Βασικός ο Πιέρος, ήττα Κοπεγχάγης

Δυσκόλεψε η πρόκριση

Η Ζενίτ νίκησε 2-1 την Μπορντό στη Ρωσία στο 86’ με «ανατροπή» για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Europa League και βρέθηκε μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας με επτά βαθμούς, αφήνοντας χωρίς πόντο τους «Γιρονδίνους».

Δεύτερη βρέθηκε η Σλάβια Πράγας, που νίκησε στην έδρα της Κοπεγχάγης και την προσπέρασε με +2.

Ζενίτ-Μπορντό 2-1
Οι Ρώσοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πίεσαν την εστία των «Γιρονδίνων». Όμως, στο 26’ οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Μπριάντ που εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Καραμόχ. Η Ζενίτ πίεσε και ισοφάρισε με την καρφωτή κεφαλιά του Τζούμπα μετά τη σέντρα του Ναμπιούλοιν.

Η Ζενίτ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52’ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Οτάβιο έκανε πέναλτι στον Κουζιάεφ, όμως την κακή εκτέλεση του Τζούμπα απέκρουσε ο Κοστίλ. Τελικά, οι προσπάθειες της Ζενίτ με τις χαμένες ευκαιρίες δικαιώθηκαν στο 86’, όταν ο Κουζιάεφ δέχτηκε την κάθετη του Τζούμπα και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1, διατηρώντας για 29η φορά το αήττητο της ομάδας στην Αγία Πετρούπολη σε ευρωπαϊκό αγώνα.

Κοπεγχάγη-Σλάβια Πράγας 0-1
Το ματς ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπορούσε καμία ομάδα να δημιουργήσει κάποια σοβαρή ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες. Η Κοπεγχάγη έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ν΄ντόι στο 35’ και τον Κέγκους στο 40’.

Όμως, στο 46’ η Σλάβια «πάγωσε» το γήπεδο και ο Μάρουσεκ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αντερσεν και έκανε το 1-0. Ο Ζμραλ στο 59’ έχασε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 0-2 για τους Τσέχους. Οι Δανοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν με κάποια σοβαρή φάση στη συνέχεια και οι Τσέχοι πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.