Αγγλία-Γερμανία: Θα μπορούσε να είναι και τελικός

Αγγλία και Γερμανία μονομαχούν στο «Γουέμπλεϊ» για τους «16» του Euro σε ένα ματς με… πολύ παρελθόν

Το μεγαλύτερο (μέχρι το επόμενο) παιχνίδι του Euro διεξάγεται απόψε στο «Γουέμπλεϊ» (19:00), μπροστά σε 40.000 θεατές. Η Αγγλία αντιμετωπίζει τη Γερμανία για τους «16» της διοργάνωσης, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί και τον τελικό.

Τα «λιοντάρια» δίχως να εντυπωσιάσουν στη φάση των ομίλων καπάρωσαν την πρώτη θέση και εξακολουθούν να ονειρεύονται ότι… «It’s coming home». Η Γερμανία ήταν ακόμη λιγότερο πειστική σώζοντας την πρόκριση με γκολ ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά απέναντι στην Ουγγαρία και τερματίζοντας δεύτερη στο γκρουπ του «θανάτου», από το οποίο έχουν ήδη αποκλειστεί Γαλλία και Πορτογαλία.

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ είχε αποτύχει να σκοράρει στη διαδικασία των πέναλτι στον αποκλεισμό από τη Γερμανία με 6-5 στα ημιτελικά του Euro 1996 στο «Γουέμπλεϊ». Πλέον ως ομοσπονδιακός τεχνικός θέλει να πάρει το αίμα του πίσω έχοντας διαθέσιμους τους Μάουντ και Τσίλγουελ που ολοκλήρωσαν την καραντίνα τους μετά από επαφή με κρούσμα κορωνοϊού. Στον αντίποδα, ο Γιόακιμ Λεβ δεν θέλει αυτό να είναι το τελευταίο του παιχνίδι στον γερμανικό πάγκο. Ο Τόμας Μίλερ ξεπέρασε τον τραυματισμό του και επιστρέφει, ενώ ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις τους και είναι ετοιμοπόλεμοι και οι Ρούντιγκερ και Γκουντογκάν.

Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για 33 φορά και έχουν από 13 νίκες, ενώ έξι ματς έληξαν ισόπαλα. Η μεγαλύτερη συνάντηση στην ιστορία τους ήταν στον τελικό του Μουντιάλ του 1966, με την Αγγλία να νικά 4-2 στην παράταση με το περίφημο γκολ-φάντασμα του Τζεφ Χερστ. Σε επίπεδο Euro συναντώνται για πρώτη φορά σε νοκ άουτ μετά το 1996 και το 2000 η Αγγλία είχε επικρατήσει 1-0 για τη φάση των ομίλων. Το 1972 η Δυτική Γερμανία στον διπλό προημιτελικό είχε αποκλείσει την Αγγλία με συνολικό σκορ 3-1, χάρη στη νίκη της με το ίδιο σκορ στο Λονδίνο. Επίσης, το 1970 κοντραρίστηκαν στα προημιτελικά του Μουντιάλ με τη Γερμανία να νικά 3-2 στην παράταση.

Η νικήτρια του αγώνα θα αντιμετωπίσει εκείνη του Σουηδία-Ουκρανία (22:00) στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, στις 3 Ιουλίου.

Πιθανές συνθέσεις:

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Ράις, Φίλιπς, Φόντεν, Μάουντ, Στέρλινγκ, Κέιν.

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κρόος, Γκόσενς, Χάβερτς, Μίλερ, Γκνάμπρι.

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία).