Τελείωσε τη δουλειά σβηστά στους «8» η Ρεάλ (vid)

Δεύτερη νίκη επί της Αταλάντα

Χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα η Ρεάλ Μαδρίτης που είχε κάνει τη μισή δουλειά στην Ιταλία, ολοκλήρωσε με σβηστές μηχανές το καθήκον της και επικρατώντας 3-1 της Αταλάντα πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γκασπερίνι ήταν ανώτερη για ένα μισάωρο, αλλά το γκολ του Μπενζεμά στο πρώτο μέρος, στην πρώτη τελική των «μερένχες» έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ζιντάν να τελειώσει την πρόκριση.

Στην επανάληψη τα πράγματα απλοποιήθηκαν και με το πέναλτι του Ράμος (2-0) που σηκώνει κουβέντα για το αν ήταν μέσα ή έξω από την περιοχή, η «βασίλισσα» καθάρισε την μπουγάδα ενώ το γκολ του Μουριέλ δεν άλλαξε τα δεδομένα, αφού ο Ασένσιο απάντησε για το 3-1 το αμέσως επόμενο λεπτό.

Το ξεκίνημα ανήκε ολοκληρωτικά στην Αταλάντα, αφού σε αντίθεση με τη Ρεάλ Μαδρίτης, οι Μπεργκαμάσκι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο πάτησαν τρεις φορές περιοχή, δημιουργώντας ισάριθμες ευκαιρίες με μεγαλύτερη αυτή του 4ου λεπτού με τον Γκοζένς να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, αλλά η προβολή του από κοντά σταμάτησε στον Κουρτουά.

Η Ρεάλ προσπάθησε να βρει χώρους με πιο κινητικό παίκτη τον Βινίσιους, με την «Dea» να αμύνεται σωστά και να περιορίζει στο έπακρο την ομάδα του Ζιντάν που δεν είχε κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίωρο.

Ωστόσο στην πρώτη φάση που έβγαλε η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το προβάδισμα, όταν μετά από τραγικό λάθος του Σπορτιέλο ο Μόντριτς έφυγε γρήγορα μπροστά, έστρωσε στον Μπενζεμά που στο 34’ έγραψε με κοντινό πλασέ το 1-0. Μάλιστα με το τέρμα του αυτό ο Γάλλος φορ έφτασε τα 70 στο Champions League και έγινε ο πέμπτος σκόρερ στη ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Τζιανπιέρο Γκασπερίνι στο ξεκίνημα της επανάληψης έριξε στο ματς τον Σαπάτα, ώστε να παίξει ως δεύτερος φορ μαζί με τον Μουριέλ, αναζητώντας το γκολ που θα έβαζε τους Μπαργκαμάσκι και πάλι στο παιχνίδι.

Βέβαια η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη ανήκε στην Ρεάλ, όταν Βινίσιους και Μεντί συνδυάστηκαν στην κόντρα από αριστερά με τον Βραζιλιάνο να χορεύει την άμυνα της Αταλάντα, με το πλασέ του όμως από τη μικρή περιοχή να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Σπορτιέλο.

Με την Αταλάντα να κοιτάει μόνο το επιθετικό κομμάτι η Ρεάλ βρήκε χώρους για να απειλήσει περισσότερο σε σχέση με το πρώτο μέρος. Στο 68’ μάλιστα ο κορυφαίος των «μερένχες», Βινίσιους έφυγε στην κόντρα με τον Τολόι να τον ανατρέπει και τον Μακέλι να δείχνει πέναλτι με τον Ολλανδό διαιτητή να ελέγχεται αφού ίσως το μαρκάρισμα να ήταν εκτός περιοχής. Το VAR πάντως σφράγισε την απόφαση του, με τον Σέρχιο Ράμος να ευστοχεί από τα έντεκα μέτρα για το 2-0 της ομάδας του που την έστελνε σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο 70’ βέβαια ο Καρίμ Μπενζεμά έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία για το τρίτο γκολ της ομάδα τους και το δεύτερο προσωπικό του, αφού αρχικά η κεφαλιά του σταμάτησε στον Σπορτιέλο, ενώ στο ριμπάουντ που πήρε η προσπάθεια του βρήκε το δοκάρι των Ιταλών.

Στο φινάλε το ματς άνοιξε με την Αταλάντα να μειώνει στο 83’ 2-1 με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Ασένσιο που είχε περάσει αλλαγή στην αμέσως επόμενη φάση εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με το γκολ του στην πρώτη του τελική στην εστία έγραψε το 3-1 για την ομάδα του Ζιντάν.