«Αγγαρεία» και πρωτιά για Μπέτις

Παρά την ισοπαλία 0-0 στο Λουξεμβούργο με τη Ντουντελάνζ οι Ισπανοί πήραν την πρώτη θέση

Η Μπέτις είχε τσεκάρει από την προηγούμενη αγωνιστική το εισιτήριο για τους «32» του Europa League από τον 6ο όμιλο και στο παιχνίδι με τη Ντουντελάνζ κρινόταν το αν θα τερμάτιζε στην πρώτη ή στη δεύτερη θέση. Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η ομάδα της Ανδαλουσίας έμεινε στο 0-0 στο Λουξεμβούργο και σε συνδυασμό με την ήττα της Μίλαν από τον Ολυμπιακό, τερμάτισε στην κορυφή και μάλιστα αήττητη.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του ημιχρόνου ήταν κυριολεκτικά για… ύπνο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε διάθεση να δημιουργήσει και είναι ενδεικτικό ότι δεν καταγράφηκε ούτε μια τελική προσπάθεια. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στη Μπέτις, όταν ο Μορόν σούταρε στο 26’, αλλά ο Μπονεφουά απέκρουσε. Δέκα λεπτά αργότερα, υπήρξε μια ακόμη ευκαιρία με τους ίδιους πρωταγωνιστές και την ίδια κατάληξη, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την τρίτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, με τον Χοακίν να αστοχεί στο 45’.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε από τη Ντουντελάνζ στο 60’ με τον Σινάνι, που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω από το δοκάρι. Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε στο 72’ με τον Σέρχιο Λεόν, ενώ ο ίδιος παίκτης απέτυχε να σκοράρει και ένα λεπτό αργότερα. Η Μπέτις προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ, αλλά όχι ιδιαίτερα έντονα, αφού και με την ισοπαλία, θα τερμάτιζε πρώτη. Στο 89’ ο Χάβι Γκαρθία δεν σημάδεψε σωστά και έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Λουξεμβούργου να κατακτά τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο.