«Τρίποντα» πρόκρισης για Πόρτο και Σάλκε

Πόρτο και Σάλκε συνέχισαν με εντός έδρας νίκες κόντρα σε Λοκομοτίβ Μόσχας (4-1) και Γαλατασαράι (2-0) αντίστοιχα για να παραμείνουν αντίστοιχα στο «1-2».

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Πόρτο, που επικράτησε 4-1 εντός έδρας της Λοκομοτίβ Μόσχας και παραμένει στην 1η θέση του 4ου ομίλου. Από… κοντά και η Σάλκε, η οποία «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τη Γαλατασαράι (2-0 εντός) και την άφησε πίσω της 4 βαθμούς.

Στο «Ντραγκάο» σε ένα ματς που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή, οι «δράκοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2’ μετά από μια ωραία συνεργασία Περέιρα-Μαρεγκά, που κατέληξε στον Ερέρα, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία μέσα από την περιοχή. Η βροχόπτωση δυσκόλεψε κάπως τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καθαρές φάσεις.

Στο 42’ ο Ερέρα έκλεψε την μπάλα και πέταξε ιδανική μπαλιά στον Μαρεγκά, που έτρεξε ταχύτατα και πλάσαρε τον Γκιγιέρμε. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Ρώσοι μπήκαν και πάλι στο ματς, με τον Φαρφάν να μειώνει στο 59’ με ωραία γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξέι Μίραντσουκ. Τα σχέδια και τα όνειρα της Λοκομοτίβ χάλασε ο Κορόνα, που «άδειασε» τον Ιντόγου και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 3-1 (67’).

Στο 93’ ο Οτάβιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής διαμορφώνοντας το τελικό 4-1, με την Πόρτο να φτάνει στην 6η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, που τη φέρνει μια… ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Αντιθέτως, η ρωσική ομάδα παραμένει δίχως βαθμό έπειτα από 4 αγωνιστικές και πλέον ελπίζει μόνο στην 3η θέση.

Στο έτερο ματς, η Σάλκε επικράτησε 2-0 εντός της Γαλατασαράι. Οι «βασιλικοί μπλε» προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς (4’), κάτι που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, το τραγικό λάθος του Μουσλέρα εκμεταλλεύτηκε δεόντως ο Μπουργκστάλερ, ο οποίος σούταρε από δύσκολη γωνία όμως σημάδεψε σωστά.

Στο 25’ ο Χαρίτ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 αφού αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα το ρυθμό και δεν επέτρεψαν στους Τούρκους να κάνουν… παιχνίδι, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 1-0.

Στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα η εικόνα του αγώνα άλλαξε κάπως, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν μέτρα και να πιέζουν για την ισοφάριση. Αντ’ αυτού ήρθε το 2-0, με τον Ουτ να «εκτελεί» τον Μουσλέρα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε, όσο κι αν η ομάδα του Τερίμ επιχείρησε να βρει ένα γκολ ελπίδας. Έτσι, η Σάλκεανέβηκε στους 8 πόντους παραμένοντας αήττητη (2-2-0) και βάζει δύσκολα στη Γαλατασαράι, που ξέμεινε στους 4 βαθμούς.