«Έβαλε πλώρη» για τα προημιτελικά το Μαρόκο (vid)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς, το Μαρόκο ήταν σαφώς ανώτερο από το Μαλάουι και τελικά έκανε την ανατροπή

Μπορεί να αιφνιδιάστηκε και να βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς στην αναμέτρηση με το Μαλάουι, ωστόσο το Μαρόκο αντέδρασε και έδειξε την ανωτερότητά του, κάνοντας την ανατροπή και παίρνοντας τη νίκη με 2-1. Ετσι, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, εκεί που θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού Ακτή Ελεφαντοστού-Αίγυπτος.

Το Μαλάουι, στην πρώτη εμφάνιση της ιστορίας του σε φάση νοκ-άουτ της διοργάνωσης, πήρε το προβάδισμα με εκπληκτικό γκολ του Εμχανγκό στο 7ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με το Μαρόκο να παίρνει στη συνέχεια την πρωτοβουλία, πιέζοντας συνεχώς για το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Σαίς έφτασε μια ανάσα από το 1-1 στο 36', αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με τον Εν-Νεσίρι να σκοράρει τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Παρόμοια η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο μέρος, με το Μαρόκο να έχει πολύ μεγάλα ποσοστά κατοχής (75%) και να χάνει ευκαιρίες, βρίσκοντας τελικά το γκολ της νίκης με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χακίμι στο 70'.