Στους «16» με την ψυχή στο στόμα η Λάτσιο (vids)

Διπλό πρωτιάς για Ντόρτμουντ

Ματσάρες έγιναν στην τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ντόρτμουντ με ανατροπή επικράτησε 2-1 εκτός της Ζενίτ και πήρε την πρωτιά στον όμιλο, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Λάτσιο μετά το ισόπαλο 2-2 με την Κλαμπ Μπριζ στο Ολίμπικο. Οι Βέλγοι είναι αυτοί που πήραν την 3η θέση.

Στη Ρώμη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κορέα στο 12’. Τρία λεπτά αργότερα, η Μπριζ έφερε το ματς στα ίσια, όταν ο Βόρμερ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.
Οι «λατσιάλι» ανέβασαν ξανά στροφές και στο 27’ ο Ιμόμπιλε έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με εκτέλεση πέναλτι, ενώ λίγο αργότερα τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν με 10 στο 39’ λόγω αποβολής του Σομπόλ.

Στην επανάληψη, οι Ιταλοί έχαναν ευκαιρίες, αλλά η Μπριζ κατάφερε, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα να ισοφαρίσει. Στο 76’ ο Βάνακεν με κεφαλιά σκόραρε για το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ζενίτ υποδέχθηκε την Ντόρτμουντ. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντριουσί στο 16’. Οι Γερμανοί άργησαν, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 68’ με κοντινό πλασέ του Πίστζεκ.

Η ανατροπή για τους Γερμανούς ήρθε στο 78’. Με έξυπνο συρτό σουτ έξω από την περιοχή, ο Βίτσελ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.