Άιντραχτ – Τσέλσι 1-1: Ξεκαθάρισμα λογαριασμών στο Στάμφορντ Μπριτζ (vid)

Προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού για τους Λονδρέζους

Στην ισοπαλία 1-1 έμειναν Άιντραχτ και Τσέλσι στο αποψινό και πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την πολύ ωραία κεφαλιά του Γιόβιτς στο 23ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Κόστιτς στην περιοχή, για να ισοφαρίσουν οι Μπλε με πλασέ του Πέδρο εντός περιοχής ένα λεπτό πριν την λήξη του Α΄ μέρους. Πλέον η Τσέλσι, λόγω ποιότητας αλλά και λόγω αποτελέσματος εξακολουθεί να έχει ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί σε μία εβδομάδα.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Πιο επιθετικά μπήκε στον αγώνα η Τσέλσι που πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να φτιάξει, κυρίως από το πλάι, φάσεις. Το πρώτο σουτ στο ματς προήλθε από τα πόδια του Καντέ ο οποίος πήρε μέτρα εκτός περιοχής και εκτέλεσε, όμως η προσπάθεια του πέρασε αδύναμα εκτός εστίας. Με καλό ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο κάποια αξιόλογή φάση. Φτάσαμε στο 21ο λεπτό για να δούμε το πρώτο σουτ από πλευράς Άιντραχτ. Ο Άμπραχαμ προσπάθησε να απειλήσει εντός περιοχής, αλλά το τελείωμά του δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση, ο Κόστιτς σέντραρε στην περιοχή από πλάγια θέση όπου ο Γιόβιτς με πολύ ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κέπα για το 1-0. Οι Μπλε απάντησαν στο 27΄ όταν ο Πέδρο έπιασε καλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τραπ. Εφτά λεπτά αργότερα ο Γουίλιαν έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως αυτό κατέληξε εκτός εστίας. Στο 43΄ η Τσέλσι βρήκε πολύ καλή στιγμή για να ισοφαρίσει. Ο Λόφτους Τσικ πήγε σε ατομική ενέργεια και έκανε το χαμηλό σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τραπ. Το γκολ ήρθε τελικά δύο λεπτά αργότερα και στην τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα κατέληξε στον Πέδρο που έστρωσε στον εαυτό του και πλάσαρε εύστοχα για να κάνει το 1-1.

Β΄ Ημίχρονο: Παρόμοια εικόνα με το Α΄ μέρος είχαμε στην επανάληψη με την Τσέλσι να έχει την κατοχή περισσότερη ώρα. Στο 54ο λεπτό είχαμε ένα πολύ ωραίο χτίσιμο επίθεσης από την Τσέλσι που έσπασε το πρέσινγκ της Άιντραχτ και βρήκε τελική εντός περιοχής, όμως εκτός εστίας με τον Λόφτους Τσικ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γουίλιαν σύγκλινε εντός περιοχής και έκανε το συρτό σουτ το οποίο όμως μάζεψε εύκολα ο Τραπ. Ένα σουτ του Ζιρού στο 70ο λεπτό από θέση εντός περιοχής έφυγε εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα η Τσέλσι βρήκε διπλή χαμένη ευκαιρία. Αρχικά το δυνατό σουτ στον αέρα του Λόφτους Τσικ απέκρουσε ο Τραπ, ενώ στην συνέχεια αυτό του Ζορζίνιο κόντραρε για να φύγει σε κόρνερ. Στο 77ο λεπτό ο Αζάρ εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση και ο Λουίζ πήρε την κεφαλιά, όμως ο Τραπ ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε. Στο 81΄ η Άιντραχτ έχασε απίστευτη ευκαιρία, η οποία ωστόσο, υποδείχθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ο Ντα Κόστα με πανέμορφη ντρίπλα με τα εσωτερικά α λα Ινιέστα πέρασε τον Λουίζ και έδωσε παράλληλα στον Πασιένσια που όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, στην τελευταία καλή φάση του ματς, ο Άμπραχαμ πήρε την κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κοουτσάρισμα:

Χίτερ (Άιντραχτ): Με 3-4-3 ξεκίνησε το ματς ο τεχνικός των «Αετών», δίνοντας την μπάλα στους φιλοξενούμενους και προσπαθώντας να απειλήσει στην κόντρα. Στο Α΄ μέρος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα αλλά ούτε και φάνηκε η ίδια απειλητική, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το Β΄ μέρος. Πέτυχε το σκοπό της κατά το ήμισυ η Γερμανική ομάδα καθώς διατήρησε τις ελπίδες για πρόκριση στο τελικό ανοιχτές.

Σάρι (Τσέλσι): Με τον Αζάρ στον πάγκο (μέχρι το 62΄) και σχηματισμό το γνωστό του 4-3-3 επέλεξε να αρχίσει το παιχνίδι ο Ιταλός προπονητής. Οι Μπλε κράτησαν μπάλα, αν και δυσκολεύτηκαν στην δημιουργία καλών φάσεων και τουλάχιστον δεν ηττήθηκαν.

Διακριθέντες:

Άιντραχτ: Τραπ και Γιόβιτς ήταν οι κορυφαίοι από τους γηπεδούχους καθώς ο πρώτος δήλωσε παρών σε πολλές περιπτώσεις και ήταν σταθερός, ενώ ο φορ των «Αετών» έδειξε σε ακόμη ένα παιχνίδι την κλάση του με το γκολ που πέτυχε.

Τσέλσι: Καλή παρουσία από τον Πέδρο που σκόραρε και είχε μερικές καλές στιγμές, όμως την παράσταση για τους Μπλε έκλεψε ο Λόφτους Τσικ που σε ορισμένες περιπτώσεις πραγματικά ήταν ασταμάτητος.

Απογοητεύσαντες:

Άιντραχτ: Δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης οι Γκατσίνοβιτς και Χασέμπε στον άξονα. Ιδιαίτερα στο Β΄ μέρος οι Μπλε έσπασαν το πρέσινγκ αρκετές φορές.

Τσέλσι: Δεν ικανοποίησε με την απόδοσή του ο Ζιρού, καθώς δεν φάνηκε απειλητικό δεν μπόρεσε να βοηθήσει στην επιθετική προσπάθεια της ομάδας του.

Διαιτησία (Κάρλος Ντε Θέρο Γκράντε): Σωστός στις αποφάσεις του Ισπανός ρεφ, τόσο στις κίτρινες που έδωσε όσο και στις μη υποδείξεις πέναλτι. Θα μπορούσε να δώσει κάποια σφυρίγματα, όμως σε γενικές γραμμές ήταν σωστός. Λάθος υπόδειξη από τον βοηθό στην μεγάλη φάση της Άιντραχτ προς το τέλος του ματς.

Άιντραχτ (Χίτερ): Τραπ, Άμπραχαμ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Ντα Κόστα, Ρόντε, Φερνάντες (Πασιένσια 73΄), Φαλέτε, Γκατσίνοβιτς (Βίλεμς 92΄), Κόστιτς, Γιόβιτς.

Τσέλσι (Σάρι): Κέπα, Έμερσον, Κρίστενσεν, Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Καντέ, Λόφτους-Τσικ (Κόβασιτς 83΄), Γουίλιαν (Αζάρ 62΄), Πέδρο, Ζιρού.

Σκόρερ: Γιόβιτς (23΄) / Πέδρο (45΄)

Κίτρινες κάρτες: Χασέμπε, Φερνάντες / Κρίστενσεν

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία)