Αυτοκτόνησε η Λειψία, πέρασε η Σέλτικ

Οι Γερμανοί πέταξαν το δώρο της Σάλτσμπουργκ

Σε ιδανική αυτόχειρα εξελίχθηκε η Λειψία που κρατούσε μέχρι το 85ο λεπτό την πρόκριση στα πόδια της με το γκολ του Κούνια στο 47’, αλλά ο Ρεγκίνιουσεν στο 86’ ισοφάρισε για τους Νορβηγούς και έστειλε την Σέλτικ στους «32», παρά την ήττα της από την Σάλτσμπουργκ με 2-1, (67’ Νταμπούρ, 78’ Γκούλμπραντσεν), ενώ μείωσε με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Εντσάμ.

ΣΕΛΤΙΚ – ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ 1-2

Η Σέλτικ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά τελικά προκρίθηκε, παρά την ήττα της από την Σάλτσμπουργκ που έκανε το απόλυτο στον 2ο όμιλο. Ο Νταμπούρ στο 67’ έκανε το 0-1 στο 67ο λεπτό, για να έρθει στο 78ο λεπτό ένα δώρο του Γκόρντον για να γίνει το 0-2. Ο Εντσάμ στο 90+5’ έκανε το 1-2, αφού πήρε το ριμπάουντ από εκτέλεση πέναλτι και απόκρουση του Βάλκε.

ΛΕΙΨΙΑ – ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ 1-1

Η Λειψία απέτυχε να πάρει την πρόκριση, την ώρα που η Σάλτσμπουργκ είχε κάνει την δουλειά της στη Γκλασκόβη και νικούσε με 2-1 τη Σέλτικ. Οι Γερμανοί κρατούσαν την πρόκριση μέχρι το 86’ αφού υπερτερούσαν σε ισοβαθμία από την Σέλτικ, αλλά ο Ρεγκίνιουσεν στο 86’ ισοφάρισε και χάρισε στους Νορβηγούς τον μοναδικό πόντο.