Το παραμύθι της «σταχτοπούτας» συνεχίζεται!

Λειψία - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1

Με χρυσό σκόρερ τον Άνταμς η Λειψία επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο και πήρε την πρόκριση στους ημιτελικούς του Champions League. Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφθασαν σε μια επική πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Όλμο να ανοίγει το σκορ για τους Γερμανούς, τον Φελίξ να ισοφαρίζει και λίγο πριν το φινάλε τον Άνταμς να πετυχαίνει το «χρυσό τέρμα». Πλέον η Λειψία θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν με φόντο μια θέση στον τελικό.

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά στο παιχνίδι μπήκε η Λειψία με την πρώτη φάση να έρχεται μόλις στο 4’ όταν ο Χάλστενμπεργκ βρέθηκε στην περιοχή, μετά από κόρνερ και έπιασε στην κίνηση ένα σουτ, με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια του Όμπλακ. Η απάντηση της Ατλέτικο ήρθε στο 10’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λόντι, ο Σάβιτς κέρδισε τη κεφαλιά, όμως ο Γκουλάτσι ήταν έτοιμος. Επτά λεπτά αργότερα ο Καμπλ δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τη μπάλα όμως να φεύγει ψηλά πάνω απ’ τα δοκάρια του Όμπλακ. Από εκεί πέρα το παιχνίδι πήγε πολύ στην δύναμη… Μονομαχίες σκληρές, και επικίνδυνα φάουλ και απ’ τις δυο ομάδες με αποκορύφωμα τη στιγμή που ο Σάβιτς μαζί με τον Χάλστενμπεργκ συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι… Για καλή φάση πάμε στο 45+2’ όταν ο Ουπαμεκάνο κέρδισε μια κεφαλιά στην περιοχή, όμως ο Όμπλακ ήταν στη σωστή θέση.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η Λειψία μπήκε πιο δυνατά και μάλιστα βρήκε νωρίς το τέρμα. Συγκεκριμένα στο 50’ ο Ντάνι Όλμο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Μάρτσελ Σάμπιτσερ. Η Ατλέτικο ήταν αναγκασμένη να αντιδράσει και στα επόμενα λεπτά έδειξε διάθεση να βγει λίγο πιο μπροστά. Τα λεπτά περνούσαν και η ομάδα που έδειχνε να πατά καλύτερα ήταν η Λειψία. Έπαιζαν δυνατά και μυαλωμένα οι Γερμανοί. Η αντίδραση όμως ήρθε τελικά όταν στο 69’ ο Φελίξ σε μια ωραία ενέργεια πάτησε περιοχή, ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φελίξ που έστειλε με δύναμη τη μπάλα χαμηλά και αριστερά με τον Γκουλάτσι παρά το γεγονός πως έπεσε σωστά να μην μπορεί να αποκρούσει. Επόμενη φάση καταγράφηκε στο 87’ όταν ο Ανχελίνο έκανε το γύρισμα, ο Άνταμς το σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα(!). Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι έγινε… κάτι σαν ρινγκ. Πολλές οι δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα. Η Ατλέτικο έφτιαξε προϋποθέσεις όμως δεν βρήκε το τέρμα που έψαχνε με αποτέλεσμα η Λειψία να παίρνει την πρόκριση.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Λειψία: Γκουλάτσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκάνο, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Λαϊμέρ (72' Άνταμς), Καμπλ, Σαμπίτσερ, Ενκουνκού (83' Χαϊντάρα), Όλμο (83' Σικ), Πόουλσεν

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ, Χιμένες, Σάβιτς, Λόντι, Κόκε (90' Φελίπε), Ερέρα (57' Φελίξ), Σαούλ, Γιορέντε, Καράσκο, Κόστα (72' Μοράτα)

Σκόρερ: Όλμο (50'), Άνταμς (82') / Φελίξ (70')

Κίτρινες Κάρτες: Καμπλ, Χαϊντάρα, Κλόστερμαν  / Λόντι, Χιμένες

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτίνιακ