Τότεναμ – Λίβερπουλ 0-2: Η κούπα «έπιασε λιμάνι» 14 χρόνια μετά (vid)

Οι Ρεντς έφτασαν τις έξι κατακτήσεις Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία τους

Η«κούπα με τα μεγάλα αυτιά», 14 χρόνια μετά το έπος της Κωνσταντινούπολης, επέστρεψε στο κόκκινο λιμάνι του Μέρσεσαϊντ. Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 0-2 της Τότεναμ στον αποψινό (01/06) τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που διεξήχθει στο Ουάντα Μετροπολιτάνο της Μαδρίτης και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για την ποδοσφαιρική περίοδο 2018 -2019. Το σκορ άνοιξε ο Σαλάχ μόλις στο 2΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε δυο λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λέπτου ο Οριγκί με συρτό σουτ στην αντίθετη γωνία. Πρώτη νίκη σε τελικό για τον Γιούργκεν Κλοπ μετά από πέντε αποτυχημένες απόπειρες. Άξια θαυμασμού η φετινή πορεία της Τότεναμ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Λίβερπουλ καθώς μόλις στο 2ο λεπτό βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-1 χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ. Ο Σισοκό, έπειτα από σέντρα του Μανέ εντός περιοχής, έκοψε την μπάλα με το χέρι και έτσι ο Σκόμινα δεν είχε άλλη επιλογή από την υπόδειξη του πέναλτι. Η Τότεναμ χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά μέχρι να ξεπεράσει το ξαφνικό «σοκ» που δέχτηκε, ενώ από την πλευρά της η Λίβερπουλ κατάφερε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής. Στο 10΄ ο Σισοκό βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε το σουτ, αλλά αυτό έφυγε ψηλά. Εφτά λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ είχε καλή στιγμή όταν ο Άρνολντ πήρε μέτρα εκτός περιοχής και έκανε ένα καλό σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λιορίς. Ένα μακρινό σουτ του Σάλαχ στο 21ο λεπτό κόντραρε στα αντίπαλα σώματα πριν καταλήξει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, και πάλι ο Αιγύπτιος κατάφερε να γυρίσει από το μαρκάρισμα του Βερτόγχεν εντός περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ άστοχο. Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 38΄ και ήταν για τους Ρεντς. Ο Ρόμπερτσον εξαπέλυσε ένα κεραυνό εκτός περιοχής, όμως ο Λιορίς εκτινάχθηκε και έδιωξε με δυσκολία. Το μόνο που κατάφερε η Τότεναμ, παρά την βελτίωση πο παρουσίασε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού ήταν ένα δυνατό σουτ του Έρικσεν εκτός περιοχής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων που πήρε πορεία πολύ πάνω από την εστία.

Β΄ Ημίχρονο: Δυνατά και με επιθετική διάθεση μπήκε στην επανάληψη η Τότεναμ όμως η Λίβερπουλ ήταν αυτή που βρήκε τις πρώτες τελικές. Στο 53ο λεπτό ο Φαμπίνιο έκανε το σουτ όμως αυτό κόντραρε και δεν απείλησε τον Λιορίς. Ένα λεπτό αργότερα είχαμε την εξαιρετική αντίδραση από τον Λιορίς που έπεσε και μάζεψε την σέντρα του Ρόμπετσον πριν ο Σαλάχ εκτελέσει εντός περιοχής. Η πρώτη τελική της Τότεναμ ήρθε στο 58΄, όταν, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βερτόγχεν πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, αλλά αυτή έφυγε ψηλοκρεμαστά εκτός εστίας. Στο 69ο λεπτό η Λίβερπουλ βρήκε τεράστια φάση. Οι Ρεντς συνδυάστηκαν ωραία πριν ο Μίλνερ κάνει το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής και στείλει την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λιορίς. Φάση με καλές προϋποθέσεις βρήκε στο 74΄η Τότεναμ η οποία πίεσε στο τελευταίο μέρος του αγώνα για την ισοφάριση, αλλά το ψηλοκρεμαστό φαλτσαριστό πλασέ του Άλι εντός περιοχής δεν ήταν ικανό να ξεγελάσει τον Άλισον. Στο 77΄ ο Βαν Ντάικ με εξαιρετική άμυνα στον Σον κατάφερε και έδιωξε πριν ο Νοτιοκορεάτης κάνει το σουτ εντός περιοχής. Στο 80΄ ο Άλι κέρδισε στο αέρα τον Μάτιπ, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Ένα λεπτό αργότερα η Τότεναμ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, όταν ο Άλισον είπε όχι στα σουτ που επιχειρήσαν οι Σον και Έρικσεν από θέση εντός και εκτός περιοχής αντίστοιχα. Στο 84΄ είχαμε ακόμη μια ωραία απόκρουση από τον Άλισον στην απευθείας καλή εκτέλεση του Έρικσεν. Δυο λεπτά αργότερα η Τότεναμ βρήκε μια ανεπανάληπτη στιγμή. Ο Σον από πάρα πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της αντίπαλης εστίας. Τελικά, η ομάδα του Λίβερπουλ ήταν αυτή που βρήκε ξανά δίκτυα. Στο 87ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Οριγκί έφερε ωραία στο αριστερό του και με ένα συρτό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας για να διαμορφώσει το τελικό 0-2. Η Τότεναμ προσπάθησε με σουτ των Σον και Κέιν να αναπτερώσει τις ελπίδες της αλλά ο Άλισον ήταν ανίκητος.

Κοουτσάρισμα:

Ποκετίνο (Τότεναμ): Έριξε από την αρχή στο παιχνίδι τον Κέιν και κράτησε στο πάγκο τον Μόουρα ο τεχνικός των Λονδρέζων σε ένα σύστημα 4-2-3-1. Δέχτηκε γρήγορα το γκολ και χρειάστηκαν αρκετά λεπτά μέχρι να ανεβάσει στροφές η ομάδα του Λονδίνου. Στο πρώτο μέρος πήρε την κατοχή της μπάλας και έψαξε προς το τέλος την κάθετη ανάπτυξη, χωρίς ωστόσο να το καταφέρνει με επιτυχία. Στο 2ο μέρος έριξε τους Μόουρα και Λιορέντε στο παιχνίδι σε ένα 4-2-4 και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, αλλά ο Άλισον με εξαιρετικές αποκρούσεις δεν επέτρεψαν να παραβιαστεί η εστία τους.

Κλοπ (Λίβερπουλ): Άφησε στο πάγκο τον αρχηγό Χέντερσον και κράτησε τον Βαϊνάλντουμ στην 11άδα ο Γερμανός τεχνικός παρατάσσοντας τους Ρεντς σε σχηματισμό 4-3-3. Το γκολ στο 2΄ της επέτρεψε να μην καίγεται για να σκοράρει κι άλλο γκολ. Δυσκολεύτηκε να φτιάξει φάσεις στο Α΄ μέρος, κι έτσι αρκέστηκε σε σουτ εκτός περιοχής. Στην επανάληψη, διατηρώντας τον ίδιο σχηματισμό, εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που άφησε η Τότεναμ και απείλησε αρκετές φορές. Η επιθετική κλάση του Οριγκί φάνηκε στη φάση του 87ο λεπτού όπου διαμοφώθηκε το τελικό 0-2.

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Πρόσωπο του αγώνα ο Άλισον Μπέκερ. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Λίβερπουλ όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών και απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του. Θετικός επίσης και ο Μάτιπ.

Τότεναμ: Ο Ρόουζ ήταν ο μοναδικός που στάθηκε αξιοπρεπώς στην αποψινή βραδιά για τους πετεινούς.

Απογοητεύσαντες:

Λίβερπουλ: Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Φιρμίνιο που φάνηκε επηρεασμένος από τον πρόσφατο τραυματισμό του.

Τότεναμ: Κέιν, Άλι, Σον και Έρικσεν θα μπορούσαν να έχουν καλύτερες εκτελέσεις να μπουν πιο γρήγορα στο ματς.

Διαιτησία: Πολύ καλή η διαιτηρία του Σλοβένου ρεφ που άφηνε το παιχνίδι να εξελιχθεί, την ίδια στιγμή που δεν επέτρεψε στους παίχτες να παρατραπούν. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τελείωσε την αναμέτρηση χωρίς να δείξει ούτε μια κάρτα.

Τότεναμ (Ποκετίνο): Λιορίς, Τρίπιερ, Αλτερβάιλερ, Βερτόγχεν, Ρόους, Γουίνκς (Μόοουρα 66΄), Σισοκό (Ντάιερ 75΄), Άλι (Λιορέντε 82΄), Έρικσεν, Σον, Κέιν.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Μάτιπ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλτουμ (Μίλνερ 62΄), Χέντερσον, Σαλάχ, Μανέ (Γκόμεθ 88΄), Φιρμίνιο (Οριγκί 59΄).

Σκόρερ: - / Σαλάχ (2΄), Οριγκί (87΄)

Κίτρινες κάρτες: - / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση