Το απόλυτο η Λίβερπουλ, η Αταλάντα έσωσε την παρτίδα (vids)

Tα αποτελέσματα του τέταρτου ομίλου

Με το 2-0, η Λίβερπουλ έκαμψε την αντίσταση της Μίντιλαντ και έκανε το δύο στα δύο στον 4ο όμιλο του Champions League, με το γκολ του Ντιόγκο Ζότα. Η Αταλάντα παρά το γεγονός πως βρέθηκε 2-0 πίσω στο ημίχρονο, έκανε το 2-2 με ισάριθμα τέρματα του Ντιβάν Ζαπάτα.

Το πανόραμα στον 4ο όμιλο

Λίβερπουλ – Μίντιλαντ 2-0
55’ Ντιόγκο Ζότα, 90+3’ Σαλάχ
Αταλάντα – Άγιαξ 2-2
54’, 60’ Ζαπάτα – 30’ πεν. Τάντιτς, 38’ Τραορέ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Η Λίβερπουλ που ξεκίνησε με τριάδα Μιναμίνο, Σακίρι και Ζότα πίσω από τον Οριγκί απειλήθηκε νωρίς από το πλασέ του Ντρέγιερ που εξουδετέρωσε ο Άλισον, ενώ ήταν χαρακτηριστικό πως δεν μπορούσε εύκολα να βγάλει φάσεις. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 30’ ο Φαμπίνιο αντικαταστάθηκε από τον Γουίλιαμς, ενώ μια καλή φάση για τους γηπεδούχους ήταν μια προσπάθεια του Ντιόγκο Ζότα στο 38ο λεπτό.

Ο Πορτογάλος τελικά άνοιξε το σκορ στο 55’ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Άρνολντ κάνοντας από κοντά το 1-0. Ο Κλοπ έριξε για περίπου μισή ώρα στο ματς ως αλλαγές τους Μανέ και Σαλάχ. Η Μίντιλαντ στο 89’ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντρέγιερ για την ισοφάριση και στο 90+1’ ο Παουλίνιο θα ανατρέψει τον Σαλάχ με τον Αιγύπτιο να κάνει δύο τα τέρματα των «ρεντς» για το τελικό 2-0.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ – ΑΓΙΑΞ

Ο Άγιαξ τελικά άνοιξε το σκορ στο ημίωρο όταν ο Γκόσεν σήκωσε το πόδι και πέτυχε τον Λασίνα Τραορέ στο στήθος. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Τάντιτς που φάνηκε ψύχραιμος από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι «μπεργκαμάσκι» δέχτηκαν και το δεύτερο γκολ από τον Λασίνα Τραορέ, αφού ύστερα από τη σέντρα από αριστερά του Νέρες, ο Σπορτιέλο έκανε το σφάλμα και από κοντά ο επιθετικός από την Μπουρκίνα Φάσο, έκανε δύο τα τέρματα των Ολλανδών.

Στο 50’ ο Ίλισιτς θα έχει καλή στιγμή, αλλά ο Ονάνα θα έχει απάντηση στην ευκαιρία του Σλοβένου, αλλά στο 53’ ο Ζαπάτα με κεφαλιά θα καταφέρει να μειώσει μετά την σέντρα του Γκόμες σε 1-2. Ο Κολομβιανός έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Πάσαλιτς τον τροφοδότησε και αυτός με ωραία προσπάθεια, ισοφάρισε για το 2-2.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση