Ατρόμητος-Λέγκια 0-2: Σκόνταψε στο πολωνικό εμπόδιο

Τέλος στο ευρωπαϊκό οδοιπορικό για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου

Καταδικαστική ήττα μέσα στο Περιστέρι δέχθηκε ο Ατρόμητος από την ανώτερη Λέγκια Βαρσοβίας με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να υπερασπιστεί την άγονη ισοπαλία την οποίαν απέσπασε στην Πολωνία.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έψαξε το γκολ στην αντεπίθεση ωστόσο ο αντίπαλος ήταν οργανωμένος αναλαμβάνοντας νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων, σκοράροντας στο 29ο λεπτό.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ατρόμητο καταγράφηκε στο 10ο λεπτό με τον Ρόσα να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ το δεύτερο γκολ της Λέγκια στο 51o λεπτό ουσιαστικά εκμηδένισε τις πιθανότητες της ελληνικής ομάδας για πρόκριση.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να δώσει μπάλα και χώρο στον αντίπαλο ξεκίνησε η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, με τους Πολωνούς να απειλούν για πρώτη φορά στο 4ο λεπτό με μπαλιά του Στολάρσκι η οποία κατέληξε στον Μέγιερι. Τρία λεπτά αργότερα ο Κουλένοβιτς έκανε το ξεπέταγμα μέσα στη μικρή περιοχή του Ατρομήτου ωστόσο ο Μέγιερι βγήκε ξανά κερδισμένος σε μονομαχία τετ-α-τετ.

Στο 10ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε σύμμαχο την ατυχία καθώς η εκτέλεση φάουλ του Φάρλεϊ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ νέο στημένο δια ποδός του Βραζιλιάνου στο 18ο, κατέληξε στο κεφάλι του Χιλά ο οποίος αστόχησε εξ επαφής. Στο 25ο λεπτό οι Πολωνοί έστειλαν το προμήνυμα με εκτέλεση κόρνερ η οποία αποκρούστηκε από τον Χιλά, ωστόσο λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, έφτασαν στο 0-1 με σουτ του Σκολάρσκι έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Η Λέγκια φλέρταρε και με δεύτερο γκολ στο 32ο λεπτό ωστόσο το πλασέ του Κουλένοβιτς εκτός ισορροπίας ήταν άστοχο, ενώ ένα μακρινό σουτ του Κατράνη δεν ήταν ικανό να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο 40ο λεπτό ο Φάρλεϊ επιχείρησε να απειλήσει εκ νέου με φάουλ με τη μεγάλη φάση να καταγράφεται στο 44ο όταν το πλασέ του Μανούσου με τον Μαγιέσκι εξουδετερωμένο, σταμάτησε στον Στολάρσκι.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έχοντας ήδη φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, η Λέγκια έδειξε να προτιμάει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων εκδηλώνοντας την πρώτη της τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, στο 50ο λεπτό με πλασέ του Κουλένοβιτς. Ένα λεπτό αργότερα ο Βέσοβιτς έκανε αφύλαχτος τη μπαλιά από δεξιά και ο Γκβίλα με προβολή έστειλε τη μπάλα στην «κλειστή» γωνιά του Μέγιερι ο οποίος δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 0-2.

Μια κάθετη πάσα του Φάρλεϊ προς τον Μανούσο δεν συνοδεύτηκε με θετικό πρόσημο στο 55ο λεπτό, με τους Πολωνούς να πραγματοποιούν την πρώτη τους αλλαγή λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Στο 62o λεπτό ο Γκβίλα έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ ωστόσο η προσπάθειά του από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στον Μέγιερι, ενώ τρία λεπτά αργότερα μια εκτέλεση φάουλ του Γεωργιανού μέσου απομακρύνθηκε από τον Κατράνη.

Η πρώτη διορθωτική κίνηση του Γιάννη Αναστασίου ήρθε στο 69ο λεπτό με την επιστράτευση του Ούμπιντες, με το ρυθμό του αγώνα να πέφτει κατακόρυφα και την πολωνική ομάδα να κάνει διαχείριση δυνάμεων κρατώντας μπάλα. Στο 79ο λεπτό μια κάθετη πάσα του Καφού προς τον Γκβίλα δημιούργησε προϋποθέσεις αντεπίθεσης ωστόσο η επιστροφή των Περιστεριωτών ήταν άμεση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μέγιερι είχε τη λύση σε εκτέλεση φάουλ.

Στο 86ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Καρλίτος φλέρταρε με γκολ καθώς το πλασέ του μέσα από τη μεγάλη περιοχή κόντραρε σε αμυνόμενους και κατέληξε κόρνερ. Η τετράλεπτη καθυστέρηση δεν ήταν ικανή να ανατρέψει τα δεδομένα εις βάρος της ελληνικής ομάδας με την Λέγκια να παίρνει το εισιτήριο για τα playoffs της διοργάνωσης.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το δρόμο προς την πρόκριση άνοιξε με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ο Πολωνός μέσος Πάβελ Στολάρσκι, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Ατρόμητου. Πέραν από το γκολ που πέτυχε ο 23χρονος είχε μιαν καθοριστική παρέμβαση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στερώντας από τους γηπεδούχους ένα σίγουρο γκολ καθώς ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν εξουδετερωμένος.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Ευθύνη στο δεύτερο γκολ των Πολωνών είχε ο Μπάλας Μέγιερι ο οποίος δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην προβολή του αντίπαλου σκόρερ μετά από μπαλιά από το δεξί άκρο. Από το σημείο εκείνο και έπειτα η αναμέτρηση απέκτησε τυπικό χαρακτήρα με τον Ατρόμητο να μη μπορεί να πραγματοποιήσει αντεπίθεση διαρκείας.

Ατρόμητος (Γ. Αναστασίου): Μέγιερι, Κατράνης, Γούτας, Χιλά, Χαρίσης, Φάρλεϊ, Μανούσος, Μάντσον (69' Ούμπιντες), Νάτσος, Βέλλιος (83' Ενσικουλού), Ρισβάνης

Λέγκια (Α. Βούκοβιτς): Μαγέσκι, Λέφτσουκ, Γκβίλα, Ρόχα (62' Βιτέσκα), Μάρτινς, Καφού, Βέσοβιτς (68' Νάγκι), Στολάρσκι, Τζέρντρετσιουκ, Λουκίνας, Κουλένοβιτς (78' Καρλίτος)

Σκόρερς: 29' Στολάρσκι, 51' Γκβίλα

Διαιτητής: Μπας Νίτζουις (Ολλανδία)

Κίτρινες κάρτες: Ρισβάνης, Κατράνης/Ρόχα

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση