Βάσεις πρόκρισης για Σεβίλλη και Ζενίτ, όνειρο ζουν Ντουντελάνζ και Σάρσμποργκ

Όλα τα αποτελέσματα

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League και μάλιστα με ανατροπή πήρε η Ζενίτ, που επικράτησε 3-1 της Μόλντε, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Σεβίλλη τα βρήκε σκούρα στην Τσεχία απέναντι στη Σίγκμα Όλομουτς, αλλά χάρη σε τέρμα του Σαράμπια, έξι λεπτά πριν το τέλος, πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 και μαζί το προβάδισμα για την 17η (!) συνεχόμενη πρόκριση σε νοκ άουτ φάσεις της διοργάνωσης.

«Όρθια» στο Βελιγράδι έμεινε η Μπεσίκτας, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Παρτιζάν και μαζί το πλεονέκτημα, αφού έχει τη ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη. Στο παιχνίδι με τα περισσότερα γκολ της βραδιάς, η Γκενκ επικράτησε 5-2 της Μπρόντμπι, ενώ η Ρόζενμποργκ επιβλήθηκε εύκολα στη Νορβηγία της Σκεντίγια με σκορ 3-1. Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς άφησαν Αταλάντα και Κοπεγχάγη, μετά το 0-0 στο Μπέργκαμο.

Η Σέλτικ, που… υποβιβάστηκε, μετά τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, πήρε ισοπαλία 1-1 από τη Σούντουβα στη Λιθουανία και πλέον έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς της Γλασκώβης. Η «μισητή» για τους Κέλτες, Γκλάσκοου Ρέιντζερς, επίσης, δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ούφα, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 και το προβάδισμα γα την πρόκριση.

Το δικό της όνειρο συνεχίζει να ζει η Ντουντελάνζ, καθώς επικράτησε 2-0 της πιο έμπειρης και ποιοτικής Κλουζ στο Λουξεμβούργο και πήρε ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους για πρώτη φορά στην ιστορία του ποδοσφαίρου του μεγάλου Δουκάτου. Το ίδιο ισχύει και για την Σάρσποργκ. Η νορβηγική ομάδα, στην πρώτη της παρουσία στις διοργανώσεις της UEFA, αφού ξεπέρασε τα εμπόδια των Βέσταμαναγιερ, Σεντ Γκάλεν, Ριέκα, «έριξε στο καναβάτσο» και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 3-1 και πάει στο Ισραήλ με… αέρα πρόκρισης.