Ατσάλινη και… πρώτη στους «32» η Τότεναμ

Προκρίθηκε και η Αντβέρπ

Η ομάδα του Μουρίνιο έκανε αυτό που έπρεπε, καθάρισε στο Λονδίνο 2-0 την Αντβέρπ και πέρασε ως πρώτη στους «32» του Europa League.

Ακάθεκτη σε Αγγλία και Ευρώπη η Τότεναμ.

Η ομάδα του Μουρίνιο, αυτή τη φορά δεν την πάτησε κόντρα στην Αντβέρπ, έκανε το καθήκον της στο Λονδίνο στο ματς που έκρινε την κορυφή και με τη νίκη της με 2-0 πέρασε ως πρώτη του ομίλου στους «32» του Europa League.

Στο 57ο λεπτό ο Βινίσιους μετά από φάση διαρκείας πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 ενώ στο 71’ μετά από ασίστ του Κέιν, ο Λο Σέλσο νίκησε τον Μπίρανβαντ και κλείδωσε το τρίποντο που οδήγησε άνετα την ομάδα του Μουρίνιο στην επόμενη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λίντσερ με ανατροπή επικράτησε εκτός έδρας 3-1 της Λουντογκόρετς και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μανού στο 46ο λεπτό αλλά η ομάδα της Άνω Αυστρίας κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς.

Αρχικά ο Βάισιγκερ ισοφάρισε σε 1-1 στο 56’ ενώ στο 62’ με πέναλτι ο Ρένερ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Η νίκη «καθάρισε» με το τέρμα του Μάντσεν στο 67’ που ολοκλήρωσε το ανεπανάληπτο ξέσπασμα μέσα σε ένα δεκάλεπτο για τη Λίντσερ.