«Μαέστρος» Λοκατέλι... ξεκούρδισε τους Ελβετούς (vid)

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» έκανε το 2 στα 2 κερδίζοντας την Ελβετία στο «Ολίμπικο» με 3-0

Για ακόμα ένα παιχνίδι η Ιταλία απέδειξε γιατί μπορεί να πάει μακριά στην διοργάνωση. Σταθερή εμφάνιση, εξαιρετική αμυντική λειτουργία χωρίς να δεχθεί πολλές ευκαιρίες, αλλά και ένας μοναδικός Λοκατέλι που πέτυχε δύο γκολ αρχικά για να δώσει σοβαρό προβάδισμα στην Ιταλία προτού έρθει ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 89' για να σκοράρει και αυτός με ωραίο σουτ εκτός περιοχής γράφοντας το τελικό 3-0. Από την άλλη η Ελβετία έκανε κακή εμφάνιση, έχασε δίκαια και στην τελευταία αγωνιστική πρέπει να κερδίσει την Τουρκία αν θέλει να περάσει στους 16 ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Α ημίχρονο:

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο στο Ολίμπικο χωρίς πολλά πράγματα από τις δύο ομάδες. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ιταλία είχε την εδαφική υπεροχή με την Ελβετία να κοιτάζει περισσότερο την αμυντική της λειτουργία. Πρώτη καλή φάση στον αγώνα ήταν για την Ιταλία στο δέκατο λεπτό με την κεφαλιά του Ιμόμπιλε να περνάει έξω.

Μέχρι και το 19ο λεπτό δεν έγινε κάτι άλλο αξιοσημείωτο ωστόσο από εκείνο το λεπτό και μετά υπήρξαν πολλές εξελίξεις στον αγώνα. Η Ιταλία στο 19' της αναμέτρησης σκόραρε με τον Κιελίνι μετά από κόρνερ του Ινσίνιε ωστόσο το γκολ μέσω VAR ακυρώθηκε για τον λόγο ότι ο αρχηγός της «Σκουάντρα Ατζούρα» έκανε επιθετικό φάουλ. Και σαν να μην έφτανε αυτό ο Κιελίνι στο 25ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο για να πάρει την θέση του ο Ατσέρμπι. Το θετικό όμως για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι είναι ότι ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με το γκολ φυσικά να μετράει κανονικά. Οι δύο άσοι της Σασουόλο έκαναν την διαφορά για την Ιταλία. Εξαιρετική ενέργεια του Μπεράρντι από τα δεξιά ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Λοκατέλι προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τον 2ο του γκολ με την φανέλα της Εθνικής Ιταλίας.

Η Ελβετία ήταν σε πλήρη παθητικό ρόλο σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου χωρίς κάποια καλή φάση, με την Ιταλία από την άλλη να συνεχίζει την πίεση για ένα 2ο γκολ, φτιάχνοντας ακόμα δύο καλές ευκαιρίες με Ινσίνιε και Σπινατζόλα σε 34ο και 37ο λεπτό.

Καμία άλλη καλή φάση δεν έγινε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έτσι παρέμεινε το 1-0 για τη Ιταλία με το πέρας του 1ου μέρους. Το γκόλ ο Λοκατέλι στο 26΄με ασίστ του Μπεράρντι.

Β΄ημίχρονο:

Λίγο καλύτερα στο 2ο ημίχρονο ξεκίνησε η Ελβετία που θέλησε να βάλει μία μικρή πίεση στους Ιταλούς. Έλα όμως που ο Λοκατέλι θα εκτελούσε ξανά την ομάδα του Πέτκοβιτς. Με μία σουτάρα εκτός περιοχής ο μέσος της Ιταλίας αλλά και της Σασουόλο, άφησε άγαλμα τον Σόμερ και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στην δεξιά γωνία του πορτιέρο της Ελβετίας.

Μετά και το δεύτερο γκολ της Ιταλίας η Ελβετία ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ. Η ομάδα του Πέτκοβιτς στο 65ο λεπτό πλησίασε πολύ κοντά στο 2-1, ωστόσο οι 2 προσπάθειες του Ζούπερ βρήκαν το τείχος που ακούει στο όνομα Τζιαλουίντζι Ντοναρούμα.

Με το που μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο ότι καλό ήρθε σε ευκαιρίες ήταν από τους Ιταλούς. Ο Ιμόμπιλε έψαχνε πολύ ένα γκολ αλλά στις φάσεις που βρήκε σε 73ο και 76ο λεπτό η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Η τρίτη όμως ήταν και η φαρμακερή. Στο 90ο λεπτό ο άσος της Λάτσιο έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής και με την βοήθεια του δοκαριού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και γράφτηκε το τελικό 3-0. 2 στα 2 για την «Σκουάντρα Ατζούρα» η οποία προκρίθηκε στην φάση των 16.

Από την άλλη η Ελβετία θα πρέπει να δώσει τα πάντα στην τελευταία αγωνιστική με την Τουρκία, έτσι ώστε να κερδίσει και να προκριθεί ως μία από τις 4 καλύτερες τρίτες στην φάση των ομίλων.

Ιταλία (Μαντσίνι):  Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Κιελίνι (25΄Ατσέρμπι), Σπινατζόλα, Μπαρέλα (87΄Κριστάντε), Ζορζίνιο, Λοκατέλι (86΄Πεσίνα), Μπεράρντι (70΄Τολόι), Ινσίνιε (70΄Κιέσα), Ιμόμπιλε.

Ελβετία (Πέτκοβιτς):  Σόμερ, Ακάνζι, Σαρ (58΄Ζούπερ), Ελβέντι, Φρέουλερ (84΄Σο), Ξιάκα, Εμπαμπού (58΄Βίντμερ), Ροντρίγκεζ, Σιακίρι(77΄Βάργκας), Σεφέροβιτς (47΄Γκαβράνοβιτς), Εμπόλο

Kίτρινες:  (50΄Γκαβράνοβιτς), (79΄Εμπόλο)

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεβ