From Rome… back home… για να το σηκώσει! (vid)

Οι Άγγλοι συνέτριψαν τους Ουκρανούς με 4-0 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Euro

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στους «4» του Euro 2020 βρίσκεται η Εθνική ομάδα της Αγγλίας, η οποία κέρδισε τους Ουκρανούς στο Ολίμπικο της Ρώμης με 4-0. Δύο τέρματα πέτυχε ο Κέιν (4’ και 50’), ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ σκόραραν επίσης οι Μαγκουάιρ (47’) και Χέντερσον (63’).

Τα «τρία λιοντάρια» θα επιστρέψουν στο Λονδίνο, όπου θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και ο τελικός της διοργάνωσης, με την ελπίδα ότι θα κερδίσουν τόσο τους Δανούς όσο και τον άλλο φιναλίστ του τουρνουά…

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτεροι ήταν οι Άγγλοι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξαν ελκυστικό ποδόσφαιρο, κράτησαν περισσότερο μπάλα και είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Παθητικός ήταν ο ρόλος των Ουκρανών στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, ωστόσο στα τελευταία λεπτά κέρδισαν κάποια μέτρα και προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί.

Μόλις στη πρώτη ευκαιρία του αγώνα, τα «τρία λιοντάρια» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κέιν στο 4’ να παίρνει από τον Στέρλινγκ και εντός περιοχής να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση.

Στο 17’, μετά από ένα λάθος του Γουόλκερ, ο Γιάρεμτσουκ πήρε τη μπάλα και μπήκε περιοχή, αλλά ο Πίκφορντ κατάφερε να διώξει σε κόρνερ, στο σουτ που έκανε ο Ουκρανός.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 29’ για να σημειωθεί νέα τελική από πλευράς Άγγλων, όταν ο Κέιν, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σο, έκανε μια άστοχη κεφαλιά εντός περιοχής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπούστσαν έδιωξε με υπερένταση στον κεραυνό που επιχείρησε εκτός περιοχής ο Ράις, ενώ η τελευταία τελική του αγώνα σημειώθηκε στο 43’ με ένα άστοχο σουτ του Σαπαρένκο εκτός περιοχής.

Το 1-0 υπέρ των Άγγλων ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, είχαμε ξεκίνημα με τέρμα για την Εθνική Αγγλίας, όταν ο Μαγκουάιρ σκόραρε στο 47’ με δυνατή κεφαλιά. Η ασίστ έγινε από τον Σο, ενώ ο ίδιος έκανε και την ασίστ στο γκολ του Κέιν τρία λεπτά αργότερα!

Ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Άγγλος επιθετικός με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0.

Τα δύο γρήγορα γκολ της Αγγλίας, είχαν ως αποτέλεσμα να «βραχυκυκλώσουν» τους Ουκρανούς, οι οποίοι δεν κατάφεραν σε καμιά περίπτωση να βγάλουν αντίδραση και έτσι οι Βρετανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Στο 64’ η νίκη των Άγγλων έμελλε να πάρει διαστάσεις θριάμβου, αφού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μάουντ, ο Χέντερσον σκόραρε με το κεφάλι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το κόρνερ κερδήθηκε από τον Κέιν, μετά από μια φοβερή επέμβαση του Ουκρανού κίπερ, σε σουτ στη κίνηση που επιχείρησε ο Άγγλος φορ.

Η τελευταία καλή στιγμή καταγράφηκε στο 74’, με ένα δυνατό σουτ του Μακαρένκο εκτός περιοχής, όμως ο Πίκφορντ κατάφερε να αποκρούσει.

Οι ενδεκάδες:

Ουκρανία (Αντρέι Σεβτσένκο): Μπούστσαν, Ζαμπαρνί, Κριβτσόβ (35' Τσιγκάνκοφ), Ματβιένκο, Καραβάεβ, Σίντορτσουκ (64' Μακαρένκο), Ζιντσένκο, Μικολένκο, Σαπαρένκο, Γιάρεμτσουκ, Γιαρμολένκο.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (64' Τρίπιερ), Ράις (56' Χέντερσον), Φίλιπς (64' Μπέλιγχαμ), Σάντσο, Μάουντ, Στέρλινγκ (64' Ράσφορντ), Κέιν (73' Κάλβερ-Λιούιν).

Σκόρερ: - / 4' και 50' Κέιν, 47' Μαγκουάιρ, 63' Χέντερσον.

Kίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ.