Έλφσμποργκ για… φίλημα - Περιμένει ΑΕΚ ή Βελέζ

Μονόλογος από τους Σουηδούς

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την πρώτη αναμέτρηση για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League η Έλφσμποργκ, διαλύοντας με 4-0 την Μιλσάμι, η οποία είχε τρεις αποβολές και ολοκλήρωσε το ματς με 8 παίκτες!

Ενδεικτικό της κυριαρχίας των Σουηδών πως είχε πάνω από 20 τελικές στο παιχνίδι, ενώ η Μιλσάμι δεν έφτιαξε ΚΑΜΙΑ! Κάπως έτσι, η ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας μετατρέπετε σε τυπική διαδικασία, με την Έλφσμποργκ ουσιαστικά να έχει εξασφαλίσει την πρόκριση από σήμερα και να περιμένει να μάθει αν θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ ή την Βελέζ Μόσταρ στον επόμενο γύρο!

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βαϊσάνεν άνοιξε το σκορ, με τον Όκελς στο 25’ να σκοράρει το δεύτερο γκολ και τον Φρικ στο 43’ να κάνει το 3-0 δίνοντας στην Έλφσμποργκ ισχυρό προβάδισμα για το δεύτερο μέρος κόντρα στην Μιλσάμι.

Από το 65’ και μετά μάλιστα το έργο των φιλοξενούμενων έγινε δυσκολότερο όταν ο Αμουγκούι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Ωστόσο η ατυχία της Μιλσάμι δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 73’ ο Ντινάρι είδε την κόκκινη και άφησε την ομάδα του με 9 παίκτες. Το απίστευτο έγινε δυο λεπτά αργότερα όταν ο διαιτητής έδειξε στον Μπόλοχαν τη δεύτερη κίτρινη και η Μιλσάμι συνέχισε κόντρα στην Έλφσμποργκ με 8 ποδοσφαιριστές, σε μια φάση όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Εντιονέ νικήθηκε από τα έντεκα βήματα από τον Τιμπούρ.

Στο 82ο λεπτό ο Χολστ τελείωσε ουσιαστικά τον αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας!