ): Σωστός στο πέναλτι του 7ου λεπτού ήταν ο Άγγλος, ωστόσο σε αυτό της Βιγιαρεάλ κρίνεται. Σωστός στις κίτρινες που έδωσε.

Βιγιαρεάλ (Καγιέχα): Φερνάντεζ, Φορνάλς, Γκασπάρ (Πετράζα 80΄), Άλβαρο, Ρουίζ, Γκουίντιλα, Κάσερες (Μορλάνες 72΄), Ιμπόρα (Μπάκα 67΄), Καθόρλα, Τσουκουέζα, Μορένο.

Βελένθια (Μαρσελίνο): Νέτο, Γκάγια, Γκάμπριελ, Γκαράι, Ρονκάλια (Πιτσίνι 58΄), Βας, Παρέχο, Τόρες (Κοκλέν 62΄), Γκουέδες, Γκαμεϊρό (Τσερίσεφ 69΄), Ροντρίγκο.

Σκόρερ: Καθόρλα (36΄) / Γκουέδες (6΄, 93΄), Βας (91΄)

Κίτρινες κάρτες: Καθόρλα, Άλβαρο, Γκουίντιλα / Γκαγιά

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση